Beden Sağlığı İyi Beslenme

Diyabet ve Beslenme İlişkisi

outpatientnutritionprogram-1

‘Besinler ilacınız, ilacınız besininiz olsun.’ –  Hipokrat

İşlenmiş ve doğallığından uzaklaştırılmış gıdalar günümüzde ortaya çıkan sağlık problemlerinin temelini oluşturuyor. Sağlıklı bir beslenme biçimi mevcut hastalıkların gerilemesine ve gelecekte diğer hastalıklara yakalanma riskine karşı kalkan oluşturuyor.

Konu hastalıklar; özellikle de diyabet olduğunda iki yanlış düşünce biçimiyle sıklıkla karşılaşıyoruz.

İlkinde bireyler ailelerinde hiç diyabet teşhisi alan olmadığı için diyabete yakalanmayacaklarını zannediyor. Fakat diyabette sadece genetik değil yaşam biçimi de etkin rol oynuyor. Bu sebeple önleyici sağlık prensiplerine göre beslenmeniz çok önemli.

Bir diğer yanlış kanı ise diyabet teşhisi aldıktan sonra yapılacak pek fazla şeyin kalmadığı yönünde. Halbuki dengeli ve yeterli beslenme, sağlık standartlarınızın düşümesini önleyebilir ve hastalığın gerilemesine ciddi oranda katkıda bulunmuş olursunuz.

Peki nasıl beslenmeli?

                 

Sebzeler : Ispanak, roka, tere, kara lahana yeşil yapraklı sebzeleri bol miktarda tüketebilirsiniz. Sebzelerin buhar yahut fırında pişmiş ve az tuzlu olmalarına özen gösterin. Konserve sebzelerde ise sodyum ve tuz oranının düşük olmasına dikkat edin. Sebzeleri tüketirken çok fazla yağ, sos ve peynir eklemekten kaçının. Kızartmalardan ise uzak durun!

Protein : Kırmızı ve beyaz et, balık ve yumurta, baklagiller ve badem, ceviz  gibi protein kaynaklarını sağlıklı yöntemlerle ve sağlıklı porsiyonlarda hazırladığınızda rahatça tüketebilirsiniz. Sucuk, salam, sosis, jambon gibi işlenmiş gıdalardan, kızartılarak servis edilen etlerden, tuz eklenmiş kuruyemişlerden ise durmanız gerekiyor.

Yağlar : Soğuk sıkım zeytinyağı, hindistan cevizi yağı gibi sağlıklı yağlara sofranızda daha çok ağırlık vermelisiniz. Kanola, ayçiçek yağı ve margarinler ise zararlılar arasında.

Karbonhidratlar : Beyaz undan üretilen besinlerden uzak durmanız ve tam tahıllı besinlere yönelmeniz gerekli. Kinoa, bulgur, esmer pirinç ise beyaz pirinç ve buğday ile kıyaslandığında sağlıklı alternatifler olarak kabul ediliyor. Görece sağlıklı olarak nitelendirilmesi o besini fazlaca tüketebileceğiniz anlamına gelmiyor, aman dikkat!

Şeker : Size şeker hakkında farklı bir şey söylemek isterdik fakat tüm dünya gibi biz de zararlı olduğu konusunda hemfikiriz. Maalesef tatlandırıcılar da masum değiller. Tatlı krizinizi kuruyemiş ile atlatabilirsiniz. Sade yoğurt yiyerek vücudunuzun tatlı isteğini manipule etmeniz de mümkün.

Beslenme, spor ve güçlü zihin için Longi uygulamasını kullanmak sağlık standartlarınızı yükseltmenize yardımcı olur.


 

Kaynak:

webmd

Yorum Yazın