Beden Sağlığı

20’li yaşlarda sağlıklı bir sosyal hayat ömrünüzü uzatıyor

popcorn2

2o yaşında ne kadar mutlu bir sosyal hayatınız vardı? – 30 yaşında ilişkileriniz ne kadar sağlamdı? – Rochester Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bu sorulara vereceğiniz cevapların hayatınızın ilerleyen yıllarında sağlığınızın nasıl olacağını belirlediğini söylüyor.

Zayıf sosyal ilişkiler erken ölüm riskini yükseltiyor. Az sayıda sosyal bağın yarattığı erken ölüm riski sigara kullanımıyla eş değer, aşırı alkol tüketiminden ve obeziteden daha fazla…

30 yıl süren araştırma, 20li yaşlarımızda sosyal biri olmanın bize ilerleyen yaşlarda kullanacağımız bir alet takımı kazandırdığını; kim olduğumuzu keşfetmemiz açısından önemli olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar bu yaşlarda farklı kültürlerden gelen; değer yargıları ve hayata bakışları bizden farklı olan insanlarla tanıştığımızı ve bu farklılıkları en iyi nasıl yönetebileceğimizi keşfettiğimizi söyledi.

30 yaşına geldiğimizde ise, fazla sayıda sosyal etkileşimde olmanın herhangi bir psikososyal avantajının bulunmadığı açıklandı. Ancak 30’lu yaşlarda – derin ve tatmin eden- kaliteli ilişkilere sahip olan kişilerin orta yaşlarda genel sağlık durumunun daha iyi olduğu raporlandı.

Güçlü dostluklarla daha mutlu bir hayat

Araştırma 20’li yaşlarda sosyal olarak aktif olmanın, özel hissedilen ilişkilerin hayatı önemli ölçüde şekillendirdiği 30’lu yaşlarda bu kalitede ilişkiler bulmayı garanti etmediğini de gösterdi. Bir başka ifadeyle 30’unuza geldiğinizde partilerden oluşan hayatınıza veda etmeniz gerekiyor.

2014 yılında yayınlanan Kişilik ve Sosyal Psikoloji Bülteninin bulgularına göre; güçlü arkadaşlıkların daha mutlu bir hayata katkısı iyice belgelenmiş durumda. Fazla sayıda sosyal ilişki- bu ilişkiler geçici tanışıklıklar dahi olsa – insanlara aidiyet duygusu kazandırarak onların daha mutlu hissetmelerini sağlıyor.

Elbette arkadaşlarınızın hepsi sağlığınız için faydalı değil. Eğer arkadaşlarınızdan biri kilo almaya başladıysa, ondan uzak durmanız gerekebilir: Bir araştırma “obez” kişilerin arkadaşlarının da (%50’den daha fazla bir olasılıkla) aynı şekilde kilo aldığını gösterdi. New England Tıp Dergisinde yayınlanan araştırmaya göre obezite sosyal bulaşıcı bir hastalık olarak tanımlanıyor. Yani obezite yakın sosyal çevrede olan kişiler arasında hızla yayılabiliyor. Bunun olası açıklaması ise bir insanın “uygun vücut ölçüsü” tanımı arkadaşlarının vücut ölçüsüne göre belirleniyor şeklinde ifade ediliyor.

Oysa ki biz akran baskısının lisede bittiğini düşünmüştük… :)


Kaynak:
www.huffingtonpost.com/entry/a-healthy-social-life-in-your-20s-can-benefit-your-health-when-youre-older_55b24d6ae4b0074ba5a43729?utm_hp_ref=health-post50
http://honisoit.com/wp-content/uploads/2012/08/popcorn2.jpg

Yorum Yazın