Beden Sağlığı

6 Madde ile Global Sağlık Devriminin Öncüsü Mobil Uygulamalar

patient_engagement_systems_partnership-2y848dnyb8xisptanw3cw0

Akıllı telefonlarımız birkaç sene önce hayalini bile kuramayacağımız bir dünyayı avucumuzun içine kadar getirdi.  İletişimden sosyalleşmeye, bilgi erişiminden hobilerimize kadar gündelik rutinler içinde bulunan her olgu yeniden tanımlanırken hayatlarımızın geçmişe nazaran büyük ölçüde kolaylaştığını söyleyebiliriz. 

Pew Araştırma Merkezi’nin Şubat 2016’da yayınladığı rapora göre 2013 yılında gelişmekte olan ve gelişen 21 ülkede internet kullanımı ya da akıllı telefona sahip olma ortalaması % 45’di. 2015 yılında bu rakam %54 oldu. Sağlığa erişim pratiklerimizin de radikal bir değişiklikten geçtiğini söylersek yanlış olmaz. NYU Langone Medical Center’ın 2015 yılı Amerika temelli istatistiklerine göre akıllı telefon kullanıcılarından %58’i geçtiğimiz yıl en az bir tane mobil sağlık uygulaması kullanmaya başladı. Bu bilgiler gösteriyor ki hem teknolojiyi takip eden hem de bu teknolojiyi sağlıklarını geliştirmek için fırsat olarak gören bireylerin sayısı oldukça artmış durumda.

Peki nedir tam olarak bu mobil sağlık uygulamaları?

Mobil sağlık uygulamaları genel başlığı altına girebilecek oldukça fazla uygulama çeşidi mevcut. Beslenme, hareket, zihinsel sağlık, ilaç kullanımı gibi konularda ilham ve fikir kaynağı olmayı hedefleyen birçok uygulama aynı zamanda uyku saatlerinizi, nabzınızı ve günlük yürüyüş mesafenizi ölçebiliyor. Farklı sağlık şikayetleri için spesifikleştirilmiş uygulamalar olduğu gibi genele odaklı uygulamalar mevcut. Örnek vermek gerekirse mySugr özellikle diyabet hastalığı konusunda kullanıcılarına hizmet sunarken MyFitnessPal beslenme ve hareket konusunda çeşitli ihtiyaçlarınız için başvurabileceğiniz bir uygulama.

Mobile sağlık uygulamaları kullanmanın faydaları neler?

Belli ki mobil sağlık uygulamaları gelecekte adından bol bol söz ettirecek. Bu tarz uygulamaların pratikte ne tarz faydalar sağlayabileceğini madde madde inceliyoruz.

Güvenilir bilgi dilediğimiz an avucumuzun içinde

Bilimsel kaynaklar ve uzmanlar doğrultusunda geliştirilen uygulamalar bilgiye olan erişimimizi hiç olmadığı kadar kolaylaştırabilir. Eskiden aklımıza takılan bir soruyu uzmana sorabilmek için beklemek zorundaydık. Oysa şimdi dilediğimiz yer ve saatte uygulamalar aracılığıyla istediğimiz bilgiyi öğrenme şansını elde ediyoruz.

Tamamen size özel

Beslenme ve hareket alışkanlıkları, yaş ve genetik yatkınlıklar gibi faktörler kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Bir sağlık uygulamasını ‘akıllı’ olarak nitelendirebilmemiz için sağlık durumumuz hakkında gerçekten fikir sahibi ve kişisel ihtiyaçlarımızın farkında olması gerekiyor.

Kişiye özel programlarla sağlıklı bir geleceğe adım atmak için Longi‘yi hemen indirin.

Her an takipçiniz

Günlük hayatta oldukça fazla sorumluluğumuz var. Bu koşuşturma içinde size ilaçlarınız, beslenme ve hareket programınızla ilgili hatırlatmalarda bulunan, vücudunuzun ihtiyaçlarını ihmal ettiğinizde size hatırlatan ve sizi düzenli olarak kontrol eden bir asistan haline gelebilmeyi başarmış uygulamalar mevcut.

Zamandan tasarruf edin

Hergün diyetisyeniniz, kalp doktorunuz, spor ve yoga öğretmeninizle vakit geçimek bu tempoda oldukça yorucu ve zor görünüyor. Fakat uzmanların bilgi ve tecrübeleriyle mükemmelleştirdiği mobil uygulamalar ihtiyacınız olan disiplinler arası tüm bilgi ve tavsiyeleri saniyeler içinde size sunabilir.

Kolay kullanım

Kullanıcı dostu bir arayüz ve pratikliğin ön plana çıkarılmasıyla kişiler hangi yaş grubuna ait olursa olsun uygulamaları hayatlarına entegre etmekte hiçbir sorunla karşılaşmadığı gibi animasyon ve oyunlaştırma gibi yöntemlerle öğrenme ve gelişme süreçleri eğlenceli bir macera halini alıyor.

Mutlaka dikkat edin

smartphone addiction ile ilgili görsel sonucu

Statista.com’un Temmuz  2016 verilerine göre Android için geliştirilmiş ortalama 2.200.000 uygulama mevcut. Bu rakamı yaklaşık 2 milyon uygulama ile Apple takip ediyor. Uygulama sayısı çok fazla olduğu için bilimsel geçmişi olanlara dikkat etmek önem kazanıyor. Sağlığınıza ve ihtiyaçlarınıza en uygun mobil uygulamayı araştırırken ne kadar güvenilir olduklarına mutlaka dikkat edin.

Yorum Yazın