Hareket İlham Kütüphanesi

90 yaşındaki bisikletçi ön yargılarınıza meydan okuyor

Tsai3

”Siz hareket etmeyi bıraktığınız için vücut hareket etmeyi durdurur. Bisiklet sürdüğünüzde bütün vücut sistemleriniz daha iyi çalışır.” diyor işe bisikleti ile giden 90 yaşındaki Lan Yin Tsai.

Tsai1

Tsai, bir hastanede shiatsu masajı yaparak kanser ve MS hastalarının tedavilerine yardım eden Tayvan asıllı minik bir hanımefendi. 1969 yılında ABD’ye geldiğinden beri işe, kiliseye, postaneye ya da markete giderken bisikletini kullanıyor. Onu ilham verici kılan ise cici giyimiyle araba yerine bisikletiyle işe gidiyor olması değil, 33 yıldır turlara katılan aktif bir Bike MS* üyesi olması.

Tsai2

Bir MS’li hastasına masaj yaparken, oğlunun MS150** turuna katılmak istediğini duyduktan sonra “13 yaşında bir çocuk bunu yapabiliyorsa ben neden yapamayayım?” diyerek organizasyona dahil olmuş. Bu yıl 33. sürüşünü tamamlayan Tsai MS hastaları ile tur katılımcılarının umut ve azim simgesi haline gelmiş durumda.


Tsai6

İnaktivite, beyin ve vücut fonksiyonlarında gerilemenin bir sorumlusudur. 90 yaşındaki Tsai’nin de belirttiği gibi, hareket etmediğimizde vücut fonksiyonlarımız da durur. Herkes için uygun bir fiziksel aktivite vardır. Sadece seveceğiniz ve düzenli olarak yapabileceğiniz aktiviteyi bulmalısınız. Yüzün, yürüyün, koşun, bisiklete binin, tenis oynayın ya da dans edin.

Tsai8

Düzenli olarak yapılan yürüyüş ya da yüzme gibi nabzınızı yükselten kardiyorespiratuar çalışmalar hem zihinsel hem de fiziksel sağlığınızı arttırmanızı sağlar. Bu çalışmalar:

  • Kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır,
  • Tansiyonu düzenler,
  • Kan lipidlerini düzenler,
  • Fazla kilolardan korur,
  • Diyabet riskini azaltır,
  • Uykuyu düzenler ve yorgunluğu azaltır,
  • Özellikle yürüyüş ve koşu gibi yerle teması olan aktiviteler kemik erime riskini azaltır.

Yıllardır devam eden inaktiviteden sonra düzenli egzersize başlayan bir çok insan, bilinçli çalışma yapamadıkları için daha ilk haftalarda sakatlanırlar. Eğer daha önce düzenli bir fiziksel aktivite programına katılmadıysanız sizin için en güvenli fiziksel aktiviteler yüzme ve bisiklettir. Bisiklet sürmek dönel bir harekettir ve koşu gibi darbeli aktivitelere göre eklem sağlığı için daha iyidir. Yüzmede ise su vücut ağırlığını taşır ve eklem hareketlerini kolaylaştırır.

Egzersiz yapmamak için bahaneler üretmek çok kolay. Çoğu zaman evde yeterli yer yoktur, zaman yoktur, size motivasyon sağlayacak yakınlarınız yoktur ya da stresli iş yaşamınız yüzünden spor salonuna gidecek enerjiniz yoktur. Hayat gerçekten düzenli egzersiz yapmanıza engel olacak kadar zorsa o zaman siz de Lan Yin Tsai gibi kendinize bir fırsat yaratın. İşe ya da alışverişe bisiklet ile gidin, daha fazla yürüyün, daha az asansör kullanın. Daha çok yorulmayacaksınız, aksine artan mutluluk hormonlarınız ile kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.


 

Yorum Yazın

About the author

Hatice Dinçer

Hatice Dinçer

1990 doğumlu Hatice Dinçer, 11 yaşından üniversiteye kadar kendinin de dahil olduğu cimnastik takımları kurup gösteriler hazırladı. İlkokulda atletizm yaparak başladığı profesyonel spor hayatını, üniversiteyi bitirene kadar sürdürdü. Okul bitmeden iş hayatına atılmış olması profesyonel olarak spor yapmasını engelledi fakat kayak, snowboard, dağ bisikleti, rafting ve sosyal latin dansları için hep zaman yarattı. Dağ bisikleti sevgisi, 2015 yılı başlarında profesyonel spora geri dönüşünü sağladı; halen gelecek sezon yarışları için zevkle antrenman yapmakta. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi’nde tamamladı ve eğitimi süresince performans ile sağlık alanında birçok işte çalışarak mesleki performansını geliştirdi. Henüz öğrenciyken hem üniversiteden hem de özel kurumlardan aldığı pilates eğitimleri ile çalışmaya başladı ve aynı dönemde fitness eğitmenliği stajını da tamamladı. Bunların yanı sıra Kadıköy Belediyesi'nin ''İleri Yaşta Egzersiz'' programında gönüllü olarak eğitmenlik yaptı. 6 yıl önce başladığı eğitmenlik hayatında, üyelerine -sadece egzersiz programı verip zayıflatmayı değil- doğru beslenmeyi ve nasıl egzersiz yapılacağını öğreterek sağlıklı bir yaşam tarzı kazandırmayı amaçladı.