Beden Sağlığı

30 gün boyunca tek bir içecek tercihi: Su!

water_heart

Vücut – her bir moleküler hücremiz, dokumuz ve organımız -, canlı ve çalışır bir halde kalabilmek için suya ihtiyaç duyar. Su, vücudumuzu canlı tutması ile birlikte, ona bir nevi sağlık terapisi uygular; vücudumuzun belirli işlevleri üzerinde büyük etkileri olmak ile birlikte sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlar.

Birincil içeceğiniz olarak sadece su içtiğinizde ise olağanüstü şeyler gerçekleşebilir. Özel olarak içeceğinizi sadece su olarak belirleyip su rejimine girmek bazı kişiler için hiç de kolay değil, ancak olumlu sonuç almak yine de mümkün. Gelin diyetiniz veya egzersiz rutininizi değiştirmeden 30 gün boyunca sadece su içerseniz neler oluyor birlikte görelim.

Zihinsel performansınız ve yaratıcılığınız artacak

İnsan Nörobiliminde Sınırlar Dergisine (Frontiers in Human Neuroscience) göre 30 gün boyunca sadece su içtiğiniz zaman beyniniz daha hızlı tepki vermeye başlıyor. Beynin, verimli bir şekilde çalışabilmek için tonlarca oksijene ihtiyaç duyduğu bir gerçek. Su ise bu iş için bulunabilecek en iyi kaynaklardan biri, böylelikle beyin gücünüz de artacak. Su, düşünmenize ve odaklanmanıza da yardım ediyor. Ayrıca sizi daha zeki, hızlı ve çevik yapıyor. Günde 8-10 bardak su içmeniz zihinsel gücünüzü %30’a varan oranlarda arttırabilir.

Yaşıtlarınıza göre çok daha yavaş yaş alacaksınız

Cildinizin ihtiyaç duyduğu su oranını vererek yaş alma sürecini yavaşlatabilirsiniz, bunun için de tek ihtiyacınız olan şey su içmek. Bu şekilde cildinizi nemli tutarak daha sağlıklı, yumuşak, dolgun, parlak, genç ve kırışıksız bir hale getirebilirsiniz. Ayrıca su içmek, kas tonusunu da korumanıza yardımcı olacaktır. Bu yararları görebilmeniz için ise saf su içmeniz gerekiyor.

Daily Mail’da yayımlanan makalede, 42 yaşında olan bir anne 30 gün boyunca içecek olarak sadece su içerek kendisini tam 10 yaş daha genç göstermeyi başardı. Uzun zamandır sahip olduğu baş ağrılarının ve zayıf sindirim probleminin üstesinden gelebilmek için öncelikle günde üç litre su içerek başladı. Sadece bir ay gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşen muhteşem sonucu gördükten sonra hayretler içerisinde kaldı. Her iki problemi de çözülmüştü ve kronik su kaybı rahatsızlığından tamamiyle kurtulmuştu.

Kendisinin açıklamaları ise şu şekilde: “Yüzümdeki değişime gerçekten inanamıyorum. Sanki bambaşka bir kadınım. Gözlerimin etrafındaki siyahlıkların hepsi kayboldu ve lekelerimin hepsi gitti. Cildim sanki bir anda çocukluğumdaki cildime geri döndü. Yaşadığım bu değişim gerçekten olağanüstü… Ayrıca kendimi çok daha zayıf ve fit hissediyorum, sadece içtiğim su miktarını değiştirmem sonucu olmaları ise gerçekten inanılmaz bir şey.”

best-water-filter-and-choice-options

Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek

Slovak bir atasözünün de dediği gibi; “Saf su dünyanın ilk ve en önemli ilacıdır.”

Bu kesinlikle bir abartma değil! Su, vücudun optimal çalışabilirliğine geri dönmesini sağlayan bir katalizör. Yeterli derecede su içmek hem karaciğerinizin hem de böbreklerinizin daha iyi çalışabilmesini de sağlar. Bu organlar kanınızdan zehirli maddelerin, atıkların ve tuzun temizlenmesini sağlıyor.

FullFitSure sitesinin belirttiğine göre, yeterli oranda su tüketimi pH seviyenizi dengeliyor, bağışıklık sisteminizi böbrek taşlarına ve diğer hastalıklara karşı güçlendiriyor. Ayrıca vücudunuzun acı yönetimini de destekliyor, böylece vücut ağrıları veya baş ağrılarını da azaltıyor.

Çok daha güçlü bir kalbe sahip olacaksınız

Su içerek kalbinizi çok daha sağlıklı bir hale getirebilir; kanınızın katılaşmasını engelleyerek ve tansiyonunuzu dengeleyerek kalp krizi riskini de büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Gece yatmadan önce bir bardak su içmek, söylenene göre kalp krizini veya felci engelliyor. Kalbin organlara taze oksijenli kanıpompalamasını çok daha kolay bir hale getiriyor. Amerikan Epidemiyoloji Dergisinde (The American Journal of Epidemiology) yayımlanan altı yıllık araştırmaya göre günde beş bardaktan fazla su içen insanların iki bardaktan az içenlere göre kalp krizinden ölme riski %41 az oluyor.

Kemikleriniz çok daha güçlenecek

Su kıkırdaklarınızı güçlendirerek darbelere karşı çok daha dayanıklı olmasını, böylece eklemlerin çok daha rahat hareket etmesini ve gerilim yüzünden kıkırdaklarda oluşan hasarların çok daha etkisiz bir hale gelmesini sağlar. Bulgulara göre su alımı sayesinde kıkırdak esnekliği büyük ölçüde gelişiyor.

Kilo vereceksiniz

30 gün boyunca sadece su içerek vücudunuzu zararlı toksinlerden arındıracak ve hayati organlarınızı atıklardan temizleyeceksiniz. Bu durum ise vücudunuzun çok daha temiz olmasına ve daha düz bir karın bölgesine sahip olmanıza yardımcı olacak.

Başlangıçta vücudunuz yüksek su alımına adapte olmadan su aldığı için kilonuzda bir artış görünebilir. Ancak su, bu sefer de iştah kesici görevinde günü kurtarmaya gelir. Daha sonrasında çok daha az kalori tüketmeye başlar, kilo verirsiniz. Verdiğiniz kiloları da geri almazsınız çünkü su gereksiz olanları vücudunuzdan dışarıya atar, vücudunuzu temizler ve açlık hissinizi azaltır.

MPH, RD ve de Besin ve Diyetetik Akademisi’nin (The Academy of Nutrition and Dietetics) sözcüsü Andrea N. Giancoli’nin dediğine göre yemekten önce bir veya iki bardak su sizi az da olsa doyurur ve böylece daha az yemenizi sağlar. Belirli aralıklar ile içilen su kilonuzu dengede tutmanızda da yardımcı olur.

Metabolizmanız hızlanacak

Yapılan araştırmalar ise gün içerisinde devamlı su içmenin, diyetinizden bağımsız olarak metabolizmayı çok daha dinamik bir hale getirdiğini belirtiyor. Health Fitness Revolution sitesine göre yeni uyandığınızda iki bardak su içmeniz bile metabolizmanızı %24 oranında hızlandırıyor.


Kaynak:
lifehack.org/355818/this-what-happens-when-you-drink-only-water-for-30-days

 

Yorum Yazın