Beden Sağlığı

Diyabet hakkında söylenen 4 efsane

Desktop

1220099-sugar

Diyabet söz konusu olduğunda şehir efsanelerine dayanan bilginin bir sınırı olmuyor. Şeker tüketimini sorumlu tutmak, insülin alımını yanlış yorumlamak, aktif yaşamın diyabetle sonlanacağını düşünmek ya da insülin iğnelerinin acı verici olduğuna inanmak gibi kanılar oldukça yaygın. Biz altını çizerek bilimsel bakış açısını kulaktan dolma bilgilere değiştirmemenizi öneriyoruz. İşte diyabetle ilgili 4 efsane.

 Efsane #1:  Çok fazla şeker tüketmek diyabete yol açar

YANLIŞ. Diyabet çok fazla şeker tüketilmesi nedeniyle oluşmaz. 2 çeşit diyabet vardır: Tip 1 ve Tip 2. Tip 1 diyabet pankreas insülin salgılamayı tamamiyle durdurduğu zaman ortaya çıkar (insülin yiyeceklerdeki glukoz(şekeri) enerjiye dönüştüren bir hormondur). Tip 1 diyabetin kesin nedeni ya da nedenleri bilinmemektedir ancak araştırmacılar çevresel faktörlerin, virüslerin ya da genetiğin rol oynadığını düşünüyor. Kesin olarak bilinen nokta ise asla şekerli yiyeceklerin diyabete yol açmadığıdır!

Tip 2 diyabette ise vücut yeterli seviyede insülin salgılamaz ve/ya da salgıladığı insülini gerektiği gibi kullanamaz. (Buna insülin direnci adı verilir.) Diyabetin bu türü 40 yaş üstü kişilerde, aşırı kilolularda ve ailesinde diyabet öyküsü bulunanlarda genellikle görülür ancak günümüzde gençler arasında da yaygınlaşmaktadır.

insulin-hormunu

Efsane #2:  İnsülin kullanmak, diyabete karşı kaybettiğiniz anlamına gelir.

YANLIŞ. TİP 1 diyabeti teşhisi koyulduğu anda insülin alınmaya başlanmalıdır- bu hastalığın başka bir tedavisi yoktur.

Tip 2 diyabeti olan kişiler ilk başlarda sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteyle diyabetlerini kontrol altında tutabilir. Çoğu insan ağızdan alınan diyabet ilaçlarıyla tedaviye başlayabilir. Ancak sonunda çoğu kişinin insüline başlaması gerekecektir. Bunun nedeni diyabet hastalığının zamanla değişmesidir. Eğer tip 2 diyabetiniz varsa ve insülin kullanmaya başlamanız gerekiyorsa, bu sizin başarısız olduğunuz anlamına gelmez- aslında tam tersi bir durum söz konusudur. Çünkü insüline başlamak diyabetinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olarak gelişebilecek komplikasyonlara karşı sizi koruyacaktır.
Screen Shot 2015-11-09 at 13.05.18.pngEfsane#3:  Eğer diyabetiniz varsa, aktif bir yaşantınız olamaz.

YANLIŞ. Diyabetiniz için danıştığınız doktorlardan oluşan ekibin onayladığı bir egzersiz programını hayatınızın bir parçası haline getirdiğinizde, diyabetle aktif ve sağlıklı bir yaşam sürmeniz oldukça mümkün.

iğne

Efsane #4: İnsülin iğnesi çok acıtır.

YANLIŞ. Eğer insülin iğnesi oluyorsanız, bu iğnelerin acı vermesi gerekmez. Aslına bakarsanız bu iğneler acı vermemelidir. İğne yapacağınız alanı seçip, temizledikten sonra, toplamda yaklaşık 5 cmlik bir alanı parmaklarınızla sert değil ama sıkı bir şekilde sıkın. Bu şekilde 90 derecelik bir açıyla iğneyi batırın. Parmaklarınızı serbest bırakırken iğne içerde kalsın. 5’e kadar yavaşça sayın. Ve sonra iğneyi çıkartın. Enjeksiyondan sonra bu alana masaj yapmayın. 

Diyabet hakkında bunları biliyor musunuz?

  • Tip 2 diyabet çoğu zaman belirti vermiyor.
  • Tüm diyabet hastalarının sadece yüzde beşinde tip 1 diyabet var.
  • Eğer risk grubundaysanız tip 2 diyabet makul düzeyde kilo kaybı ve günlük 30 dakikalık makul bir egzersiz programıyla önlenebilir.
  • Ölçülü alkol alımı – kadınlar için günde bir kadeh, erkekler için günde 2 kadeh- hücrelere glukoz aktarımında insülinin etkinliğini arttırabilir.
  • Diyabeti olan kişilere önerilen beslenme programı diyabet hastası olmayanlara önerilenlerden daha farklı değil.
  • Diyabet, çalışma yaşında olan yetişkinler arasında görülen en sık körlük nedeni.
  • Diyabeti olan kişilerde kalp hastalığı gelişme riski olmayanlara göre 2 kat daha fazla.
  • Diyabet iyi kontrol edilirse komplikasyon gelişme riski azalacak ya da komplikasyonların kötüleşmesi engellenecektir.
  • Obezite ameliyatları, obez kişilerde diyabet semptomlarını azaltabilir.

Kaynak:
http://www.joslin.org/info/4_Myths_About_Diabetes.html
http://www.insulindirenci.gen.tr/images/insulin-hormunu.jpg
http://www.yerelbt.com/wp-content/uploads/2015/06/i%C4%9Fne.jpg

 

Yorum Yazın