Olmazsa Olmazlar

Garth Barfoot’un Tuhaf Hikayesi

8a85f76c06f97500236954a28ea46371

Garth Barfoot için 80 yaşında olmak egzersizlere limit koymak anlamına gelmiyor. 2 km yüzüyor, 90 km bisiklet sürüyor, 21 km koşuyor; üstelik aynı gün içinde ve ara vermeden. 

Barfoot, bir Ironman. Ironman 70.3 uzun süreli dayanıklılık gerektiren bir triatlon yarışıdır. Sporcular yarışa 1.9 km yüzme ile başlarlar, hemen peşinden bisikletlerine atlayıp 90 km sürdükten sonra son etaba geçerler ve 21.1 km boyunca koşarak mücadeleyi bitirirler. Bu, sadece rakiplere karşı değil, sporcuların kendine karşı da verdikleri zorlu bir mücadeledir. Zira saatler süren bu yarış bazen kötü hava şartları altında bazen de ağrılar eşliğinde devam eder, tabii bazen de ikisi birden sporcuları zorluyor olur.

27 kez yarışa katılma cesaretini gösteren Barfoot, çoğumuzun sadece koşu etabını bile bitiremeyeceği yarışlardan 14 tanesini tamamlamış. Ciddi bir spor geçmişine sahip olmamasına rağmen 48 yaşında yarışmaya başlayan 80 yaşındaki sporcu, hala haftada 4 gün antrenman yaparak hepimize örnek olmaya devam ediyor.

Bütün bu zorlu mücadelelere ek olarak Barfoot, bize pes etmemenin ne demek olduğunu da geçirdiği kazalara rağmen devam ederek göstermiştir. Bir değil tam iki kez bisiklet antrenmanlarında şiddetli kazalar geçirmiş ve ameliyat olmak zorunda kalmıştır. Ayrıca kalça protezi takılması da onda spordan elini eteğini çekme gerekliliği uyandırmamış. Bütün bu aksiliklere rağmen geçtiğimiz haziranda İspanya’da yapılan ITU Duathlon Sprint yarışında kendi yaş grubunda birinci olmuştur.

Egzersiz yapmamak için yaş almayı bahane sayanlar burada mı? Bir egzersiz uzmanı olarak tüylerimi diken diken eden bu azim tablosu karşısında benim yapacağım şey, düzenli olarak yaptığım bisiklet ve koşu antrenmanlarıma haftada bir gün de yüzmeyi eklemek. Daha önce egzersiz yapmayanlar da daha sağlıklı yaşamaya günde 15-20 dakika yürüyüşler ile başlayabilirler. 48 yaşında triatlona başlayan Barfoot’un da gösterdiği gibi yaş almak egzersiz yapmaya engel değildir. Hangi şartlarda olursak olalım yaşam kalitemizi arttırmak bizim elimizde. Eminim hepimiz haftada 2-3 gün 1 saat egzersiz yapacak zaman bulabiliriz. Hatırlayalım: 1 saat egzersiz günümüzün sadece %4’ü.

Yorum Yazın