Beden Sağlığı

Diyabet ve soğuk algınlığı

Screen Shot 2016-02-18 at 13.28.36

Soğuk algınlığı, her zaman rahatsız edici bir hastalık ancak, diyabetiniz de varsa tüm burun çekme ve öksürükler biraz daha riskli hale geliyor. Bu riskin sebebi, soğuk algınlığının kan şekerinizin artma ihtimalinin olması. Ancak, kendi kendinize alacağınız bazı önlemlerle bu dönemi daha rahat geçirmeniz mümkün.

Kan şekerim neden artıyor?

Soğuk algınlığına yakalandığınız zaman vücudunuz hastalık ile mücadele edebilmesi için hormonları devreye sokar. Böylece insülin kullanımını sizin için zor bir hale sokar ve bu durum kan şekerinizi arttırabilir.

Eğer tip 1 diyabete sahipseniz ve kan şekeri seviyenizi düzenlemek zor bir hal alıyorsa, bu durum ketoasidoz gibi problemlere yol açabilir. Ketoasidoz, kanınızda biriken asitlerdir ve hayati tehlike arz edebilir.

Eğer tip 2 diyabete sahipseniz ve ileri yaştaysanız yüksek kan şekeri diyabetik koma gibi çok ciddi durumlara sebep olabilir.

Ne sıklıkta kan şekerimi ölçmeliyim?

Eğer soğuk algınlığınız varsa her 3 veya 4 saatte bir kan şekerinizi kontrol edin. Eğer kan şekeri seviyeniz hedefinizin yakınında değilse diyabet yönetimi planınızı bu duruma göre ayarlayabilirsiniz; eğer kan şekeri seviyeniz çok yüksekse doktorunuz size daha fazla insülin kullanmanızı söyleyebilir.

diabetic-meals

Peki nasıl beslenmeliyim?

İlk hastalandığınız zaman kendinizi pek aç hissetmeseniz de bir şeyler yemeniz oldukça önemli. Normal yemek düzeninizi bozmadan devam edebilirsiniz.

Amerikan Diyabet Derneği, her saat 15 gram karbonhidrat alabileceğiniz şeyler yemenizi öneriyor. Deneyebileceğiniz yiyecekler:

  • 85 gramlık meyve suyu barları
  • Yarım kase yoğurt
  • Yarın kase pişirilmiş tahıl

Eğer yemek yemezseniz, kan şekeri seviyeniz düşebilir.

Eğer ateşiniz, kusmanız veya ishaliniz varsa, her saat bir bardak sıvı tüketin. Yudum yudum içebilirsiniz, tüm bardağı tek seferde içmek zorunda değilsiniz. Önemli olan, vücudunuzu susuz bırakmamak.

Eğer kan şekeriniz çok yüksek ise, su veya şekersiz zencefilli gazozu tercih edebilirsiniz. Eğer kan şekeriniz çok düşük ise, yarım bardak elma suyu veya yarım bardak zencefilli gazoz içebilirsiniz. Yiyip içtiklerinizin her zaman diyabet diyetinize uygun olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Soğuk algınlığım için hangi ilaçları almalıyım?

Soğuk algınlığınız için bazı reçetesiz ilaçlardan alabilirsiniz fakat, şeker seviyesi yüksek ilaçlardan uzak durmaya çalışın. Örneğin; öksürük pastilleri veya sıvı ilaçlar.

İlaçların içeriklerini iyice okuduğunuzdan emin olun. Eğer emin değilseniz ise doktorunuz ile konuşun.

Eğer yüksek kan şekerine sahipseniz içerisinde dekonjestan bulunan soğuk algınlığı ilaçlarından kaçınmaya çalışın. Çünkü bu ilaçlar kan şekerinizi daha da arttırabilir.

Soğuk algınlığından nasıl korunabilirim?

Siz ve ailenizin ellerini sıklıkla yıkadığından emin olun. Soğuk algınlığına karşı bir aşı bulunmuyor. Fakat isterseniz doktorunuz ile her yıl grip aşısı olmanız için konuşabilirsiniz.


Kaynak:
webmd.com/diabetes/guide/diabetes-colds

Yorum Yazın