İyi Beslenme

Çaylaklar için sağlıklı yemek pişirme rehberi

Screen Shot 2016-02-09 at 22.24.23
Özlem Saraç

Yemek yapmak bazıları için dünyanın en keyifli uğraşlarından biriyken, bazıları için de yorucu bir uğraş. Ekonomik, sağlıklı ve damak tadınıza uygun yemek hazırlamak zannedildiğinden çok daha kolay. Eğer siz de başka hiçbir çaresi kalmadığında mutfağın yolunu hatırlayanlardansanız bu yazımız sizler için. Hızlı, pratik ve eğlenceli yemekler hazırlamanın püf noktalarını açıklıyoruz.

 

Dünyanın en güzel yemeklerini yiyeceğiniz restoran hangisi biliyor musunuz? Üstelik fiyatlar da çok uygun. Öyle dünyanın bir ucuna gitmeniz de gerekmiyor. Üstelik rezervasyon yaptırmanıza da gerek yok. Size çok yakın. “Var mı böyle bir mekan?” dediğinizi duyar gibiyim.

Dünyanın en güzel yemeklerini yiyeceğiniz restoran, sizin evinizin mutfağıdır. Çünkü burada tam sizin ağız tadınıza göre, kaliteli malzemeler kullanılarak, süper hijyenik bir ortamda dünyanın en güzel yemekleri pişer. Sizin mutfağınızda pişen yemekler, en lüks mekanlarda yiyeceğiniz yemeklerden çok daha lezzetli, kaliteli, hafif ve sağlıklıdır.
Dünyanın en iyi restoranını henüz kullanma şansınız olmadı mı?

Mutfağa girme düşüncesi size uzak mı geliyor? Gözünüz mü korkuyor? Yalnız değilsiniz.

Bugün, yemek pişirmeye yeni başlayan çaylaklar için, sağlıklı pişirme konusunda ufuklarını açacak ve yüreklerine su serpecek bir kaç temel noktaya değineceğim. Bana inanın mutfakta zaman geçirdikçe yemek yapmanın, online sipariş vermekten çok daha kolay, çok daha ekonomik, çok daha lezzetli ve çok daha sağlıklı olduğunu keşfedeceksiniz.

İşte sağlıklı ve lezzetli yemek pişirmenin altın kuralları:

1. Daima taze sebze ve meyveler kullanın.

Market ya da pazarları deneyebilirsiniz. Lokal çiftçilerin adreslerine ulaşmak da size en taze sebze meyveyi getirecektir. Her zaman tazesi makbul olsa da katkı maddesi içermeyen konserve ve dondurulmuş gıdalar da işinizi görür.

2. Organik sebze ve meyveleri tercih edin.

Organik ürünleri tercih ederseniz tabağınızdaki kimyasalları bedeninize sokmamış olursunuz. Ayrıca organik gıdalar size daha çok enerji verir. Ekonomiye gerçek bir katkıda bulunmanın yanı sıra marketteki ürünlerden daha lezzetli olduklarını da fark edeceksiniz.

3. Timer (zamanlayıcı) kullanın.AC108658l

Zamanımız değerli. Kimse ömrünü mutfakta geçirmek istemiyor. Timer kullanırsanız yemek pişerken başka işlerinizi halledebilirsiniz. Ayrıca az zaman isteyen, basit ve pratik yemekler pişirerek de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

4. Basit olun.

Yemeğinizin içeriğini basit tutun. 2-3 malzeme ile pişirebileceğiniz yemekleri tercih edin. Yemeğinizde en fazla 5 malzeme olmasına özen gösterin.

5. Bir kere pişirin iki kere yiyin.

Mutfakta daha az zaman geçirip hayata daha çok zaman bırakmak için tüketebileceğinizden fazlasını pişirin. Pişirdiklerinizi bir kaç öğüne bölebilir ya da buzlukta saklayabilirsiniz.

6. Değişik pişirme yöntemleri deneyin.

Denemekten korkmayın. Besinleri tüketmenin birden çok yolu vardır: Çiğ ya da juice yaparak. Belki blendırdan geçirerek. Buharda pişirebilir ya da haşlayabilirsiniz. Çorba yaparak, soteleyerek ya da fırınlayarak. Gördünüz mü? Lezzetin yolu sadece kızartmalardan geçmiyor.

7. Baharatla yemeğinizi tatlandırın.

Zevkinize göre bir baharat takımı alma zamanı. Çeşit çeşit baharatları sofranızdan eksik etmeyin. Böylece yalnız yemediğinizde size eşlik edenler de kendi ağız tatlarına göre yemeklerini baharatlarla çeşnilendirebilirler.

Screen Shot 2016-02-09 at 21.26.258. Hata yapın.

Hatasız kul olmaz. Yemek yaptığınızda ilk seferinde yemeği yakabilir, tencerenin dibini tutturabilirsiniz. Üzülmeyin ikinci seferde daha iyi olur, üçüncü denemede gerçekten iyi olur, dördüncü denemenizde eli lezzetli bir aşçıya dönüşürsünüz.

9. Yardım alın.

Çok mu sıkıştınız? Bir bilene sorun. İnternet yeme içme konusunda lebi-derya!

10. Sevmediğiniz yemekleri yemeyin.

İç sesinizi dinleyin. Gıda pazarının kandırmacalarına kapılmayın. Sevmediğiniz yemekleri ağzınıza sürmeyin. Yemeğinizden zevk almalısınız.

11. Deneysel olun.

Marketlerde diğer insanların neler aldıklarına dikkat ettiniz mi? Bir insanın alışveriş sepetinden yeme alışkanlıkları hakkında pek çok bilgi sahibi olursunuz. Bu hafta şimdiye kadar hiç yemediğiniz bir sebze, meyve, baharat ya da tahıl deneyin.

Screen Shot 2016-02-09 at 22.29.32

12. Yemek yeme tarzınızı belirleyin.

Nasıl yemek yemekten hoşlanıyorsunuz? Yalnız mı? Kalabalıkta mı? Huzurlu bir ortamda mı? Süslü bir tabakta mı? Çöp stikle mi, çatal bıçakla mı? Seçim sizin çünkü yemek yeme biçiminiz sizin kişiliğinizdir.

Gördüğünüz gibi aslında kuralları siz belirliyorsunuz.

Yolculuk giderek daha eğlenceli olacak.

Yorum Yazın