Güçlü Zihin

Bu hafta, ruh sağlığınızı beslemeye ne dersiniz?

464896_grammofon_plastinka_makro_1680x1050_(www.GdeFon.ru)
Fatma Kocaman

Bedenimizi beslerken, ruhumuzu da ihmal etmeyelim. Ve evet, siz bu yazıyı okurken fonda en sevdiğiniz müzik çalmakta. Ben de şimdi Wim Mertens’in Often a Bird parçasını dinliyorum. :)

Müzik, genellikle bir eğlence aracı olarak algılanmakta oysa ki müzik, duygu ve düşünceleri seslerle anlatan ya da sesleri düzen ve estetik anlayış içerisinde ifade eden bir sanattır. Müziğin bu özelliği ile sadece bir eğlence aracı olmadığı, insanın ruh, duygu ve düşünce dünyasını da yansıtan bir kavram olduğunun anlaşılması, müziğin insanlar üzerindeki etkileri konusunda birçok bilimsel araştırmaya da olanak sağlamıştır. Müzikle tedavinin tıp bilimindeki birçok alanla ilişkili olduğu ve bu alanlarda kullanıldığı bilinmektedir. Tıp biliminin alt alanlarını oluşturan onkoloji, kardiyoloji, nöroloji ve pediatri gibi bilim dallarında karşılaşılan hastalıkların tedavilerinde müziğin yardımcı bir tedavi aracı olarak kullanılması, hastalıkların tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir.

old-piano-hands

Bunun yanı sıra müzikle tedavi, sosyal ilişkilerin geliştirilmesi, kendine güvenin yeniden kazandırılması, fiziksel egzersizler ve motor kontrol konsantrasyonun arttırılması amacıyla da kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanında müzik, sosyalleşmede de büyük önem taşımaktadır.

Müziğin sosyalleşmede önemli bir araç olduğuna inanan araştırmacılardan biri de Japon araştırmacı Hajime Fukui’dir. Fukui araştırmalarıyla şu sonuçlara ulaşmıştır: Birlikte müzik yapan erkeklerde testosteron, her iki cinste ise stres hormonu daha az salgılanırken, sosyal bağları güçlendiren oksitosin hormonu daha fazla üretilmektedir.

1f4bbc998cf60c10d84f3f2efea62989

Müzik sadece bir takım hastalarda tedavi aracı olarak kullanılmakla kalmayıp, koruyucu olarak da kullanılabilmektedir. Örneğin günlük hayatta insanların olumsuz etkileyen stres faktörünün ortadan kaldırılabilmesi için seçilecek uygun müzik türleri, oluşan bazı rahatsızlıkların doğmasını engelleyecektir.

İyi düzenlenmiş müzik icraatı; hastaların sıkıntılarını gidererek heyecan ve düşüncelerine yön verip, içinde bulundukları sıkıntılardan uzaklaşmalarına, sosyal ilişkilerinin kuvvetlendirilmesine ve benliklerinin yıkımını engellemeye yardımcı olacaktır.

Yaşınıza ve ihtiyacınıza özel beslenme ve egzersiz programlarına mı ihtiyacınız var? Hemen Longi’yi indirin, daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşama adım atın!


Kaynak:
Özlem Şakar, October 2006 Vol:14 No:2 Kastamonu Education Journal

Yorum Yazın