Güçlü Zihin

Farkındalık Sadece Bir Trend Değil, Çok Güçlü Bir Araç

Screen Shot 2016-02-03 at 19.42.23

Zihnimiz bazen çok gürültü çıkarabilir. Potansiyelimizi çalan, bizi daha yorgun ve verimsiz kılabilen bu gürültüden farkındalık sayesinde uzaklaşmamız mümkün. Farkındalık bizi anı yaşamaktan alıkoyan düşüncelerden arınmak anlamına geliyor. Yaratıcı, üretken ve mutlu bireyler olabilmemiz için farkındalığın bize sağladıkları şeyler azımsanamayacak kadar çok.

Farkındalık adına yapılan nefes alıştırmaları ve meditasyon, yıllardır, Batı dünyasının ilgi odağında. Her yaştan insanın yapabileceği bir çok farkındalık alıştırması zamanla arttı. Herkes farkındalığı kullanarak sakinleşirken üretken kalmanın yollarını aradı.

Farkındalığa karşı gösterilen bu ilgi hala oldukça popüler durumda. Fakat bu durumun sadece geçici bir heves olup olmadığını anlamamız, bunun için de farkındalığın ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Aslında farkındalık, beynimizi olumlu etkileyerek, karşılaşabileceğimiz zor durumlarla başa çıkmamıza yardımcı olan çok önemli bir araç.

Hepimiz, birisine sinirlendiğimizde küplere binmenin veya duygusal olarak acı veren durumlardan kaçmanın nasıl bir his olduğunu biliyoruz. Bu gibi dengesiz durumlarla nasıl başa çıkmamız gerektiği genelde okulda öğrendiğimiz bir şey olmuyor. Bu gibi zorlayıcı durumları daha çok, deneme – yanılma yöntemleriyle aşmaya çalışıyoruz. Uzmanlar, farkındalığın bu zor zamanlarla başa çıkabilmemizde önemli bir rölü olduğunu vurguluyor.

Korku hissi, beynimizde bulunan amigdaladan hormonların (başta korku olmak üzere, duyguların denetiminden sorumlu olan hormon) salgılanmasıyla strese karşı verilen güçlü ve biyolojik bir tepki. Bu hormon akımı sonucunda vücudumuz, nefes daralması veya tartışma halinde olduğumuz insanların iyi yönlerini hatırlayamama gibi tepkiler veriyor. Farkındalık üzerinde çalışanlar basit nefes egzersizlerinin, bulunduğumuz ana dönmemize yardımcı olabileceğini ve beynimizin, vücudumuza yaydığı korku hissini uzaklaştırabileceğini belirtiyorlar.


Kaynak:
bigthink.com/stefani-cox/mindfulness-isnt-just-trendy-its-a-powerful-tool

Yorum Yazın