Güçlü Zihin

Çömlekçiliğin sağlığınıza sağlayacağı 10 fayda

battrangpotteryvillage1


Çömlekçilik sanatı çoğu zaman rahatlatıcı ve sağlığa yararlı bir hobi olarak belirtilir. Kil’i döndürdüğünüz sırada zihniniz ve bedeniniz, hedefleriniz ve tutkularınız üzerine yoğunlaşarak doğal bir sinerji içerisine girer. Bu yaratıcı ve düşünceli aktivite zihninizi açabilir ve sizi endişelerinizden arındırabilir.

Çömlekçiliğe başlayarak elde edebileceğiniz 10 faydayı gelin birlikte görelim.

1)Yaratcılığınızı Dışarı Çıkarır – Bir şeyi yaratarak kendinizi ifade etmenin hem fiziksel hem de zihinsel yararları vardır. Sanat ise tüm yaratıcılığınızı dışarı vurmanız için gerçekten de harika bir yol. Çömlekçilik ise yeni şeyler üreterek kendinizi ifade edebilmenize yardımcı olur.

2)Pozitif Bakış Açısını Arttırır – Çömlekçilik, doğaçlamayı ve akıcılığı geliştirmeye yardımcı olur, tüm dertleriniz için bir liman görevi görür ve benliğinizi bulmanıza, kendinizi dışa vurmanıza yardımcı olur. Ayrıca da özgüveninizi ve özsaygınızı güçlendirmenizi sağlar.

3)Konsantreyi Geliştirir – Çömlekçilik, hayatın dertlerinden kaçmanıza yardımcı olur, odağınızı kendi yarattığınız şeyin üzerine kaydırır. Çömlekçilik ile ilgilendiğiniz süre boyunca dış etkenler çalışmanızı etkilemeyeceği için zamanınızı çalışmanıza adayabilirsiniz. Tek bir şey üzerine yoğunlaşmak zihni rahatlatıp genişlettiğinden ötürü hayatınızın diğer bölümlerine de odaklanabilmenize yardımcı olacaktır.

4)Yeni Şeyler Keşfetmenizi ve Denemeler Yapmanızı Sağlar – Yaratcılık, kendimizi çevre ve benliğimiz ile birleştirebilmek adına temel gereksinimlerden biri. Çömlekçilik sayesinde ise yaratıcılığınızı dışa vurabilmeniz, ortaya çıkarabilmeniz mümkün hale gelir. Her yaştan insan için yapabilecekleri şeyleri keşfetmek oldukça güzel bir yol açıkcası. Hatta düşündüğünüzden çok daha yaratıcı olabilirsiniz. Unutmayın, çömlekçilikte doğru veya yanlış diye bir kavram yok.

5)Stresinizi Azaltır – Ellerimiz yaratıcılığa açılan bir kapı, dokunma hissiyatı ise en önemlisi. Çömlekçilik sırasında yüksek konsantre kesinlikle gerekli bir şey. Bu yüzden dış etkenlere ve dolayısıyla sizi streslendirecek düşüncelere kesinlike yer yok.

Çömlekçiliğe ilgili misiniz? O zaman yedi70'i takipte kalın.  Kayıt ol

Çömlekçiliğe ilgili misiniz? O zaman yedi70’i takipte kalın.  Kayıt ol

6)Elleriniz, Bilekleriniz ve Kollarınız İçin Egzersiz – Çömlekçilikte kullanılan hareketler nazik olması ile beraber eller, bilekler ve kollar için oldukça güçlendirici. Bu yüzden çömlekçilik, eklem hareketliliği ve el becerisini teşvik ettiğinden özellikle ellerinde kireçlenme bulunan bireyler için oldukça yararlı.

7)Sosyal Yetenekleri Geliştirir – Çömlekçilik aslında fiziksel olduğu kadar zihinsel aktiviteyi de ortaya çıkarır. Enerjilerini ise içten genişletmeyi tercih eden kişiler için harika bir hobidir. Çömlekçilik grubunda yer aldığınız sırada kişiler sadece sessiz bir şekilde otururken bile güvenle sosyalleşebilirler. Bu rahat atmosfer ise kişilerin diğer insanlar ile muhabbet açamamak gibi sıkıntılarını rahatlatır ve yardımcı olur.

8)Doğal Bir Ağrı Kesici – Stres çoğu zaman rahatsızlık ve acı hislerine yol açar. Çömlekçilik ise stresi azaltan ve özgüveni arttıran bir hobi olarak bilindiğinden çömlekçilik sırasında stresten dolayı oluşan acılar hafifler ve rahatlar.

9)Yeni Anılar Edinmenizi Sağlar – Arkeolojik kazılardan çıkarılan antik eserlerin en iyi durumda olanları çoğunlukla çömlekçilik ile üretilmiş eserlerdir. Bu yüzden sanatınız belki de sonsuza kadar hayatta kalabilir. İster gelecekteki uygarlıkların sanatınızı bulup müzelerde ölümsüzleştirmesini dileyin, istersenizde evinizin bir bölümünde durmasını. Her şekilde kendi yarattığınız eserinizin son halini görmeniz size başarınızı her daim anımsatacaktır.

10)Yaşam Kalitenizi Geliştirir – Sanat kendinizi ifade edebilmeniz için oldukça önemli bir hobi. Bedeninizi ve zihninizi genişleterek benliğiniz ile bağ kurmak için iyi bir yol. Yeni icatlara atılmak, yeni teknikler öğrenmek ve kreasyonunuzu bitirebilmek hayat boyu öğrenime ve üretken bir hobiye sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

———————————————————————————————————————

Kaynak : http://www.healthfitnessrevolution.com/top-10-health-benefits-pottery/

Yorum Yazın