Beden Sağlığı

Bel kasları için egzersizler

1

Düzenli olarak haftada 3-4 gün bel kaslarını kuvvetlendirecek egzersizleri yapmak, ağrılarınızın azalmasına, duruşunuzun düzelmesine ve günlük işlerinizi daha rahat yapmanıza yardımcı olur. Bütün hareketleri 2-3 set ve 15-20 tekrar olacak şekilde yapın. Setler arasında 30-40 saniye dinlenin.

1

1.Sırtüstü uzanın, ayaklarınız kalça genişliğinde açın ve dizlerinizi bükün. Yerde nefes alın ve nefes verirken kalçanızı yukarıya doğru kaldırın.

2

2.Yan yatın ve mutlaka kolunuzu rahat bir şekilde uzatıp başınızı üzerine koyun. Eğer boynunuz rahat değilse ya da ortopedik bir problem varsa başınızın altına havlu alarak destekleyebilirsiniz. Bacaklarınız birleşik olsun, nefes alın ve nefes verirken bacaklarınızı ayırmadan yukarıya kaldırın. Karın kaslarınızı sıkın, kalçanızın öne ya da geriye doğru devrilmediğinden emin olun.

3

3.Yüzüstü yatın ve eğer boynunuz rahat değilse ya da ortopedik bir problem varsa havluyu katlayıp alnınızın altına destek yapın. Kollarınızı başınızın yanına doğru uzatın. Sağ kolunuzu ve sol bacağınızı kaldırın, indirdikten sonra sol kolunuzu ve sağ bacağınızı kaldırın. Bu şekilde, rahat nefes alıp vererek 20 kez tekrarlayın.

4

4.Yüzüstü yatın ve eğer boynunuz rahat değilse ya da ortopedik bir problem varsa havluyu katlayıp alnınızın altına destek yapın. Kollarınız gövdenizin yanında gevşek dursun. Yerde nefes alın ve verirken göğsünüzü yerden iyice kaldırın, omuzlarınızı geriye doğru çevirin.

5

5.Yüzüstü yatın ve eğer boynunuz rahat değilse ya da ortopedik bir problem varsa havluyu katlayıp alnınızın altına destek yapın. Kollarınız yanlarda ve dirsekleriniz bükülü olsun. Yerde nefes alın ve verirken göğsünüzü kollarınız ile beraber iyice kaldırın.

6

6.Dört ayak pozisyonunda durun. Nefes verirken başınızı kaldırın ve belinizi çukur yapın; nefes alırken başınızı ve kalçanızı içeriye doğru çekip göbeğinize doğru bakın. Sırtınızı tıpkı kedi gibi iyice gerin.

Yorum Yazın