İlham Kütüphanesi

Aimee Mullins ”Benim 12 çift bacağım” isimli TED konuşması

d3d18f76c4b3928cc0b9c603cac4202c9747d93f_2880x1620

Atlet, oyuncu ve eylemci Aimee Mullins protez bacakları — kendisinin bir düzine hayran olunacak bacağı var — ve ona sağladıkları süper güçler hakkında konuşuyor: hız, güzellik, ve boyuna 15 santimlik bir ek… Kısaca, bedenin ne hale gelebileceğini yeniden tanımlıyor.

aaaa


Aimee Mullins kimdir?

1996 yılı Engelliler Olimpiyatlarında rekor kıran Aimee Mullins model, aktris ve kadın hakları savunucusu, sporcu ve gelecek jenerasyon protez alanlarında kariyer yaptı.

spokes-beautyNeden dinlemelisiniz?

Aimee Mullins fibuler kemikleri olmadan doğdu ve bu nedenle henüz bir bebek iken iki bacağı da dizinin altından kesildi. Yürümeyi protezlerinin üzerinde öğrendi ve sonra yine protezleri üzerinde koştu – şampiyon bir kısa mesafe koşucusu olarak ulusal ve uluslararası bir çok yarışa katıldı, 1996 yılında Atlanta’da gerçekleştirilen Engelliler Olimpiyatlarında dünya rekorunu kırdı. Tarih ve diplomasi alanlarında çift ana dal yaptığı Georgetown’da NCAA Bölüm 1 parkur ve sahada yarışan ilk çifte ampute oldu.

Okuldan sonra, Mullins modellik yaptı – Alexander McQueen’nin efsane podyum showu dahil olmak üzere- ardından oyunculuğa yöneldi ve Matthew Barney’in “Cremaster Döngüsü” filminde Leopard Queen rolündeydi. 2008 yılında Tribeca/ESPN spor film festivalinin resmi elçisiydi.

Protezler konusunda yeni bir düşünce tarzının tutkulu savunuculuğunu yapan Aimee Mullins, bir röportajında MIT’nin geliştirmekte olduğu motor gücüyle çalışan robot bileği yakından incelediğini ve bu bileğe kesinlikle sahip olacağını söyledi.

Başkaları Mullins hakkında ne söyledi?

“MIT’nin h2.0 konferansına katılmanın en harika tarafı Aimee Mullins’in konuşmasıydı. Atlet, model ve iki bacağı da dizinin altından kesilmiş bir aktris olan Aimee Mullins protez bacakları gözlüklere benzetti ve nasıl tasarım gözlükler tercih ediliyorsa onun da tasarım bacakları olduğunu söyledi (konuşma sırasında 4 inç uzunluğunda topuklu bacaklar giyiyordu). Yeterli özgüven ile her işin üstesinden gelinebileceğini açıkça gösterdi; varlığıyla onu dinleyenleri kendine hayran bıraktı.” – hyperexperience.com


Kaynak:
https://www.ted.com/talks/aimee_mullins_prosthetic_aesthetics#t-44846

Yorum Yazın