Hareket

Direnç Bandı Egzersizleri ile Bacaklarınızı Kuvvetlendirin

553235993

Bacaklarımızın kuvveti hem dinç kalmak, hem de dengemizi korumak için çok önemlidir. Aşağıdaki egzersizleri haftada 3-4 gün yaparak bacaklarınızı kuvvetlendirmeye başlayın. Tek ihtiyacınız olan orta şiddette bir direnç bandı ve sağlığınıza ayıracağınız 20 dakika. Düzenli yapılan direnç egzersizlerinin kazandırdıkları:

  • Şekillenmenizi ve daha sıkı görünmenizi sağlar,
  • Kuvvet artışı ile beraber dengenizi geliştirir,
  • Kaslarınızı kuvvetllenir ve bu sayede günlük fiziksel aktvitelerinizi daha rahat yaparsınız,
  • Kuvveti bacak kasları metabolizma hızınızı arttırarak kilo kontrolüne yardım eder,
  • İlerleyen yaş ile beraber ortaya çıkan kas erimesini (sarkopeni) azaltır,
  • Kuvvet ve denge gelişimi ile beraber düşmelerden ve kırıklardan korunursunuz.

Bütün egzersizleri 15-20 tekrar ile 3 set yapın ve set aralarında 30 saniye kadar dinlenin. Fiziksel aktivitenizi kısıtlayacak ortopedik bir probleminiz varsa egzersize başlamadan önce doktorunuza başvurun.

Haydi başlayalım!

1. Bandı alçakta sağlam bir yere bağlayın.  Ayakucunu uzattığınızda band gergin kalacak şekilde yere oturun. Ayakucuna geçirdiğiniz lastiği dizlerinizi bükmeden nefes vererek çekin.

1

 

2. Bandı ayakucuna geçirin ve gergin olacak şekilde tutun. Nefes verirken ayakucunu uzatın.

2

 

3. Sağlam bir sandalye ya da masanın arka bacağına bandı bağlayın. Bandı bileğinizde çapraz olacak şekilde ayağınıza geçirin. Nefes verirken ayağınızı yukarı çekin ve dizinizi tam düzleştirin.

3

 

4. Bandın iki ucunu bağlayın ve dizlerinizin biraz üzerinde olacak şekilde bacağınıza geçirin. Yan yatın ve dizlerinizi bükün, nefes verirken ayağınızı yerde tutarak dizinizi kaldırın.

4

 

5. Bandı alçakta sağlam bir yere bağlayın. Bandı ayak bileğinize geçirdiğinizde gergin olacak şekilde yüzüstü uzanın. Nefes verirken ayağınızı kalçanıza doğru çekin.

5

 

Longi, fiziksel egzersiz programları ile sizi sağlıklı bir geleceğe hazırlamak istiyor. Hemen akıllı telefonlarınıza indirip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yazın