Beden Sağlığı Hareket Olmazsa Olmazlar

Bel fıtığı hakkında bilgiler

bel_fitigi_hakkinda_yanlis_bildiklerimiz_1
Merve Keleş

Bel ağrıları, günlük yaşantıda doktorlara en sık başvuru nedenidir. Bu ağrıların en önemli nedenlerinden biri de bel fıtığıdır.

Bel fıtığı; omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tıbbi ismi “herni diskal” dir.

be2644e60b78cd064e80428381268aee

Omurlar arasında, yastık görevi gören ve omurların esnek olmasını sağlayan ‘disk’ adı verilen yapılar vardır. Disklerin ortasında nukleus adı verilen jel kıvamlı bir yapı ve onu saran kuvvetli bir zar (anulus) bulunmaktadır. Gövdenin ağır yükünü taşıyan bel omurları sıklıkla zarar görür. Bel omurları arasında bulunan diskler baskıya daha fazla dayanamaz ve disk içinde bulunan jel ve zar yapıları zarar görür, yerinden oynar ya da kimi zaman dışarı taşar. Zarar görmüş diskler omurilik içinden geçen sinirlere baskı yapar ve sonucunda ağrılar oluşur. En önemli şikayet ağrıdır. Ağrılar bazen, günlük hareketleri kısıtlayacak kadar şiddetli olabilir veya spazmlara sebep olabilir. Öksürme, hapşırma, oturma, ayakta kalma, yürüme ve gerinme ile artış gösterebilir. Ağrılar, yavaş yavaş artan, batıcı ve hareket halindeyken artan şeklinde görülür.

Bel Fıtığı Risk Faktörleri

Genellikle 30-50 yaş aralığında görülür. Yapılan araştırmalar, yaş almanın, disk dejenerasyonunu ve fıtık riskini arttırdığını göstermiştir.

-Yaş, cinsiyet, uzun boy, kilo fazlalığı

-Sigara kullanımı (Sigara, disklerdeki beslenmeyi bozar)

-Motorlu araç kullanmak

-Sedanter yaşam tarzı

-Bel mekanizmasına uygun olmayan hareketler

-Bilinçsiz yapılan egzersizler

-Ağır yük taşıma, uzun süre ayakta kalma, uzun süre yanlış oturma

-Ağır antrenmanlar

-Travmatik kazalar

-Duruş bozuklukları

Bel fıtığında doktor teşhisi ile birlikte ciddi dönem atlatıldıktan sonra, kişiye, özelleştirilmiş güçlendirme, germe ve mobilite (eklem hareket açılarını tam kullanma) gibi egzersizler önerilir. Egzersizlerdeki amaç, kişiyi günlük yaşantısında aktif kılmak, yaşam kalitesini artırmak ve gün içinde daha hareketli olabilmesini desteklemektir. Doğru duruş ve oturuş pozisyonlarını kişi günlük hayatta uygulamalıdır. Ayrıca yüzme de önerilen önemli egzersizlerdendir.

Bel için uygun egzersizler, bel bölgesine fazla yük bindirmeden, zayıf kasları güçlendirmek, gerginliği azaltmak ve gelişmekte olan bel fıtığının, ilerlemesini önlemeye yöneliktir. Aşağıda önerilen egzersizler bel fıtığına yönelik egzersizlerdir ve doktor kontrolünde olması önemlidir.

Esnetme

1-Single knee to chest (Sağ-sol bacak esnetme)

single-knee-to-chest

Sırt üstü düz bir zemine uzanın, elleriniz ile tek dizinizi kavrayın ve göğsünüze çekerek esnetin. Diğer ayağınız zemine düz basmalı, diziniz bükülü olmalıdır. 30 saniye bekleyin. Aynı hareketi diğer bacakta uygulayın.

2-Double knee to chest (Çift bacak esnetme)

double-knee-to-chest kopya

Sert zemine sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükün, ellerinizle kavrayarak göğsünüze çekin ve esnetin. Bu pozisyonda 30 saniye kadar kalın. Dinlenin ve tekrarlayın.

3-Prayer stretch ( Öne kapanarak esneme)

prayer-stretch

Düz bir zemine diz üstü oturun ve öne kapanın. Kalçalarınızı topuklarınıza doğru bastırın.Göğsünüzü bacaklarınızın üstüne bırakın ve rahatlayın. 30 saniye bekleyerek oturur pozisyona gelin ve dinlenin, sonra tekrarlayın.

Egzersizler

1-Pelvic Lift (Kalça kaldırma )

pelvic-lift

Sırt üstü, dizleriniz bükülü pozisyonda uzanın. Yavaş bir şekilde pelvis tilt yapıp, kalçanızı yukarı doğru bastırın. Bu pozisyonda 5 saniye kadar bekleyin ve sırtınızı, belinizi en son kuyruk sokumunuzu yere bırakın. Belinizi rahatlatın. Asla nefesinizi tutmayın.

2-Trunk Rotation (Gövde rotasyonu)

trunk-rotation

Düz bir zemine sırt üstü uzanın. Dizler bükülü, ayak tabanları yere sabit şekilde basmalı. Dizlerinizi birbirinden ayırmadan, gövdenizi sağa sola çevirin ve yavaşça yere bırakın. Gövdenizi sarsmayın, savurmayın ve konsantre olun.

Öneriler

-Otururken doğru ve dik bir şekilde oturmaya dikkat edin. Bel boşluğunuzu destekleyin.

-Yerden bir şey alırken, kaldırırken ya da ayakkabınızı giyerken belinizden eğilmek yerine dizlerinizi bükmeyi tercih edin.

-Sırt çantası kullanın.

-Egzersizlerinizi düzenli olarak yapın.

-Bel ağrılarınız şiddetlenirse tüm gün yatmak yerine hareket etmeye çalışın.

-Çok yüksek topuklu ayakkabılar yerine ortopedik ya da belinizi destekleyecek yükseklikte topuklu ayakkabılar tercih edin.

-Dik durmaya özen gösterin.

-Masa başı işiniz varsa sıklıkla ayağa kalkın, yürüyün ve esnetme hareketleri yapın.

-Uyurken sağ ya da sol tarafa dönük yatmak yerine sırt üstü uyumayı tercih edin.

-Çok sert ve çok yumuşak yataklardan kaçının. Vücudunuzun şeklini alan yatakları tercih edin.

-Fazla kilolarınızdan kurtulun.


Kaynaklar:
bradleychiropracticnutrition.com/blog/how-to-heal-a-herniated-disc/
physiotherapyguide.blogspot.com.tr/2011/11/exercise-for-herniated-disc-exeercise.html
herniatedlumbardisk.com/herniated-disc-exercises-and-stretches/http://exercisesbest.us/aerobic-exercises/herniated-disc-exercises.html
livestrong.com/article/383092-the-best-exercises-for-a-herniated-disc/http://www.biyofiz.com/?Bid=881498

Yorum Yazın