Finans

Emeklilikte yaygın olan 6 pişmanlık

poor_planning_2

Bahçe işleriyle uğraşmak, torunlarla vakit geçirmek, hep hayal edilen dünya turuna çıkmak, yahut yeni bir hobi edinmek… Bunlar emeklilik dendiğinde akla gelen en yaygın fikirlerden bazıları. Ancak emekli adaylarının önceliklerini belirlemesi çok önemli. Önceliklerinizin sizi tatmin etmesi gerekiyor. Aksi takdirde yeterince düşünülmemiş seçimlerin finansal kısıtlamayla bir araya gelmesi mutsuzluğu kaçınılmaz kılabilir. Bu makalede emeklilikte yaygın olan 6 pişmanlığı sizin için bir araya getirdik.

 

Emekliliğe hazır mısınız? Amerika’daki İşçi Yararı Araştırma Enstitüsü’nün yıllık emekliliğe olan bakış açısıyla ilgili yaptığı araştırmaya göre emeklilik planı, insanların hayatlarındaki rolü çok büyük.

Finansal danışmanlara göre çalışmayı bırakmadan önce göz önüne alınması gereken bir çok faktör var. Bunlar içerisinde sosyal sigorta ödemeleri, boş vakitlerinde yapılacaklar ve inanılmaz oranlardaki geri ödeme ücretlerinin planlaması bulunuyor. Bazı emekliler ise bu faktörleri yanlış yorumladıklarını ve pişmanlık içerisinde hayatlarını sürdürdüklerini söylüyorlar.

Seyahat etmeyi göz önüne alalım. İllinois, Carbondale’de bulunan Alliance Varlık Yönetimi’nde tescilli finansal planlamacı olan Jeff Rose bu konu hakkında şunları söylüyor: “Seyahat planlarını bekleten çok sayıda müşterim vardı. Seyahatlarını gerçekleştirmek için ‘doğru zamanı’ bekliyorlardı. Ancak o zaman geçti ve hastalık veya bir başka sorun yaşayarak yıllardır erteledikleri seyahatlerinden mahrum kaldılar.”

Kaçınmanız gereken 6 yaygın emeklilik pişmanlığı;

1

Çalışmayı erken bırakmak

Dallas’ta bulunan Murphy & Sylvest şirketinde tescilli finansal planlamacısı Thomas Murphy; “İnsanların üçte biri ya da yarısı, kendileri istemeselerde bir sağlık sorunundan – kendilerinin veya sevdikleri birinin – dolayı emekli olmak zorunda kalıyor. Kendi istekleri ile emekli olanlar ise emekli hayatı yaşamanın ücretlerinden veya emeklilik parasının nasıl geleceğinden bir haber.”

Kamu Bilgilendirme Araştırması için NORC Merkezi’nin 2013 yılında yaptığı araştırma, geçtiğimiz beş yılda iş arayan 50 yaş ve üzeri bireyler ile ilgili:

%69’u yetersiz sayıda iş olduğunu
%63’ü uygun maaşlı iş bulmakta zorlandıklarını
%53’ü yararlanabilecekleri iş bulamadıklarını
%45’i mevcut işler için yaşça ileride olduklarını
%43’ü işverenlerinin yaşları hakkında endişeli olduğunu ve
%32’si iş için fazla nitelikli olduklarını söyledi.

2

Emekliliğin ilk yıllarında fazla harcama yapmak

Emekliliğe ayrılmış olan birikiminizi, işinizden ayrıldığınız anda aşırı derecede kullanmaya başlamak bütün emeklilik hayallerinizi zora sokabilir veya bozabilir.

Legacy Partners Financial Group şirketindeki finansal planlamacı Jason Flurry düşüncesini şu şekilde belirtiyor: “Eğer ihtiyaçları olursa daha sonra ‘tasarruf edebileceklerini’ düşünüyorlar. Fakat bu altın yıllarınızı planlamanız için oldukça üzücü bir yol.”

Bunun yerine çoğu danışman, müşterilerine çalıştıkları zaman ki geliri kazanmadıkları bilincini vererek birikimlerini dengeleyip yeni hayatlarının keyfini çıkarmaları konusunda uyarıyor.

3

Emekliliğin başlarında seyahat etmemek

Kişi, arkadaşlarına ve ailesine bağımlı değil aksine, aktif ve hareketliyken seyahat etmekten çok daha fazla keyif alabiliyor.

Murphy düşüncesini şu şekilde dile getiriyor:

“Emeklilik iki fazdan oluşuyor, sağlıklı olduğunuz zaman ve olmadığınız zaman. Dolayısıyla buna uygun plan yapın. Canınız nereyi istiyorsa gezin ve dolaşın. Emekliliğinizin ilk beş yılında bunları planlayın ve yapın. Eğer sonrasında hala seyahat edebilecek kadar sağlıklıysanız kendinizi şanslı sayın. Sadece çok abartmadığınızdan emin olun. Bütçenizi parasız kalmayacak şekilde ayarlayın.”

102911862-GettyImages-157672610.600x400

Gerçeklik dışı gelir beklemek

Tabi ki en önemlisi bir emekli tazminatı planına sahip olmak. Fakat bu planın emekliliğinizi finanse edebilmesi konusunda dikkatli olmak en az onun kadar önemli.

Flurry diyor ki: “İnsanlar emekli tazminatlarını gerçek olmayan oranlarda bekliyor. 90’lı yıllarda herkes yüzde 10 ile 12 arasında bir gelir bekliyordu ve bu sırada borç alıp daha fazlası için umut ediyordu. Açıkça görüldüğü üzere bu devam ettirilebilir bir yol değil.”

Senior couple embracing on beach, rear view

Boş vakitlerinizi planlamamak

Eğer tüm gün gazete okuyarak ve golf oynayarak mutlu olabileceğinizi düşünüyorsanız büyük ihtimalle yanılıyorsunuz.

Murphy bu konu için; “Her sabah yatağınızdan çıkmanız için bir nedene ihtiyacınız var, bu yüzden giyinin ve gidip bir şeyler yapın. Aksi takdirde perişan olabilme ihtimaliniz muhtemel. Emeklilikte mutluluk, sahip olduğunuz ilişkilerin sayısı ve gücü ile oldukça bağlantılı, özellikle erkekler için. Çünkü sahip oldukları arkadaşlarının çoğu iş yerinde olduğundan, çalışmayı bıraktıktan sonra bu arkadaşlıklar önemini kaybetmeye başlıyor. Bu yüzden ‘başarısız bir emeklilik’ olmaması için bu alan planlanması gereken en önemli şey.”

İyi bir hareketlilik planı mı? bir iki tane hobi edinin, gönüllü olarak işler yapın hatta kendinizi faal tutmak ve topluluğunuzdan uzak kalmamak için yarı zamanlı bir işe bile girebilirsiniz.

baş

Sosyal Güvencenizi çok erken çekmek

Çoğu finansal danışman, emeklilerin sosyal güvencelerinden yararlanabilmesi için bekleyebildikleri kadar beklemelerini tavsiye ediyor.

Flurry’nin bu konuda ki görüşü: “Bence sosyal güvenceden faydalanmak için 70 yaşına yakın bir zamana kadar beklemek en iyisi. 68 yaşından 70 yaşına kadar ki fark 1,000$’a kadar çıkabiliyor. Bu yüzden, hayattan beklentiler büyümeye devam ettikçe ve hayatta kalan eş olarak her ay ödenen ücretin yarısını alabilme seçeneği, yani uzun sürede alınabilecek parayı almak, sağlığı yerinde bir birey için yapılacak en mantıklı seçenek gibi duruyor.


Kaynak:
http://www.cnbc.com/2015/10/07/what-people-regret-the-most-in-retirement.html?slide=1

Yorum Yazın