Bakım ve Güzellik Beden Sağlığı

İleri yaşlarda ağız ve diş sağlığı

1445890550_krepkie-zuby
Elif Güneysu

İlk izlenimlerimizi kişilerin dış görünüşleri üzerinden şekillendiriyoruz. Güzel bir gülüş ağız sağlığınıza gösterdiğiniz dikkatin en önemli işareti. İlerleyen yaşlarda ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmenin önemi artıyor. Zararlı alışkanlıklarımızı sağlıklı seçimlere dönüştürerek ve ağız bakımına gerekli hassasiyeti göstererek güzel gülümsemelerimizi korumamız hiç de zor değil.

Yeni tanıştığınız birinde ilk dikkatinizi çeken şey nedir? Günümüzde yapılan araştırmalar gülüşlerin ilk izlenimde önemli bir payı olduğunu gösteriyor ve evet, gözler ikinci sırada geliyor. Peki gülüşlerimize gerekli ilgi ve alakayı gösterebiliyor muyuz? Birçok insan yeterli hassasiyeti gösterdiğini söylese de genç yaşlarda diş kayıpları, kemik harabiyetleri ve diş eti çekilmeleri sıkça gözleniyor. Ne mi yapmalı? Tahmin edilebileceği gibi genç yaşlarda kazandırılan diş fırçalama alışkanlığı sıralamanın en başında geliyor. Bununla beraber yeme alışkanlıkları, sigara kullanımı ve birçok diğer etkenin ağız sağlığına etkisi tartışılmaz düzeyde.

İleri yaşlardaki bireylerde karşımıza çıkan en büyük problemler ise diş eti çekilmeleri, kök yüzeylerinde oluşan çürükler ve kemik kayıplarına bağlı diş kayıplarıdır. Bu problemlere bir örnek yetersiz fırçalamaya bağlı plak oluşumudur. Plağın uzun süre diş yüzeylerinden uzaklaştırılmaması sonucunda diş taşları meydana gelir; ve diş taşları, fırçalama ile diş yüzeyinden uzaklaştırılamaz. Bunların bir diş hekimi tarafından, mekanik olarak uzaklaştırılmaları gerekir. Diş taşlarının diş yüzeyinde birikimi sonucunda diş etlerinde ödem oluşur. Bu ödemlerin sonucunda ise diş fırçalama esnasında diş etlerinde kanama gözlenir. Kanama diş etlerindeki ödemi ifade eder ve en kısa zamanda hekime başvurulması gerekmektedir.

Bu yaş gruplarında özellikle iskelet sisteminde oluşan zayıflıklara bağlı çene kemiklerinde kayıplar meydana gelebilir. Diş taşlarının yoğunluğuyla beraber artan enfeksiyonla diş etrafındaki kemik erir ve dişler hareketlenmeye başlar. bunun sonucunda hastalar yemek yemekte, var olan protezlerini kullanmakta zorluk yaşar ve hayat kalitesi ciddi anlamda düşer. Diş hekimi randevularının geciktirilmesiyle beraber kaybedilen dişlerin sayısı her geçen gün artar.

Aynı şekilde protez kullanan bireylerde protezlerin gece yatarken çıkarılmaması, günlük olarak hijyenik temizliğinin yapılmaması protezin ömrünü ciddi anlamda azaltır ve diş etlerinde ödeme hatta enfeksiyonlara neden olabilir. Protez altında biriken yemek artıkları ve ağız sıvıları mantar gibi enfeksiyonlara yol açabilir.

Ülkemizde ne yazık ki ağız ve diş sağlığının önemi yeteri kadar verilmediğinde sadece ileri yaş gruplarında değil genç bireylerde de diş kayıpları günden güne artmaktadır. İyi bir fırçalama alışkanlığı ve düzenli diş hekimi ziyaretleriyle ağız sağlığı çok uzun yıllar korunabilmektedir.

1111111111111111111

Yapılacakları kısaca bir özetlersek…

İlk olarak düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmazsa olmaz. Sabahları kahvaltıdan hemen sonra akşamları ise yatmadan önce olacak şekilde dişlerin fırçalanması gerekiyor. Gece uyurken ağzın uzun süre açık ya da kapalı kalması tükürükte bulunan bakterilerin diş yüzeylerine yapışmasını ve plak oluşumunu başlatması nedeniyle gece yatmadan önce ve sabah kahvaltıdan sonra fırçalamak önemli.

Bunun dışında diş ipi özellikle dişlerin ara yüzeylerinin temizliği için çok önemli. Ara yüzeylere kaçan besin artıkları ne yazık ki diş fırçası yardımıyla uzaklaştırılamıyor. Diş ipi ile dişlerin ara yüzeyleri temizlenerek ara yüz temizliği sağlanmış oluyor. Ülkemizde diş ipi yaygın olarak kullanılmamasına karşın etrafınızdaki birçok birey farkında olmadan ara yüzey temizliğini yemeklerden sonra gerçekleştiriyor. Yalnızca bu temizlik için çok tanıdık olduğunuza emin olduğum ‘kürdan’ı kullanıyor. Tekniğin doğru olmasına karşın kullanılan araç ne yazık ki yanlış. Eminim birçoğunuz hayal kırıklığına uğradı:)

Hareketli protez kullanan bireylerde geceleri yatmadan önce protezin çıkarılması ve temizlenmesi, özel protez temizleme tabletleri kullanmaları çok önemlidir. Protezlerin 3-4 senede bir bir hekim tarafında değerlendirilmesi gerekir. Ancak iyi bakılmış protezler çok uzun senelerce kullanılabilmektedir.

Köprüsü olan bireylerde köprülerin altını temizlemek için geliştirilmiş kullanımı oldukça rahat diş ipleri ve fırçaları bulunmaktadır. Bunların kullanımı köprünün altında aşırı besin birikimini önleyerek dişleri, diş etlerini ve kemik yapısını koruyacaktır.

Diş fırçalama alışkanlığından sonra en önemli olarak düzenli diş hekimi kontrolü geliyor. Her ne kadar birçok insan için diş hekimi koltuğu bir korkulu rüyada olsa ağız sağlığının korunması adına çok önemli. 6 aylık rutin kontrollerle ilerde karşılaşılabilecek geri dönüşümsüz birçok problemin önüne geçilebilir.

Ağız sağlığının genel sağlıkla doğrudan bir ilişkisi bulunmaktadır. Bağışıklığı düşük bireylerde ağızda bulunan enfeksiyonlar dolaşımla kana karışabilir ve çok daha riskli sonuçlar doğurabilir. Bu gibi problemlerin önüne geçmek için ağız sağlığına gereken önem gösterilmeli ve diş hekimi kontrolleri atlanmamalıdır.

Yorum Yazın