Beden Sağlığı İyi Beslenme

Cilt Sağlığı Rehberi

shutterstock_185828441

Cildiniz bedeninizle kurduğunuz ilişkiyi özetler. Bedeninize özen gösterirseniz cildinizin buna cevabı olumlu olacaktır. Aksi takdirde kronolojk yaşınızın ötesine geçme ihtimaliniz mümkün. Güneş ışığı, sigara, beslenme ve yetersiz su tüketimi cilt sağlığını tehdit ediyor. Cildiniz için 7 zararlı alışkanlığı ve bunlardan kaçınmak için neler yapmanız gerektiğini açıklıyoruz. Bu arada vurgulamakta fayda görüyoruz; Longi yaş alma karşıtlığı yerine sağlıklı yaş alma fikrine değer verir.

Kırışıklıkların Başta Gelen Nedeni: Güneşe Maruz Kalma

“Sağlıklı” bronzlaşma diye bir şey yoktur: Bronzlaşma bir cilt hasarı belirtisidir, güneşten gelen ultraviyole ışınlarının cildin destek yapısının içine nüfuz ederek bu yapıya zarar verdiğini gösterir.

Kırışıklıkların çoğu hayat boyu güneşe maruz kalınması nedeniyle oluşur — ve hiçbir zaman bu maruziyeti durdurmak için geç değildir.

  • Yapmanız Gereken: En az 15 güneş koruyucu faktör (15 SPF) içeren bir güneş kremi kullanın. Özellikle yüz ve eller, sürekli açıkta olduğundan güneş hasarına karşı korunmasızdır. Dışarı çıkmadan önce güneş kremi kullanımını günlük olarak rutin haline getirin.

Kırışıkların Bir Diğer Başlıca Nedeni: Sigara Kullanımı

Hiç tereddütsüz, sigara cildinize zarar verir. Sigara kullanımı yaş almaya bağlı hücresel yıkımı hızlandırır, cildi kırıştırır ve sizi yaşınızdan büyük gösterir.

Sigara içenlerde 20 gibi genç bir yaştan itibaren erken kırışıklık oluşumu mikroskop altında gözlemlenebilir. Daha uzun yıllar ve yıllar içinde artan sigara paketleri daha fazla kırışık oluşumunu tetikler. Bu kırışıklıklar sigara içen kişilerde daha derindir. Tütün cildesağlıksız bir renk verir ve cildi kalınlaştırır.

tumblr_nl0au7oV4H1u9azivo1_500

  • Yapmanız Gereken: Sigarayı Bırakın!

Yüz kasları kırışıklığa nasıl yol açar?

Göz kenarlarında (kaz ayağı) bulunan kırışıklıklar ve kaş arası kırışıklıklarının küçük kas kasılmaları nedeniyle oluştuğu düşünülmektedir. Kaş çatmak, gülümsemek ya da gözleri kısmak gibi hayat boyu yapılan alışkanlıklar cildinizde izini bırakabilir.

  • Yapmanız gereken: Gözlerinizi kısmamak için güneş gözlüğü takın ya da uzağı görmede zorlanıyorsanız lens kullanın.

Uyku pozisyonları kırışıklıklara nasıl yol açıyor?

Yatış tarzınız kırışıklıklara neden olabilir. Yastığınız ne kadar yumuşak olursa olsun her gece yüzünüze baskı yapar. Yastığınız yıllar içinde çene, yanak ve alnınızda çizgiler oluşturabilir. Size özel uyku çizgileri yüzünüzü yastığa nasıl koyduğunuza bağlı olarak şekillenir.

  • Yapmanız gereken: Sırt üstü yatın. Yastığa yüz üstü yatmayan insanlarda uyku çizgileri görülmez.

Kırışıkların şaşırtıcı nedeni: Yo-yo Diyetler

Bazı uzmanlar yıllarca süren yo-yo diyetlerin — sürekli kilo verme ve alma döngüsünün- cilde zarar verdiğini düşünüyor. Cildin tekrarlanan bir şekilde esnemesi ona gençliğini ve sıkılığını kazandıran elastikiyetin bozulmasına neden olabilir.

  • Yapmanız gereken: Eğer kilo vermeye karar verdiyseniz, makul hızda yapmaya özen gösterin. Çoğu uzman haftada bir-iki kilo verilmesini öneriyor. Hızlı kilo alımına neden olan aşırı yeme alışkanlığından da uzak durun.

Doğru Beslenmeyle Kırışıkları Önleyin

Cildinizi sizin en geniş organınız. Kalbiniz ve beyniniz gibi cildinizin de formda kalabilmesi için iyi beslenmeye ihtiyacı var. Cilt özellikle B vitamini, biyotine ihtiyaç duyar. Bu yeni, sağlıklı cilt hücrelerinin temelini oluşturur. Cilt sağlığı için diğer vitaminler de önemlidir.

C8VA0WIM0R

Vitamin C ve E antioksidanlardır. Cildi güneşin zararından korur ve serbest radikallerin yol açtığı cilt hasarını da azaltırlar. Metobolizma tarafından üretilen serbest radikaller cilt sağlığının bozulmasına yol açar. Vitamin A ise cilt dokusunun korunmasını ve onarılmasını sağlar.

  • Yapmanız gereken: Taze meyve ve sebzelerden oluşan dengeli ve sağlıklı bir beslenme programınız olsun. Uzmanlar günlük 5-7 porsiyon öneriyor. Domateste biyotin ve Vitamin C varken; havuçta biyotin ve Vitamin A bulunuyor. Yeşil yapraklı sebzelerde ve badem Vitamin E kaynağı.

Su İçmeyi Unutmayın!


Yaş aldıkça, cilt incelir ve kurur. Bu nedenle bol su içerek ona nem ve dolgunluk kazandırmalısınız.

  • Yapmanız gereken: Uzmanların çoğu tarafından önerildiği gibi günde 6-8 bardak su içmeyi unutmayın. Ancak eğer kalp yetmezliğiniz varsa ya da böbrek hastalığın nedeniyle diyalize bağlıysanız doktorunuzla konuşmalısınız.

Kaynak:
http://www.webmd.com/beauty/wrinkles/aging-skin-do-you-look-older-than-you-should?page=2
http://xxwonderlandxxuniverse.tumblr.com/

 

Yorum Yazın