Beden Sağlığı

3 Radikal Zihinsel Değişim İle Uyku Kalitenizi Arttırın

Uzun bir süredir uykusuzluk problemi yaşıyordum ve doğal bir şekilde uykuya dalamıyordum. Her zaman geç yatmama neden olan bir işim vardı ya da gece boyunca bazı düşünceler beni rahatsız ederdi. Bir türlü susturamadığım obsesif düşüncelerimden bahsetmiyorum bile! Telefonum hemen yanımda olmalıydı ki birinin ihtiyacı olursa bana hızla ulaşabilsin. Bir müddet sonra sınırlarımı çizmem gerektiğini anladım, her zaman herkes için bu kadar müsait olmamalıydım. İnternet sayesinde artık müsait olmamak mümkün değil; ama bazı sınırlar çizmek sizin ruh sağlığınız için oldukça önemli. Şunu bilmelisiniz ki; akşam saatleri zihniniz ve vücudunuz için uykuya hazırlanma saatleri olmalı.

Bir girişimci olarak her zaman 24 saat boyunca işim için uygundum. Bazı geceler elimdeki işleri bitirmek için sabaha kadar uyumadığımı bilirim. Bir gece uyumazsam başıma ne gelebilir ki diye düşünürdüm. Halbuki, uykusuz geçirilen bir günün vücudunuz üzerinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla zararı var. Araştırmalar, uykusuz geçen bir gecenin beyin kimyanız üzerinde ciddi etkileri olduğunu gösteriyor. Uykusuzluk, özellikle beyninizin karar verme yeteneğini köreltiyor.

Bundan sonra bir bakıyorsunuz ki, insanlara duygusal olarak yüklenmiş tepkiler vermeye başlamışsınız. Uykusuzluk sorunu yaşadığım dönemlerde, bilincimde gecikmeler yaşadım; hem işle ilgili konularda hem de sosyal hayatımda düşüncesizce hareket ettim. Uyku yoksunluğu yaratıcılığımı engelledi. Bunlardan da kötüsü, huzursuzca geçirdiğim geceler sürekli kaygılı ve sinirli olmama neden oldu. Sevdiğim iş birdenbire benim için savaş alanına dönüştü. Öfke ve hayal kırıklığı patlamaları bütün enerjimi bitirdi ve kendimi inanılmaz derecede yorgun hissetmeme sebep oldu.

Bir tanıdığım bana vücudumuzdaki tüm iyileşmenin biz uyurken olduğunu söyledi ve akşamlarımı nasıl geçireceğimi yeniden yapılandırmaya karar verdim. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyor ya da yaşamıyorsanız bile şunu bilin k, uykusuz geçirdiğiniz geceler eninde sonunda sağlığınızı tehlikeye atacaktır. Uykusuzluk kalbinizi, organlarınızı ve hem duygusal hem de zihinsel refahınızı kötü yönde etkiler. Uykusuzluğun yol açtığı sonuçları artık bildiğinize göre, şimdi size uykusuzluğu yenmeniz için ihtiyacınız olan 3 zihinsel değişimden söz edeceğim. Size uyku konusunda yeni bir bakış açısı getireceklerinden emin olabilirsiniz.

Yarın Sabah Uyandığınızda Her şey Orada Olacak

Bu cümle beni bilgisayarın fişini çekmek ve hayatı yaşamak için ikna etti. Bu durum işiniz, projeleriniz ve özellikle de cep telefonunuz için geçerlidir. Artık cep telefonumu akşam saat 20:00 itibariyle farklı bir odaya götürmeyi alışkanlık haline getirdim. Burada arkadaşlarınız size ulaşamıyor diye kendinizi bencil hissetmek zorunda değilsiniz. En öne kendinizi koymaya başlayacaksınız ve bu durum bencilce değil, aksine çok önemlidir. Gerekirse bu cümleyi sık sık tekrarlayın ve kendinizi öne koymanız gerektiğini yeniden hatırlayın.

Canlılık ve Uzun Ömür

Gecesini iyi bir şekilde dinlenerek geçiren kişiler kendilerini daha canlı hissederler ve uzun bir ömür yaşamaya hazır olurlar. Geceleri uyurken vücudunuz iyileşir ve yenilenir. Ne zaman birinin 4-5 saat gece uykusu ile kendini iyi hissettiğini duysam, onlara bedenlerinin iyi hissetmediğini söylüyorum. En az dokuz saat uyku hayatınızın en yüksek kalitede olmasını sağlayacak ve böylelikle daha uzun yaşayacaksınız.

Uyku İyileştirir

Akşam rutinimde, kendime uykunun iyileştirici olduğunu hatırlatırım. Uykusuzluk sorunumla mücadele ettiğim dönemde de bu cümleyi kendime sık sık hatırlattım. Birçok araştırma gecede 6 saatten az uykunun kalp hastalıklarına, kalp krizine, şeker hastalığına ve yüksek tansiyona neden olabileceğini gösteriyor. Vücut dinlendiğinde ise iyileşiyor ve sisteminizdeki iltihaplar bile hafifliyor. Vücudunuza kendisini kapaması için yeterli zaman verdiğinizde stres, kaygı ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar da büyük ölçüde azalıyor.

Bana göre akşamlarınızı nasıl geçirdiğiniz ve ne kadar uyuduğunuz hayat kalitenizi doğrudan etkiliyor. Sadece diğer insanlara değil, kendinize de bazı sınırlar çizmeniz gerekiyor. Bu demek oluyor ki, sizin refahınızı kötü yönde etkileyen her duruma karşı sınırlarınızı koymanız gerekiyor. Bu 3 zihinsel değişimi kendimde uyguladıktan sonra sağlığım her yönden gelişti ve bir daha asla uykunun gerekliliğini hafife almamam gerektiğini öğrendim.

 

 

Yorum Yazın