Güçlü Zihin Hareket

Uzun Süre Televizyon Seyretmek Alzheimer Riskini Artırıyor

Old TV Show

Televizyon karşısında geçirilen süre uzadıkça yaşam kalitemizin düştüğü bilinen bir gerçek. Kuzey California  Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nde yürütülen  araştırmalar ekran karşısında geçirilen uzun sürelerin Alzheimer
riskini arttırdığını da ortaya çıkardı.

Kuzey California Araştırma ve Eğitim Enstitüsü araştırmacıları hareketsiz yaşam, bilişsel performans ve demans (bunama) gelişimi riski arasındaki ilişkiyi inceledi ve günde dört ya da daha fazla saat televizyon seyredenlerin orta yaşa geldiklerinde bilişsel performans testlerinden daha düşük puan aldıklarını ortaya koydu.

Çalışma, katılımcıları 25 yıl boyunca takip etti ve fiziksel aktivite düzeyi düşük olanların bilişsel testlerden düşük puan aldıklarını raporladı. Dolayısıyla televizyon seyretmenizden ziyade; televizyon başında olmadığınız zamanlarda ne yaptığınızın da önemi büyük– egzersiz yapıp hareket ediyor musunuz?

Araştırmaya göre 25 sene boyunca gözlemlenen katılımcılardan daha az hareket edenlerin orta yaşta bilişsel yetenekleri daha kötüydü. Aynı şekilde katılımcılar arasında daha yüksek oranda televizyon seyredenlerin de orta yaş bilişsel işlevleri daha kötü raporlandı. Uzun dönemde hem fiziksel aktivitesi az hem de uzun saatler televizyon seyreden kişilerde orta yaşta bilişsel işlev bozukluğu görülme ihtimalinin 2 katına çıktığı gözlemlendi.

sy05

Erken yaşta hareket Alzheimer’ı önleyebilir

Bu çalışma özellikle elektronik ekranlara saatlerce yapışık kalan çocuk ve gençler için önemli sonuçlar ortaya koyması bakımından önem taşımaktadır. Bardağın dolu tarafına bakıldığı takdirde ise hareketsiz yaşamın ileri yaşlarda bilişsel çöküş ve olası demans (bunama) riskini artırdığını bilmek doğru hayat tarzı değişiklikleri için gerek duyulan motivasyonu sağlayabilir.

Ekran temelli teknolojilerin artan oranda hayatımıza girmesi nedeniyle, televizyon seyretmek gibi hareketsiz yapılan davranışlar özellikle gelecek nesillerin dikkatli olmasını gerektirmektedir. Araştırma Alzheimer ve diğer demans (bunama) rahatsızlıklarının on yıllar içinde geliştiğini vurgulayarak erken yaşlardan itibaren fiziksel aktiviteyi artırıp hareketsiz yaşam alışkanlıklarından uzak durmanın genel halk sağlığı üzerinde olumlu etkisi olacağının altını çizmektedir.


Kaynak:

https://www.washingtonpost.com/local/social-issues/too-much-tv-can-raise-the-risk-of-alzheimers-new-study-suggests/2015/07/20/7dcdc4cc-2eea-11e5-97ae-30a30cca95d7_story.html

http://i.huffpost.com/gen/1300334/images/o-TELEVISION-facebook.jpg

Yorum Yazın