Beden Sağlığı

Akciğerleriniz için Sigarasız Nefes Alın!

359901

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporuna göre akciğer kanseri tüm dünyada, kanser türleri arasında, erkeklerde en sık ölüme neden olan birinci, kadınlarda ise ikinci kanser türüdür. Akciğer kanseri kolon, prostat, yumurtalık ve meme kanserinin toplamından daha fazla sayıda ölüme neden olmaktadır.

Sigara içen kişiler akciğer kanseri için yüksek risk grubundadır. Bu risk içilen sigara sayısı ve sigara içilen yılların uzunluğuna bağlı olarak artar. Çok uzun yıllar içtikten sonra bile eğer sigarayı bırakırsanız, akciğer kanseri riskinizi önemli ölçüde azaltırsınız.

Akciğer Kanseri Belirtileri 

Akciğer kanseri erken evrede belirti vermez. Belirtiler görülmeye başladığında hastalık genellikle ileri evrede demektir.

Bu belirtiler;

 • Yeni başlayan ve geçmeyen öksürük
 • Kronik öksürük ve “sigara öksürüğü”nde hissedilen değişim
 • Çok az bile olsa, öksürürken kan gelmesi
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrısı
 • Hırıltı
 • Ses kısıklığı
 • İstem dışı kilo vermek
 • Kemik ağrısı
 • Baş ağrısı 

Doktora ne zaman gitmelisiniz?

Sizi tedirgin eden herhangi bir belirtide doktora başvurun. Eğer sigara kullanıyorsanız ve sigarayı bırakamıyorsanız mutlaka bir uzman yardımı alın; sigarayı bırakma yöntemlerini öğrenin.

Akciğer kanseri nedenleri neler?

Sigara akciğer kanserinin birincil nedenidir – hem sigara içenler hem de sigara dumanına maruz kalanlar yani pasif içiciler akciğer kanseri açısından büyük risk altındadır. Ancak bu kanser türü hiç sigara kullanmamış ya da dumanına maruz kalmamış kişilerde de görülebilir. Bu durumda akciğer kanserinin belirgin bir nedeni yoktur.

CANCER

Sigara nasıl  akciğer kanserine yol açar?

Doktorlar sigara içmenin akciğer hücrelerine zarar vererek kansere neden olduğuna inanıyor. Kansere neden olan maddeler (kansorejenler) içeren sigara dumanını içinize çektiğiniz anda akciğer hücresinde değişim başlıyor.

Başlangıçta vücudunuz bu hasarı kendi kendine onarsa da, akciğerlere çekilen her sigara ile ciğerleri oluşturan normal hücreler giderek artan bir şekilde zarar görüyor. Zaman içinde bu hasar hücrelerin anormal davranmasına neden olarak, sonunda kanser ortaya çıkıyor.

Akciğer Kanseri Türleri Neler?

Doktorlar akciğer kanserini, hücrelerin mikroskop altındaki görüntülerine göre iki ana türe ayırıyor. Akciğer kanser türü belirlendikten sonra buna uygun bir tedavi süreci belirleniyor.

İki genel akciğer kanseri türü:

 • Küçük hücreli akciğer kanseri: Küçük hücreli akciğer kanseri neredeyse tamamiyle ağır sigara içicilerinde görülür.
 • Küçük hücreli olmayan akciğer kanseri: Bu kanser türü aynı şekilde davranan kanser türlerini bir şemsiye altında toplar. Yassı hücreli karsinoma, adeno karsinoma ve büyük hücreli karsinoma bu akciğer kanseri türündendir. 

Risk Faktörleri

Bazı faktörler akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bu faktörlerden bazılarını kontrol edebilirsiniz, örneğin sigarayı bırakabilirsiniz. Aile geçmişi gibi faktörleri ise değiştiremezsiniz.

Akciğer kanseri için risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:
Quit-Smoking-wallpaper-03

Sigara kullanmak. Günde içtiğiniz sigara sayısı ve sigara içtiğiniz yıllar arttıkça akciğer kanseri riskiniz artar. Hangi yaşta olursa olsun sigarayı bırakmak akciğer kanserine yakalanma riskinizi önemli ölçüde düşürür.

Pasif içici olmak. Sigara kullanmadığınız halde, pasif içici olarak sigara dumanına maruz kalmanız akciğer kanseri riskinizi arttırır.

Radon gazına maruz kalmak. Toprak, taş ve suda bulunan uranyumun doğal olarak çözülmesi sonucu radon gazı ortaya çıkarak solunan havaya karışır. Tehlikeli seviyede radon gazı ev dahil tüm binalarda birikebilir. Radon test ekipmanı radon seviyesinin hangi sınırda olduğunu gösterecektir.

Asbestos ve diğer kanserojenlere maruz kalmak. İş ortamında asbestos ve kansere yol açan diğer maddelere maruz kalmak- arsenik, krom ve nikel gibi – özellikle sigara da kullanıyorsanız, akciğer kanseri riskinizi artırır.

Ailede akciğer kanseri geçmişi olması. Anne-babasında, kardeşinde ya da çocuğunda akciğer kanseri olan kişilerde kanser riski daha yüksektir.

Akciğer Kanserini Önlemek İçin…

Akciğer kanserini önlemenin kesin bir yolu yok, ancak riskinizi azaltmak için;

Sigaraya başlamayın. Hiç sigara içmediyseniz, sigaraya başlamayın. Çocuklarınıza sigaranın zararlarını küçük yaşlardan itibaren anlatmaya başlayın ki akran baskısına karşı güçlü durabilsinler.

Quit smoking

Sigarayı bırakın. Sigarayı şimdi bırakın. Uzun yıllar sigara içmiş olsanız bile bırakmak akciğer kanseri riskinizi azaltacaktır. Zorlanıyorsanız uzman yardımı alın.

Pasif içici olmayın. Eğer sigara içen biriyle yaşıyor ya da çalışıyorsanız onu bu alışkanlığından vazgeçirmek için çaba gösterin. Vazgeçiremiyorsanız ondan dışarıda içmesini isteyin. Sigara içilen mekanlardan uzak durun.

Evinizin radon seviyesini ölçün. Radon için problemli olduğu bilinen bir bölgede yaşıyorsanız evinizin radon seviyesini kontrol edin.

İş yerinde kanserojen maddelerden uzak durun. İş yerinde toksik kimyasallara maruz kalmayın. İş verenin koyduğu önlemlere uyun. Örneğin eğer bir maske verilmişse mutlaka bu maskeyi takın. Doktorunuza kendinizi daha fazla nasıl koruyabileceğinizi sorun. Eğer sigara kullanıyorsanız kanserojenlerden kaynaklı kanser riskinizin artacağını unutmayın.

Beslenmeniz meyve ve sebze ağırlıklı olsun. Meyve ve sebze ağırlıklı bir beslenme tarzı tercih edin. Vitamin ve mineral kaynağınız gıdaların kendisinden gelsin. Tablet (ilaç) olarak yüksek doz vitamin alımı zararlı olabilir.

Haftanın çoğu gününde egzersiz yapın. Eğer düzenli olarak spor yapmıyorsanız, yavaş yavaş başlayın. Haftanın çoğu günü spor yapmaya özen gösterin.


Kaynak:

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/lung- cancer/basics/prevention/con-20025531
http://images8.alphacoders.com/359/359901.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-972KwqpZNR8/T1pJmRS3yBI/AAAAAAAAEc0/CXPMvn2t0qo/s640/Quit-Smoking-wallpaper-03.jpg
http://medimoon.com/wp-content/uploads/2014/07/smoking_cessation_drug_identified.jpg
http://orig02.deviantart.net/d90d/f/2013/360/4/9/stop_smoking_advertisement_by_vladis123-d6zh6c3.jpg

Yorum Yazın