Olmazsa Olmazlar

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici Zerdeçallı Çay

Tumeric-Golden-Tea-1

Zerdeçal özellikle Hindistan, Çin ve Endonezya’da yetişmesi sebebiyle bu ülkelerin gerek mutfağında gerekse tıbbi alanlarında kullanılan bir şifalı bitkidir.

Zerdeçal karaciğere büyük fayda sağlar. Antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı şifa sağlar. Şeker hastaları yıllardır hastalıklarının tedavisini ararlar, tamamen tedavi edilemese de şeker hastalığının vücuda olan olumsuz etkilerini zerdeçalın faydaları sayesinde azaltmak mümkündür. Ayrıca safra kesesi rahatsızlığı olan kişiler zerdeçalı kullanması gerekenler listesinde yer alır.

Ciltteki yaraların kolay iyileşmesini sağlar. Sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarına iyi gelir. Depresyona karşı adeta bir antidepresan görevi görür. Baş ağrılarına iyi gelir. Saç dökülmesi, saçkıran gibi rahatsızlıklara da fayda sağlar. Ağız yaralarına iyi gelir.

Zerdeçalın faydalarından bahsetmişken, biz de sizin için bağışıklık sisteminizi güçlendirecek nefis bir zerdeçallı çay tarifi hazırladık:

Malzemeler:
1 bardak fındık, kaju veya badem sütü
½ fincan sıcak su
1 çay kaşığı öğütülmüş zerdeçal
1 çorba kaşığı susam tohumu (veya 1 çay kaşığı tahin)
1 tatlı kaşığı çiğ bal
Karabiber (zerdeçalın hazmedilmesini kolaylaştırır)
Tarçın

Yapılışı:
Tüm malzemeleri yüksek devirli bir blenderde karıştırın. Karışımı küçük bir tencereye koyun ve sıcak olana kadar düşük sıcaklıkta ısıtın, ancak kaynatmayın. Servis edin ve tadını çıkarın!

Kaynak: Healthy Holistic Living

Yorum Yazın