Hareket

Bilim, yoganın sağlıklı yaş almak için faydalı olduğunu destekliyor mu?

Screen Shot 2015-11-26 at 11.42.33.png

Yoganın popülerliği giderek artıyor ve ileri yaşlarda bu kadim pratiği sağlık ve spor rutinine dahil eden kişi sayısı çoğalıyor. Peki yoga sağlıklı yaş almayı destekleyen güvenli bir spor mu? Yogayı hayatımıza katmaya değer mi?

Yoga, kökleri eski Asya felsefesine dayanan zihin-vücut hareketleri bütününden oluşuyor. Birçok farklı yoga tekniği özel duruş, hareket ve kontrollü nefes almayı kullanıyor. Yoga yapanlar stresi azaltmayı, duygusal ve fiziksel sağlıklarını geliştirmeyi ve ağrıyı azaltmayı istiyor.

Uzun yıllar boyunca yoganın faydaları kulaktan kulağa yayılan efsane niteliğinde kanıtlarla desteklendi. Ancak günümüzde tıp araştırmacıları yoganın arkasındaki bilimi inceliyor. Yoganın vücudu nasıl etkilediğini bulmaya çalışıyorlar; yoganın bazı sağlık durumlarını iyileştirip iyileştirmediğini sorguluyorlar… ve yoganın geleneksel sağlıklı yaşam kültürüne dahil edilmesi gereken iyi bir terapi olup olmadığına karar vermeye çalışıyorlar.

Her yoga dersi, sağlınız ve kondisyonunuz için uygun olmayabilir

Amerika Birleşik Devletlerinde Ulusal Sağlık Enstitüleri’nden biri olan Yardımcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi, yoganın güvenliği ve etkinliğini inceleyen kanıt bazlı bir araştırmaya sponsor oldu. Merkezin direktörü Dr. Josephine Briggs, “Bilimsel metodları uygulayarak gerçekleştirdiğimiz araştırmalar bize yoganın bazı semptomları yönetmeye yardımcı olurken bazıları için faydalı olmadığını gösterdi. Aynı zamanda sakatlanma riski altındaki nüfus için yoganın ne kadar güvenli olduğu hakkında da yeni şeyler öğreniyoruz.” Bu risk grubu ileri yaş nüfusunu da kapsıyor. Merkeze göre yoga ileri yaşlarda eklem sertliği, alt sırt ağrısı, denge problemleri ve depresyonla mücadelede yardımcı oluyor- ancak ileri yaştaki kişilerin yogaya başlamadan önce özen göstermesi ve her yoga dersinin onların sağlığı ve kondisyonu için uygun olmayabileceğini anlamaları gerekiyor.

Screen Shot 2015-11-26 at 11.42.19.png

Bazı sağlık durumları olan insanlar yoga sırasında daha yüksek risk altında ve yoga programının onların özel sağlık durumlarına göre oluşturulması büyük önem taşıyor. Örnek olarak yüksek tansiyonu olan, glokom ya da siyatiği olan kişilerin bazı duruşlardan sakınması gerekiyor. Merkez ileri yaşta yoga kursuna başlamadan önce bir sağlık uzmanına danışılması gerektiğini vurguluyor.

Birçok tıp okulu ileri yaşta uygulanabilir yoga programları oluşturuyor. Güney Kalifornia Üniversitesi profesörü George Salem “Yoga İleri Yaşlıları Güçlendiriyor” başlıklı araştırma üzerinde çalışıyor. Bu araştırma yoganın kondisyon seviyesini yükseltebilmesi ve düşme riskini azaltabilmesi için nasıl bir biyo mekaniği olduğunu anlamayı amaçlıyor. Salem, yoga programlarının kişiye özel olması konusunda uyarıyor – kişiye özel programların ileri yaştaki kişilerin kemik, eklem ve kaslarını dikkate alması anlamına geldiğini söylüyor.

Ortopedi uzmanlarından yoga güvenlik tüyoları

Ortopedi Cerrahları Amerikan Akademisi’nden Dr. Raj Rao; “Yavaş yavaş daha zor duruşlara ve yorucu hareketlere doğru ilerleyen iyi bir yoga programı kişinin kalp hızını yavaşlatabilir, kas ve eklem kondisyonunu geliştirebilir, ağrıyı azaltır ve genel fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştirebilir” dedi. Ancak Rao şu uyarılarda da bulundu: “Eğer yoga doğru yapılmazsa ya da bir kişi zorlayan bir yoga programına doğru yönlendirmeyle başlamazsa bu ciddi ağrı ya da rahatsızlık ve hatta sakatlanmaya yol açabilir.”

Akademi, yoga yapmak isteyen her yaş grubu için şu güvenlik uyarılarını listeledi:- Kalifiye bir yoga eğitmeniyle çalışın. Eğitmenin deneyimini ve referanslarını mutlaka sorgulayın. Evde yoga DVD si ile yoga yapmaya karar verirseniz mutlaka doktorunuz ya da diğer güvenilir kaynakların önerdiği bir DVD tercih edin.- Yoga seansından önce mutlaka ısının. Soğuk kas, tendon ve bağlar sakatlanmaya yol açabilir. Yoga sonrası soğuma egzersizleri yapmanın da, kaslarınızı rahatlatmak ve kalp hızı ve nefes ritminizi normal seviyeye getirmek için önemli olduğunu unutmayın.- Hareketinizi kısıtlamayacak uygun kıyafetler tercih edin. Susuz kalmamaya özen gösterin.- Size uygun bir ders seviyesi tercih edin. Tek bir başlangıç seviyesi ya da giriş dersinden sonra tam bir yoga seansı ya da ders programına kaydolun.- Eğer bir duruş ya da hareketten emin değilseniz, bu hareketi sorgulayın. İleri yaş yetişkinler için eğitmeniniz farklı pozisyonlar önerecektir.- Sınırlarınızın farkında olun. Tecrübe ve konfor seviyenizin üstünde duruşlar denemeyin. İlk defa yoga yapanlar yavaş yavaş başlamalı, temel hareketleri öncelikle öğrenmeli, zorlu duruşlar yerine gevşeme ve nefes alma egzersizlerine odaklanmalıdır.

yoga- Hangi tarz yoga yaptığınızı öğrenin. Yüzlerce farklı yoga türünden bazıları diğerlerine göre daha zorlayıcıdır. İhtiyacınıza uygun yoga tarzını öğrenmenizin oldukça önemli olduğunu unutmayın.- Bedeninizi dinleyin. Yoga sırasında ağrı ya da yorgunluk hissettiğiniz takdirde durun ya da ara verin. Eğer ağrı devam ederse, doktorunuza danışın.

– Yoga derslerine başlamadan önce bilinen hastalık ve sakatlıklarınızı, duruş değişiklikleri yapabilmesi için, eğitmeninizle paylaşın.- Altta yatan bir eklem ya da omurga sakatlığı ya da artritiniz varsa hafif esneme hareketleri vücudunuzun sertliğine iyi gelebilir. Ancak unutmayın ki, diğer tüm sporlarda olduğu gibi, eğer dokular çok hızlı bir şekilde ve fizyolojik seviyelerinin üstünde esnetilir ve zorlanırsa yoga sırasında acı ya da sakatlık yaşanabilir.


Kaynak: 
http://aginginstride.enewsworks.com/en/10021/articles/858/Does-Science-Confirm-the-Healthy-Aging-Benefits-of-Yoga.htm#sthash.LOm9N3j8.dpuf

Yorum Yazın