Eğitim hayatı, meslek seçimi, aile kurma gibi meseleler yüzünden hobi edinmek yahut hobilere zaman ayırmakta güçlük çekebiliyoruz. Herşeyi yoluna koyduğumuzda ise maalesef çok geciktiğimiz sanrısına kaptırıyoruz kendimizi. Gitar çalmayı öğrenmenin ileri yaşlarda mümkün olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak guitarhabits.com’un yazarlarından Klaus Crow bu fikre katılmıyor. Klaus’un fikirleri bakış açınızı kökten değiştirebilir.

Gitar çalmaya erken yaşta başlamış olsam da otuzlu, kırklı, ellili hatta ve hatta yetmişlerinde gitar çalmaya başlayan oldukça iyi bir çok gitarist biliyorum. Bu gitaristler belki de gençken zaman bulamamışlardı. Belki de doğru gitar eğitmenini bulamamışlardı ya da başka şeyler öğrenmek ile meşgullerdi.

Bu yazıyı okurken şöyle düşünebilirsiniz: “Büyük ihtimalle öğrenmek için çok ileri yaştayım.” Öğrenmek için asla ileri yaşta değilsiniz. Hatta bir şeyler öğrenmeye dur dediğiniz zaman yaşınız ilerlemeye başlar. Gitar çalmaya başlamanın yaş ile hiç bir alakası yoktur. Gitar çalmak tutku, yaratıcılık ve keyif almaktır aslında.

Hayatım boyunca gitaristlerin tutkusu ve motivasyonlarından her zaman etkilenmişimdir. Disiplin ile başarılabilecek çok şey olmasına rağmen, çoğunu tutku ve motivasyon ile başarırız. Bu yüzden gitar çalmaya neden tutkunuz olduğunu ve bu yolda kendinizi nasıl motive bir halde tutacağınızı bulmanız gerekiyor. Bunlar hedefinize ulaşmanız için en önemli iki nokta.

O yüzden size neden gitar çalmaya en yakın zamanda başlamanız gerektiğini anlatmama izin verin ve uzun zamandır hayalini kurduğunuz şeye bir adım daha yaklaşın:

1. Yavaş yavaş başlayın

Gitar çalmak ilk başlarda kolay gelir. İlk haftaların sonunda bir kaç parça bile çalmaya başlamış olursunuz. Ancak kendinizi geliştirdikçe işler çok daha zor ve heyecanlı bir hal almaya başlar.

2. Doğru motivasyonu bulun

Bazı çocuklar gitar çalmaya diğerlerini etkilemek amacıyla veya arkadaşları çalıyor diye başlar. Yetişkinlerin motivasyonlarının ise çok daha içten olması gerekir. İçten motivasyonlar her zaman daha uzun vadelidir.

3. Çalışmanız gerektiğinin farkında olun

Gitar çalmak gerçekten çok keyifli bir aktivite ancak çok çalışmayı gerektiriyor. Gitar çalmakta ne kadar iyileşirseniz o kadar keyif alırsınız.

4. Yetişkinliğin avantajları

Öncelikle bir yetişkin olarak çok daha fazla hayat tecrübeniz olacak. Çok daha zeki, bilge olacaksınız ve büyük ihtimalle duygusal birikime sahip olacaksınız. Bütün bunların çaldığınız ve yazdığınız parçalarda büyük etkisi olacak. Ayrıca attığınız her adımda (kendinize kurduğunuz yolda) ve hayatınızda yeni olanaklar yarattığınızda aslında hayatınızı değiştirdiğinizin farkında olacaksınız. Çocuklar her zaman bunun farkına varamıyorlar.

5. Sosyalleşmek

Gitar çalmak farklı insanlar ile tanışmanın en iyi yollarından biri. Diğer müzisyenler ile birlikte çalabilir, gitrar dersleri veya atölyelerde etkileyici kişilikler ile tanışabilirsiniz. Arkadaşlarınıza, ailenize veya topluluklara çalabilirsiniz. İnsanlar ile müzik ve gitar hakkında da konuşabilirsiniz. Bildiğiniz gibi çoğu insan müziği sever. :)

6. Müzik duygudur

Çoğu ünlü müzisyen teknik değildir ancak harika yaratıcılığa sahiptir. O yüzden iyi müzik yapabilmeniz için muhteşem bir gitarist olmanıza gerek yok. Ancak teknik konusunda iyi olmak tabii ki güzel bir şey, hatta iyi bir tekniğe sahip olmak sizin için büyük bir avantaj. Sonuçta insanları müziğiniz ile etkilemeniz gerekiyor. İnsanları doğru notaları, akorları ve melodiyi kullanarak etkileyeceksiniz.

7. Rekabete gerek yok

Gitarı sevdiğiniz için çalıyorsunuz. Çok iyi olanlardan tabii ki öğrenebilir veya ilham alabilirsiniz fakat onlar ile rekabete girmenize veya onlar kadar iyi olmanıza gerek yok. Müzik ve gitar çalmak hiç bir zaman rekabet ile alakalı değildir. Bu yüzden gururunuzun önünüze çıkmasına izin vermeyin. Sevdiğiniz şeyi çalın. Kendi stilinizi yaratın. Gerçek müzisyenlik bunu gerektirir.

8. Tutarlılık

Çocuklar değişken olabiliyor. Kendilerine yeni gelen şeyleri her zaman keşfetmeyi seviyorlar. Keşfetmek iyi bir özellik olsa da, keşfedilen şeyin devamı getirildiğinde gelişim elde edilir. Bu yüzden yetişkinlerin çok daha tutarlı olabilmek gibi bir avantajları var.

9. Bir kaç neden daha

Gitar çalmak moralinizi yükseltir. Sizi stres ve gerginlikten uzaklaştırır. Sevdiğiniz bir parçayı veya kendi yarattığınız bir parçayı çalmak gerçekten muhteşem bir histir. O yüzden gitar çalmak gerçekten faydalıdır aslında.

10. Gitar çalmayı her yaşta öğrenmeli misiniz?

Öğrenmemeniz için hiç bir sebep yok. Bu sizin anınız. Bu yolda yürüdüğünüz hızı siz belirleyin. Kendinizi sizden daha önce gitar çalmaya başlamış kişiler ile karşılaştırmayın. Acele etmenize gerek yok. İhtiyacınız olan zamana zaten sahipsiniz. Öğrenmeniz için asla geç değil.

Aceleye gerek yok, zamanımız var” – Jimi Hendrix


Kaynak:
www.guitarhabits.com/10-reasons-why-you-are-never-too-late-to-learn/

Yorum Yazın