Güçlü Zihin

Demans ve Beyin Egzersizleri

dementia

Zihninize meydan okuyarak, yaş alım sürecinde beyninizin daha sağlıklı olabilmesini sağlayabilir misiniz? Peki aynı zamanda bu yolu kullanarak hafıza kaybını veya Alzheimer gibi  demans hastalalıklarını önlemek ya da geciktirmek de mümkün mü?

Bilim adamlarının kesin emin olabilmeleri için daha çok araştırma yapması gerekiyor. Fakat yapılan pek çok araştırmada zihinsel olarak aktif olmanın yararları göze çarpıyor.

Beyin egzersizleri yapmanın size ne gibi etkileri olacağını, bilinenlerden yola çıkarak sizin için derledik.

Beyin egzersizi yapmak hafıza kaybını veya demansı geciktirebilir mi?

Yapılan araştırmalara göre insanlar, zihinlerini aktif tuttuklarında düşünebilme yetilerini kaybetme oranı büyük ölçüde azalmakta. O yüzden zihin oyunları, yapboz yapmak ve diğer tarzdaki beyin egzersizleri hafıza kaybı ve diğer zihinsel problemleri yavaşlatmakta yardımcı olabiliyor.

65 yaş ve üzeri 2,800 yetişkinin yer aldığı bir araştırma gerçekleştirildi. Araştırma süresince, 5-6 hafta arası boyunca 10 saatlik beyin egzersizi seanslarına katıldılar. Seanslarda kullanılan taktikler şu yetiler içindi:

– Hafıza

– Muhakeme

– Bilgi işleme hızı

Egzersize giren kişiler, bu yetilerde 5 yıl dayanabilecek şekilde gelişme gösterdiler. Aynı zamanda para ve ev işleri gibi günlük işlerini yapabilmede de geliştiler.

Peki ya Alzheimer veya diğer demans hastalıklarını engelleme de? Beyin egzersizi yapmak bu konuda yardımcı oluyor mu?

Yapılan bir diğer araştırma, zihin egzersizleri yapmanın düşünce yetisindeki gerilemeyi geciktirdiğini ortaya çıkardı. Fakat Alzheimer başlangıcı ortaya çıkan kişilerde bu gerilemenin hızlandığı görüldü. O yüzden zihnen aktif olmanın ilk başlarda beyni güçlendirdiği, böylece belirtilerin ileri bir zamana kadar çıkmamış olması oldukça muhtemel.

Peki burada dört elle sarılmamız gereken şey nedir? Düzenli olarak zihin egzersizi yapan insanlar, eğer Alzheimer hastalığına yakalanırsa hayatlarının çok daha kısa bir süresini gerileyerek yaşayacak.

Ne gibi beyin egzersizleri yapmamız lazım?

Bu kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Fakat esas amaç beynimizi aktif ve çalışır halde tutmak. En başlarda yemeklerinizi normalde kullanmadığınız eliniz ile yemeye başlayabilirsiniz.

Yapabileceğiniz diğer şeyler ise:

– Yeni bir dil veya enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz.

– Çocuklarınız veya torunlarınız ile masa oyunları oynayın. Arkadaşlarınızı haftalık kart oyunlarına da çağırabilirsiniz. Her ikisini karıştırarak yeni oyunlar deneyin. Bu gibi aktivitelerin ekstra getirisi nedir peki? Sosyal bağ kurmakta beyin için oldukça yararlıdır.

– Bulmaca, sayı oyunları veya farklı yapbozlar yapmayı deneyin.

– Hafızanızı geliştirecek internet oyunları veya video oyunları oynayın.

– Yakınınızda bulabileceğiniz yetişkinler için olan eğitim derslerine yazılabilir, kendi kendinize de okuyup yazabilirsiniz.

Beyin aktiviteleri nasıl yardımcı oluyor?

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada zihni aktif tutmak:

– Alzheimer’ın yol açacağı hücre hasarlarını azaltır

– Yeni sinir hücrelerinin büyümelerini destekler

– Sinir hücrelerinin birbirlerine daha hızlı mesaj göndermesini sağlar.

Beyninizi aktif tutabilmek için yapacağınız egzersizler veya diğer işler sayesinde çok daha fazla sinir hücresi korursunuz ve aralarındaki bağlantıyı da güçlendirerek muhafaza edersiniz. Yeni beyin hücreleri oluşturmanız bile mümkün. Bilim adamlarının Alzheimer hastalığının eğitim düzeyi düşük insanlarda daha fazla görüldüğünü ortaya çıkarmasındaki neden de bu olsa gerek. Uzmanlar, eğitim sırasında yapacağınız ekstra zihinsel aktivitelerin beyin hücreleriniz arasındaki bağlantıyı güçlendireceğini de düşünüyor.

Fakat günün sonunda baktığımız zaman, ne eğitim ne de beyin egzersizleri Alzheimer hastalığına kalıcı bir çözüm değil. Fakat belirtileri geciktirerek çok daha uzun bir süre zihninizin düzgün çalışabilmesine yardımcı olabiliyorlar.

Kaynak: WebMD 

Yorum Yazın