Beden Sağlığı Hareket

Esnekliğinizi artıracak 7 hareket

7

Esneklik çalışmaları yapmak eklemlere daha fazla hareket genişliği sağlar. Bu da günlük yaşam aktivitelerinin kalitesini arttırır. Daha esnek kaslarla yukarıdaki nesnelere ulaşmak ve dar kıyafetleri giymek kolaylaşır. Yere oturmak, uzanmak, ayağa kalmak veya yerden bir nesne kaldırmak hem daha basit bir hal alır hem de bunları yaparken oluşabilecek sakatlık riski azalır.

Esneklik çalışmaları daha rahat hareket etmenizi sağlar; ağır nesneleri kaldırmak ve bunu sürekli yapabilmek içinse direnç çalışmalarına ihtiyacınız var. Torunlarla yerde yatıp yuvarlanmak için esneyin, onları yukarı atıp tutmak için de kuvvetinizi arttırın.

Her gün yapılabilecek ve bedeninizi esnetecek 7 hareket:

1

1. Dik duruşunuzu bozmadan ayak bileğinizden tutup çekin. Eğer ayak bileğinize erişemiyorsanız bir kumaş parçasını bileğinize dolayıp çekebilirsiniz. Dengenizi korumak için sandalyeden tutunun. 25-30 saniye durun ve bunu 3 kez tekrarlayın.

2

2. Sandalyenin kenarından tuttun ve bir iki adım kadar uzaklaşın. Sırtınız, omuzlarınız ve kollarınız esneyecek şekilde göğsünüzü aşağıya indirin. 25-30 saniye durun ve bunu 3 kez tekrarlayın.

3

3. Bir ayağınızı dizinizin üzerine yerleştirin. Yavaşça bacağınızın üzerine doğru eğilin ve bekleyin. 25-30 saniye durun ve bunu 3 kez tekrarlayın.

4

4. Bir paspas sapı ya da uzun bir oklavayı alın, omuz genişliğinden biraz fazla olacak şekilde tutun. Nefes alırken dirseklerinizi bükmeden kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. Bunu 15 tekrardan 3 set yapın.

5

5. Sopayı 4. hareketteki yukarıda tutun. Nefes alırken sağa doğru eğilin, nefes verirken düzleşin; aynısını sola doğru da yapın. Bir sağ bir sol olacak şekilde toplamda 10 kez eğilin ve 3 set yapın.

6

6. Uzun bir kumaş parçasını başınızın arkasından sarkıtın. Boşta kalan elinizle kumaşın diğer ucunu tutun. Kumaş yardımı ile aşağıdaki elinizi yukarıya doğru çekin 25-30 saniye durun ve bunu 3 kez tekrarlayın.

7

7. Orta sertlikte bir egzersiz bandını omuz genişliğinden biraz fazla olacak şekilde tutun. Dirseklerinizi hiç bükmeden kollarınızı başınızın üzerinden arkanıza kadar getirin. Sonra aynı şekilde öne getirin. Bu dairesel hareketi 15 tekrardan 3 set yapın.

Yorum Yazın