İlham Kütüphanesi

Apple, Yaş Almanın Geleceği ile İlgili Bize Neler Öğretti?

A reporter walks by an Apple logo during a media event in San Francisco, California on September 9, 2015. Apple unveiled its iPad Pro, saying the large-screen tablet has the power and capabilities to replace a laptop computer.    AFP PHOTO/JOSH EDELSON        (Photo credit should read Josh Edelson/AFP/Getty Images)

Teknolojik gelişmeler, yetişkinlerin hayatlarını kesinlikle iyileştiriyor ve iyileştirmeye devam ediyor. Ancak bu gelişmelerin ikincil bir etkisi daha var: Yarın yaşanacak hayata dair beklentimizi artırmak. Teknolojik “Baby Boomers” (1946 -1964 yılları arasında Amerika’da, nüfusu arttırmak için uygulanan politika sonucu doğan kuşağa verilen ad) ve onları takip eden her jenerasyon ileri yaşlarda daha fazlasının ve daha iyisinin beklentisi içinde.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün teknolojiyi kullanarak insanların hayatlarına olumlu müdahalelerde bulunmak amacıyla kurulan AgeLab’in (Yaş Laboratuvarı) direktörü Joseph F. Coughlin, Apple’ın, yaş almanın geleceğiyle ilgili kendisine ve bizlere neler öğrettiğini anlatıyor.

Yakın zamanda Los Angeles’tan Boston’a giden bir uçuştaydım.Kullandığım MacBook diz üstü bilgisayarının masaüstünde fazla sayıda seyahat ve sunumlara dair işaretler vardı. 37.000 fit yüksekliğinde otururken, Wi-Fi’nin (kablosuz bağlantı) keyfini sürüyordum. İkram arabasının yanımda durması ve sodanın klavyeme dökülmesiyle hissettiğim hard disk (verilerimizi kalıcı olarak saklamak için kullanılan bir saklama birimi) ölümüne yakın deneyimden sonra bir sonraki dizüstü bilgisayarımı satın almak için tıkladım. Daha fazla hafıza satın alıp alamayacağıma baktım ve belki de eve ya da bir mağazaya gidene kadar beklememin daha uygun olacağını düşündüm. Ancak bir Apple online destek asistanı müsaitti. Başımın üstünden patates cipsi paketleri dağıtılırken, neden olmasın dedim. Tıkladım ve çok kibar bir asistan ile konuşmaya başladım. Görüşmemiz yaklaşık 5 dakika sürdü. Tüm sorularıma cevap aldım ve yaptığımız online geyik bir alışveriş merkezinde yapabileceğimiz hoşbeş içeriğinin aynısıydı.

Hayatın bir alanındaki tecrübelerimiz, diğer alanlarındaki beklentilerimize tercüme ediliyor.

Apple online alışveriş sepetim tamamlandı ve gözümün önündeydi; çoğu havayolu koltuklarının darlığı dikkate alındığında, bilgisayar ekranım seçtiklerimin listesini yüzüme olması gerekenden daha yakında gösteriyordu. Alışverişimi tamamlamaya karar verdim. Kredi kartımı çıkararak, işim için en önemli aracı ve (arabamdan sonra) ikinci en pahalı ve sık kullanılan ürünü, Nebraska üzerinde 500 mph 5 mil hızında giderken satın aldım.

Bu arada teknolojiye karşı biri değilim. Uçakta Wi-Fi bağlantısı yeni bir şey değil ya da sıkılmak yerine alışveriş yapmak da yeni bir olay değil.

Apple faturasının E-mail kutuma gönderilmiş olduğunu gördükten sonra (hala Nebraska üzerinde bir yerdeydim) beklentilerin öğretildiğini ve öğrenildiğini idrak ettim. Hayatın bir alanındaki tecrübelerimiz, diğer alanlarındaki beklentilerimize tercüme ediliyor.

Genç yaşlarda yaşadığımız teknoloji deneyimler, dizüstü bilgisayarımızda doğru hafıza kartına sahip olmaktan daha önemli konularla uğraşan ilerleyen yaşlara ilişkin beklentilerimizi nasıl değiştiriyor? Cevap: Bir sonraki jenerasyonun “ileri yaş yetişkinine” neredeyse her şey için bir “uygulama” olduğu öğretiliyor.

Mesela bakım hizmetlerini değerlendirelim; yetişkin bir çocuğa annesinin düştüğünü ve acil servisin yolda olduğunu haber veren sistemler, büyük ihtimalle, çok yetersiz ve geç kalmış bulunacaktır. Annenin yürüyüşündeki ya da yeme alışkanlıklarındaki değişiklikleri tespit eden hizmetlerin bile; kusursuz olması, kolaylık sağlaması ve 7/24 erişim olanağı vermesi gerekecektir.

Benim yaşımdaki “ortalama” bir kişi için; sadece algoritmayla yürütülen risk hesaplayıcısından oluşan ve otomatik karar şeması sunan emeklilik planlama ve finansal yönetim hizmetleri kesinlikle yeterli olmayacaktır. Bir sonraki jenerasyonun finansal hizmet tüketicileri, online hız, mükemmellik ve mobilite beklentisi içinde olacaktır. Akıllı telefonlarıyla gerçek insanlara kolay erişmek, sorularının anlayış ile dinlenmesi ve cevaplanmasını isteyecektir.

Sabırlı olma ve hep daha iyisini bekle!

Medikal bakım ile ilgili beklentiler de bundan farklı olmayacaktır. Giyim devrimi neredeyse sınırsız veri sunmaktadır. Gelecekteki ileri yaş yetişkinleri bu verinin daha iyi ve kapsamlı bir şekilde, sağlık hizmeti için kullandırılabilir olmasını bekleyecektir. Bu teknolojinin, sadece kronik hastalıkları ve ilaç kullanımını denetlemesinden daha fazlasını isteyeceklerdir. Teknolojiye erişebilen ileri yaş tüketiciler: Sağlık hizmetinin her zaman her yerde olmasını, 7 gün 24 saat ulaşılabilirliğini ve hastalık odaklı değil sağlık odaklı olmasını tercih edecektir.

Araba sürmek istemeyen ya da araba süremeyen kişiler için minibüs bir seçenek olmayacaktır. Saatler, günler hatta bazı bölgelerde haftalar öncesinde rezervasyon yapmak zorunda olmak kabul edilir olmayacaktır. Bir sonraki ileri yaş yetişkinler dalgası, Uber (transfer firması) bir jenerasyon olacak; kamu taşımacılığı, taksi ve özel taşıma firmalarından talep ettikleri anda kusursuz hizmet almayı bekleyeceklerdir.

Yeni ileri yaş yetişkinleri, kendi anne babaları gibi kibar ve kabullenici davranmayacaktır. Apple ve diğer firmalar onlara, sabırlı olmamaları gerektiğini ve bir sonraki model ile daha iyinin gelmesini beklemeyi öğretti. İş dünyası, devlet ve sivil toplum örgütleri için gerçek inovasyon sadece “ihtiyaç” neyse ona cevap vermek değil ileri yaş tüketicileri heyecanlandırmak ve onlara keyif vermekten geçecektir.

Hayır, her şey için yeni bir “uygulama” beklentisi içinde olan jenerasyonlar söz konusu olan her neyse o “şey”in daha hızlı, daha iyi, daha ucuz olmasını ve 37.000 fit yükseklikte ya da yerde olması fark etmeksizin, her koşulda belirli bir klas içermesini bekleyecektir.

Akıllı telefonlarınızdan kullanacağınız sağlık uygulamaları sayesinde iyi yaş alma deneyiminizi zenginleştirmeniz mümkün. Longi‘yi hemen telefonunuza kurun ve sağlıklı bir geleceğe adım atın.


Kaynak:
http://bigthink.com/disruptive-demographics/what-apple-taught-me-about-the-future-of-aging
https://timedotcom.files.wordpress.com/2015/12/apple-logo.jpg?quality=75&strip=color&w=1100

Yorum Yazın