Güçlü Zihin İlham Kütüphanesi

Beyninizi müzik ile genç tutabilirsiniz

music-4

Müzik, zihniniz için güçlü bir ilaç olabilir: Hafızanızı güçlendirir ve stresten uzaklaştırır. Gelin uzmanların bulgularını birlikte inceleyelim ve müziği nasıl kullanabileceğinizi görelim.

Nasıl vücudunuzu sıkılaştırmak istediğinizde spor salonuna gitmeniz gerekiyorsa, beyninizi çalıştırmak istediğinizde ise müzik dinlemeniz gerekiyor!

Johns Hopkins Medical’ın kulak-burun-boğaz uzmanı bu konuda şunları söylüyor: “Beynimizi, müziğin harekete geçirdiği gibi harekete geçirecek sadece bir kaç şey bulunuyor. Eğer yaş alma sürecinde beyninizi aktif tutmak istiyorsanız, müzik dinlemek veya bir enstrüman çalmak bunun için harika bir yol. Müzik, ihtiyacınız olan beyin egzersizlerini layıkıyla yerine getiriyor.”

Araştırmanın bulguları bize müziğin tansiyonu, gerginliği ve acıyı azalttığını gösteriyor. Hatta uyku kalitesini, ruh halini, zihin açıklığını ve hafızayı geliştirdiğini de gösterdi.

piano-music

Beyin ve müzik arasındaki bağ

Araştırmacılar beynimizin müziği nasıl duyabildiğini ve çalabildiğini hala anlamaya çalışıyorlar. Stereo sistemleri havada süzülen titreşimleri gönderiyorlar ve bunlar bir şekilde bizim kulak kanalımıza giriyorlar. Bu titreşimler kulak zarını titreştiriyor ve beyin sapındaki akustik sinire sinyal olarak gönderiliyor. Burada ise bizim müzik olarak duyduğumuz son haline bürünüyor.

Johns Hopkins araştırmacıları düzinelerce caz ve rap müzisyenlerini fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (functional magnetic resonance imaging)* makinasında yattıkları sırada doğaçlama müzik yaptırarak makineden beyinlerinin hangi bölgelerinde parlamalar meydana geldiğini görmeye çalıştılar.

Bir diğer uzman ise; “Müzik hem yapısal, hem matematiksel hem de mimari bir şey. Tamamıyla notalar arasındaki ilişki bazlı bir yapı. Farkına varmamış olabilirsiniz fakat beyninizin notalara herhangi bir anlam verebilmesi için oldukça fazla işlem yapması gerekiyor.” ifadelerini kullanıyor.

Müziğin gücü sadece araştırmalar ile sınırlı da değil. Aşağıdaki ilave metodları deneyerek hayatınıza daha fazla müzik – ve beyniniz için fayda – sokabilirsiniz.

Yaratcılığınızı ortaya çıkarın

Uzmanlar, çocuklarınızın veya torunlarınızın neler dinlediklerini öğrenmenizi tavsiye ediyor. Çünkü genelde çocukluğumuzda ve 20’li yaşlarımızda dinlediğimiz müzik türlerini ve parçaları dinleme eğilimi gösteriyoruz. Bu yüzden de sıklıkla o döneme ait olmayan herhangi bir müziği dinlemekten kaçınıyoruz.

Dinleyeceğiniz yeni müzikler, eskiden dinlediğiniz müziklerin yapmadığı şekilde beyninizi çalıştırır. Başlarda pek güzel olmayabilir, ancak o müziğe olan yabancılık beyni yeni sesleri anlamak için daha fazla çalıştırır.

Yıllar öncesinden anılarınızı hatırlayın

Tanışıklığınız olan müziklere ulaşın, özellikle de hatırlamaya çalıştığınız anının zamanında dinlediklerinize. Örneğin, the Beatles dinleyerek belki de eşinizi ilk gördüğünüz anı tekrar yaşayabilirsiniz

Vücudunuzu dinleyin

Farklı müzik türlerine karşı nasıl tepkiler gösterdiğinizi görmeye çalışın ve size en uygun olanını seçin. Başka bir kişiye konsantre olmasında yardımcı olan müzik türü sizin dikkatinizi dağıtabilir veya başkası belirli bir müzik türü ile rahatlayabilirken bu tür başka birini hareketlendirebilir.

*Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (functional magnetic resonance imaging): Vücudunuzun için görebilmek için güçlü manyetik ve radyo dalgaları kullanan büyük bir makinedir. X-ray’in aksine, radyasyon kullanılmaz. Eğer bu teste girerseniz, tünel şeklindeki tarayıcı bir makineye giren düz bir masada 30’dan 60 dakikaya uzayabilen bir süre zarfı boyunca sağlık uzmanları sizi diğer odadan izleyecek şekilde yatacaksınız. Eğer küçük ve kapalı boşluklarda kendinizi huzursuz hissediyorsanız doktorunuzdan vücudunuzu kapamayacak bir MRG makinası isteyebilirsiniz.


Kaynak:
http://www.hopkinsmedicine.org/health/healthy_aging/healthy_mind/keep-your-brain-young-with-music

Yorum Yazın