Beden Sağlığı

40 Yaşına Giren Kadının Mutlaka Bilmesi Gereken 5 Büyük Değişim!

middle aged woman

İçinde bulunduğumuz dönemde dünyada adeta bir gençlik takıntısı oluşmuş durumdadır. Bu nedenle kadınlar artık yaş almaktan daha çok korkuyor ve bunu geciktirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Halbuki mutluluğu içinde bulan kişiler için her yaşın ayrı bir güzelliği var. Eğer beslenmenize dikkat eder, düzenli egzersiz yapar ve içsel gelişiminize katkıda bulunursanız 40 yaşını da hayatınızın en az diğer dönemleri kadar güzel geçirebilirsiniz. Tabii, yaş almakla beraber gelen değişimlere de hazırlıklı olmanız lazım. İşte 40 yaşına giren kadınların mutlaka bilmeleri gereken 5 büyük değişim:

  1. Hafızada zayıflama

40’lı yaşlarla beraber kadının östrojen seviyesinde düşüş meydana geliyor. Östrojen reseptörünün azalması ile beyinde hafızayı etkileyen alanın eskisi gibi etkin çalışamamasına neden oluyor. Bu nedenle kadınlar 40’lı yaş döneminde unutkanlık sorunuyla yüzleşmek zorunda kalabiliyor. Ancak güzel haber şu ki; bu durum kalıcı değil. Östrojen tedavisi görerek bu hafıza probleminden kurtulabilirsiniz.

  1. Saç tellerinde zayıflama

40’lı yaş dönemi ile menopoz dönemi arasında kadınların saç tellerinde zayıflama meydana geliyor. Ancak merak etmeyin, saç tellerinizin zayıflaması bir akşamda saçsız kalacağınız anlamına gelmiyor. Doktorunuza danışarak gerekli vitamin ve mineralleri alabilir, menopoz öncesi saç teli zayıflamasının önüne geçebilirsiniz.

  1. Adet düzensizliği

Kadınlar yaş aldıkça östrojen dengeleri değişiyor. Bu durum adet dönemini erkene çekebiliyor ya da geciktirebiliyor. Bu doğal akışı kabullenebilir ya da durumdan rahatsızsanız doktorunuza danışarak hormon düzenleyici ilaç alımına başvurabilirsiniz.

  1. Kilo artışı

Yaş almakla birlikte metabolizmanın yavaşlaması hepimizin bildiği bir gerçek. Ancak 40’lı yaşlarda bir kadın için şişmanlık kader değil. Beslenme düzeninizde gerekli değişiklikleri yapma ve hayatınıza düzenli egzersiz planı katma ile 40’lı yaşlarda kilo almanın önüne geçebilir ve fit fiziğinizi koruyabilirsiniz.

  1. İdrar yolları enfeksiyonu

Yine östrojen hormon seviyesinin düşüşü ile birlikte kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu yaşama riski artıyor. Bu durumun önüne geçmek için de doktorunuza danışarak östrojen tedavisi görebilirsiniz.

Yorum Yazın