Hareket

Enerjinizi Korumak İçin: Yürümeyin, Koşun!

runningman

Colorado Boulder ve Humboldt State Üniversiteleri’nden yapılan araştırma; fit kalabilmek için haftada bir kaç kez koşuya çıkan ileri yaş bireylerin, genellikle 20’li yaşlardaki bireyler kadar iyi yürüyebildiklerini ortaya koydu.

Konu ile ilgili Humboldt State’de profesör olan Justus Ortega ve meslektaşları, PLOS ONE dergisinin internet sitesine yazdıkları yazıda; egzersiz için koşu yerine yürüyüşe çıkan ileri yaştaki bireylerin genelde hareketsiz bir yaşam tarzına sahip insanlar ile aynı enerjiyi harcadıklarını belirtti. Her iki gruptaki bireyler, 20’li yaşlardaki bireylerin yürüdükleri zaman harcadıkları enerjiden %22 gibi bir oranda daha fazla enerji harcıyor.

Bu araştırma için yaş ortalamaları 69 olan, sağlıklı 30 kişi (15 erkek ve 15 kadın) gönüllü olarak yer alıyor. Her bir katılımcı altı ay boyunca, her biri en az 30 dakikalık egzersizler olmak üzere, haftada en az üç defa yürüyüşe veya koşuya çıktı. Ayrıca her katılımcı, araştırma öncesi Colorado Boulder Üniversitesi’nin Klinik ve Dönüşümsel Araştırma Merkezi’nde ön sağlık taramasından geçiyordu.

Daha sonra gönüllülerden üç farklı hızda (saatte 2.5 km, 4.5 km ve 6 km hızda) yürümeleri istendi (Bu yürüyüşler Colorado Üniversitesi Fizyoloji departmanında Doçent Rodger Kram’ın başında bulunduğu hareket laboratuvarındaki kuvvet ölçen koşu bantlarında gerçekleştiriliyor). Antrenman sırasında gönüllülerin oksijen tüketimi ve karbon dioksit üretimleri ölçüldü. Sonuç ise: koşucuların, yürüyüşçülere göre enerjilerini daha iyi korudukları gözlemlendi.

running woman

Egzersiz için koşanlar daha iyi yürüyüşçü oluyor! 

Ortega, konuyla ilgili yaptığı açıklamasında: “Aerobik aktivitelerde yer alan ileri yaş bireylerin yürüyüşleri sırasında, daha az hareket eden ve egzersiz amacıyla düzenli yürüyüş yapan ileri yaştaki bireylere göre daha az enerji kayıbı yaşıyorlar. Yaş ilerledikçe aerobik kapasitesindeki azalma uzun zamandır bilinen bir şey. Burada yeni olan şey ise; ileri yaş koşucuların enerji verimini koruyabilmeleri.”

Araştırmanın yazarlarından Rodger Kram ise şunları söylüyor: “Sonuç olarak koşmak, en azından enerji verimi bakımından sizi genç tutar. Egzersiz için yürüyüş yapmanın, kalp rahatsızlıklarını, diyabeti, kilo alımını ve depresyonu uzaklaştırması gibi sağlık açısından bir çok pozitif etkisi var. Fakat, görünüşe göre yürüyüşün enerji verimliliği bunlardan biri değil. Çünkü ileri yaşta koşu ve yürüyüş yapan bireylerimiz arasında dış biyomekanik bir farklılığa rastlamadık. Bu yüzden ileri yaş koşucuların yüksek verimliliğinin kas hücrelerinden geldiğinden şüpheleniyoruz.”

Kram bu durumun özellikle de mitokondriler (hücreler içinde bulunan ufak organizmalar) ile alakalı olduğuna inanıyor. Bir tür kimyasal enerji üreterek (adenozin trifosfat veya ATP) kas liflerini güçlendirir; kişinin hareket etmesini, ağır cisimler kaldırmasını ve koşmasını sağlar.

Rodger Kram’in dediğine göre düzenli bir şekilde egzersiz yapan kişiler genelde hücrelerinde daha fazla mitokondriye sahip oluyor. Böylece kasların büyümesi için gerekli olan enerjiyi elde ediyorlar. Ancak Kram, mitokondrilerin araştırmada ileri yaş koşucuların enerjilerindeki rolünü öğrenebilmek için ek araştırmalar yapılması gerektiğini belirtiyor.

Araştırmanın yazarlarından ve Colorado Boulder Üniversitesi mezunlarından Owen Beck’in açıklamaları ise şu şekilde; “İleri yaşta egzersiz için koşu yapan bireylerin, yürüyüş yapanlara göre daha iyi yürüyüşçüler olduklarını görmek oldukça şaşkınlık vericiydi. Araştırmadan çıkaracağımız ders ise düzenli bir şekilde koşmak yaş alma sürecini yavaşlatarak ileri yaş bireylerin çok daha kolay hareket edebilmelerini sağlıyor, ayrıca da dışa bağımsızlıklarını ve hayat kalitelerini arttırmaya yardımcı oluyor.”


Kaynak:
redorbit.com/news/health/1113285705/running-better-than-walking-for-maintaining-energy-efficiency-in-seniors-112314

Yorum Yazın