İyi Beslenme

Besin ve ilaç etkileşimi

Screen Shot 2016-02-16 at 23.06.34
Fatma Kocaman

Herhangi bir hastalığımızın tedavisi için kullandığımız ilaçların yanında yediğimiz besinlere de dikkat ediyor muyuz?

Kronik hastalık/lar varlığında ilaç kullanımları başlamakta hatta ilerleyen yaşla birlikte artan kronik hastalıklar varlığında ilaç kullanımları daha da artmaktadır. Ancak çoklu ilaç kullanımları ya da ilaç-besin ilişkisi ilacın etkenliğini etkileyebilmekte ya da bireyde metabolik olumsuz etkilere sebep olabilmektedir. Doktorunuza çoklu ilaç kullanımız hakkında mutlaka danışmalı ve olası olumsuz etkileri engellemeniz gerektiğini özellikle vurgulamanız gerekmektedir.

Peki ilaç ve besin etkileşimleri nasıl bir etkiye sahiptir ve bu konuda nelere dikkat etmeliyiz?

Besin ve ilaç etkileşimleri, ilacın biyoyararlılığının (verilen ilaçtan beklenen sonucun alınabilmesi için, ilaçtan ayrılarak serbest hale geçen etken madde oranı) azalmasına bağlı olarak tedavinin erkinliğinin azalması, ilacın biyoyararlılığının artmasına bağlı olarak yan etki riski veya toksisite (zehirlilik) gibi etkilerle sonuçlanmaktadır.

Greyfurt Suyu:

Screen Shot 2016-02-16 at 23.01.18

Statin grubu (Lipit düşürücü bir ilaçlar grubu) , hiperkolesterolemi ilaçları (kolesterol düşürücü) ve teofilin içerikli solunum sistemi ilaçları ile etkileşim halindedir.

Bu ilaçlarla birlikte greyfurt tüketimi ilacın kandaki konsantrasyonunu (yoğunluğunu) artırmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi ilacın yan etki riski ile zehirleme riski artmaktadır.

Potasyumca zengin besinler:

Yüksek tansiyon ilaçları (ACE inhibitörleri) bireyde potasyum düzeyini artırırlar. Bu sebeple potasyumdan zengin besinlere dikkat edilmelidir.

Potasyumca zengin besinler: Muz, kayısı, turunçgiller, patates.

Screen Shot 2016-02-16 at 22.56.57K vitaminince zengin besinler:

Varfarin içerikli antikoagülanlar (kanın pıhtılaşmasını önleyen maddeler) K vitamini varlığında etkinlikleri azalır. Bu sebeple varfarin kullanımı ile K vitamini içeren besinlere dikkat edilmelidir.

K vitaminden zengin besinler: Yeşil sebzeler, ıspanak, kurubaklagiller, balık.

Tiramince zengin besinler:

Antidepresan grubu ilaçlarla tüketildiklerinde kan basıncı artışına sebep olup baş ağrısı, kusma ile başlayan ciddi tablolarla devam eden durumlara sebep olabilmektedirler.

Tiramince zengin besinler: Krem peynir dışındaki tüm peynirler, karaciğer, salam gibi fermente sosisler, fermente soya fasülyesi ürünleri, bazı balıklar, çikolata, kahve, bazı bira ve şaraplar.

Bu gibi sebeplerden dolayı ilaç-besin etkileşimlerine dikkat edilmeli ve mutlaka diyetisyeninizden konu hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz.

Yorum Yazın