Hareket Olmazsa Olmazlar

Karın bölgesi için direnç egzersizleri

1

Karın, kilo almaya en yatkın bölgemiz fakat evinizde yapacağınız basit egzersizler yardımıyla karın bölgenizi güçlendirmek zannettiğinizden çok daha kolay. İşte o egzersizler.

Güçlü karın kasları ile bütün fonksiyonel hareketleriniz kolaylaşır, gövde stabilizasyonu iyileşir, postür (duruş) düzelir, denge artar ve düşme riski azalır. Bu egzersizleri geçen hafta verdiğimiz bel egzersizleri (link) ile beraber yaptığınızda daha çok yarar sağlarsınız. Bütün hareketleri haftada 3-4 gün düzenli olarak yapmalısınız. Her hareketi aralarda 30 saniye dinlenerek 10-15 tekrarlık 3 set halinde yapın.

Eğer omurganızda ortopedik bir rahatsızlığınız varsa aşağıdaki hareketlere başlamadan önce doktorunuza danışın.

11.Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün. Nefes alırken belinizin altında boşluk yapın, nefes verirken karın kaslarınızı kasıp göbek deliğinizi içeri çekerek belinizi yere bastırın.

2 (1)

2.Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün. Yerde nefes alın, verirken ellerinizi dizlerinize doğru uzatın. Bakışlarınız dizlerinizde olsun.

3 (1)

3.Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün. Elleriniz başınızın arkasında olsun ve çekmeden hafifçe destek verin. Yerde nefes alın, nefes verirken kürek kemiklerinizi yerden kaldırın. Bakışlarınız dizlerinizde olsun.

4 (1)

4.Sırtüstü uzanın, sağ dizinizi büküp ayağınızı yere basın, sol bacağınızı yukarı kaldırıp olabildiğince düz tutun. Sağ kolunuz yukarıda ve sol kolunuz yanda yerde olsun. Yerde nefes alın ve nefes verirken sağ elinizi sol ayak ucunuza değdirmeye çalışın.

5 (1)

5.Sırtüstü uzanın dizlerinizi bükün, sağ ayağınızı sol dizinize yerleştirin ve sol eliniz başınızın arkasında sağ kolunuzda yanda dursun. Yerde nefes alın, nefes verirken dirseğinizi sağ dizinize değdirmeye çalışın.

Yorum Yazın