İlham Kütüphanesi

Biraz Cesaret ve Karar, Sonrası Seyahat

golden-age-tours03
Merve Keleş

Seyahat etmelisiniz çünkü bu kendinizi bir affediş olabilir. İçinizde sorguladığınız ne varsa hepsini çözüp, gökyüzüne bırakabilirsiniz. Seyahat etmelisiniz çünkü seyahat; kendinize şans vermenin, kanatlarınızı keşfetmenin en güzel yolu, bilmediğiniz yeni yerleri hissedip, görebilmek, duyabilmek ve koklayabilmektir.

Klasik seyahatleri bırakın. Farklı yerler deneyimleyin. Taş evler görün, toprak yollarda yürüyün, deniz getiren rüzgarlar değsin sizlere. Bir yöre kadının elleriyle yaptığı ve sizlere ikram edeceği ekmeği tadın. Bir çocuğun gülen gözlerine bakın, bir yamaca tırmanın, gökyüzüne yaklaşmayı deneyin… Eğer gerçekten içsel mutluluğunuz için seyahat etmeye kararlıysanız, detaylara boğulmayın ve ne olursa olsun ertelemeyin! Cesur ve kararlı olmak bu işin başı. Rotanızı belirleyin, ihtiyacınız kadarını çantanıza sıkıştırın ve kendi sorumluluğunuzu da kendinize katıp yola koyulun.

Şehirler, ülkeler, sizlere çok şey katacak ve sizden çok şey alacaktır

Gündelik hayatınızda zamanlamayla ilgili sıkıntılarınız oluyorsa, seyahatlerinizde programınızı istediğiniz gibi oluşturduğunuz için, saat ve zaman kavramını azda olsa atlatmış olacaksınız. Programınızı özgürce oluşturmak, yapabileceklerinizi görmenizi de sağlayacak.

Önyargılarınız varsa eğer, bambaşka bir saat diliminde, hiç tanımadığınız biri size gülümseyerek yardım ettiğinde, bu düşünceden sıyrılacaksınız ve yine hiç tanımadığınız biriyle bir anınız olmuş olacak.

Stresi ise, çıktığımız yolculuklarda yenmek mümkün. Kendi programımız içinde ilerlemek, bizleri oluşacak problemlerle barıştırır, onlarla baş etmeyi öğretir.

Kaybolmanın bizlere yaşattığı korku hissini, seyahat boyunca gezdiğiniz yerlerde çokta önemsemezsiniz. Hatta haritadan çıkıp kaybolarak, kendiniz bir yerlere varmak istersiniz ve sonunda hissettiğiniz o güzelim heyecan, mutluluk duygusu her şeye bedeldir. Sorgulamazsınız.

Mesela, yalnızlığın olumlu yanlarını da görebilirsiniz seyahatlerinizde. Sadece kendinizle olabilmek size yalnızlık değil de, özgüven verebilir, iyimserlik kazandırabilir. Belki de akşam vakti bir bankta yalnız otururken (fonda tadına doyamadığınız bir müzik çalsın), bilmediğiniz bir yerde, birilerini tüm benliğinizde affedebilirsiniz, iliklerinize kadar hafiflersiniz.

Seyahat etmenin kazandırdığı güzel şeyler bir yana, her insana farklı şeyler de hissettiriyor. Bu hisler kelimelere dökülemiyor; ancak anı olarak duyularımıza kaydediliyor.

Kanatlarınızı kullanmayı öğrenmek için, kendinizi ve içinizde kaybettiklerinizi bulmak için, ilk adımları kolayca atabilmek ve daha kararlı olabilmek için seyahat edin. İsteklerinizi asla ertelemeyin. Kanatlanın ve güneşi takip edin.

photo-1433878455169-4698e60005b1

Yorum Yazın