Hareket

Denge çalışmaları ile düşmelerden korunun

3

İlerleyen yaş ile beraber düşmeler, ciddi yaralanmalara ve uzun süreli yatak tedavilerine neden olmaktadır. Düşmelerin genelde tek bir nedeni yoktur, bu sebeple eğer daha önce düştüyseniz bunu doktorunuz ile paylaşın. Denge ve yürüme sorunları, görme ve duymanın azalması, başta kalp ve damar sistemi olmak üzere çeşitli kronik hastalıklar, anlama ve kavrama yeteneklerinde bozulma, düşmeyi kolaylaştıran faktörlerdir.

Düzenli egzersiz, kuvvetinizi ve dengenizi arttırarak düşmelerden korunmanızı sağlar. Aşağıda verilen egzersizleri her gün düzenli olarak yaptığınızda hareketli ve hareketsiz dengeniz artacak. Böylece hem günlük aktivitelerinizde daha rahat hissedecek, hem de düşme riskinizi azaltacaksınız.

1

1.Ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve dik durun. Topuğunuzu diğer ayağınızın ucuna değdirecek şekilde adım atın. 1 dakika boyunca yürüyün.

2

2.Ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve dik durun. Ayağınızı diğer ayağınızın tam yanına yerleştirin. 10 adım sağ tarafa attıktan sonra 10 adım da sol tarafa atıp yerinize gelin. Bu şekilde 2-3 dakika boyunca yan yürüyün.

3

3.Ayaklarınız birbirine değsin, ellerinizi göğsünüzde birleştirin ve dik durun. Sağ bacağınızı sağa doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın ve 2 saniye bekleyip indirin. Bunu 10 kez yaptıktan sonra aynısını sol bacağınız ile yapın. Toplamda 10’ar tekrarlık 4 set yapmalısınız.

4

4.Bir sandalyeden ellerinizin ucu ile destek alın. Ayak parmak uçlarınızda yükselin, sağ dizinizi bükerek ayağınızı arkaya doğru kaldırın. Ayağınızı indirin ve tekrar tabanlarınızı yere basın. Sonra yine parmak uçlarınızda yükselin ve hareketi sol bacağınız ile tekrarlayın. 10’ar tekrarlık 4 set yaparak egzersizi tamamlayın. Birkaç hafta sonra dengeniz geliştiğinde bu hareketi sandalyeden destek almadan yapın.

5

5.Bir elinizin ucu ile sandalyeden destek alın ve dik durun. Bir dizinizi bükerek öne doğru kaldırın, 10 saniye bekleyip indirin. Aynısını diğer bacağınız ile tekrarlayın. Toplamda 10’ar kez yapın.

Yorum Yazın

1 Yorum