Beden Sağlığı İyi Beslenme

Günde Kaç Fincan Kahve İçmek Hafızanızı Korur?

X2JNLNHCT9 (1)

Kahve sunumu, kıvamı, pişirme teknikleri değişse de her kültürde kendine önemli bir yer edinmeyi başarmış bir içecek. İş hayatında da konstantrasyonu arttırdığı ve zihnimizi daha verimli kullanmamıza yardımcı olduğu için vazgeçilmezimiz. Bari Aldo Moro Üniversitesi doktorlarından Vincenzo Solfrizzi liderliğinde yürütülen çalışmalar, her gün 1-2 fincan kahve tüketen bireylerin hiç içmeyenlere ve sıklıkla içenlere oranla daha düşük demans belirtileri gösterdiğini ortaya çıkardı.

Türk kahvesinin kültürümüzdeki değerini hatırlatan düzeyde İtalya’da da kahve, İtalyan kültürünün önemli bir parçası… O kadar ki İtalya’da kahve içmemek günlük hayatta garip karşılanan bir durum.

Böyle bir kültürde yaşayan İtalyan bilim adamları 65 – 84 yaş aralığındaki 1400 İtalyan arasında bir araştırma yaparak kahve tüketimi ve bu kişilerde görülen “hafif bilişsel bozukluk” – yani demans öncüsü olarak görülen hafıza ve düşünme yeteneği kaybı- arasında bir bağlantı olduğunu gösterdi.

Hiç tüketilmediğinde ya da ölçü kaçırıldığında kahve demansa giden yolu açabiliyor

Bari Aldo Moro Üniversitesi’nden Dr. Vincenzo Solfrizzi liderliğinde yürütülen çalışmalar, her gün düzenli olarak bir ya da iki fincan kahve içen kişilerde, hiç içmeyen ya da çok seyrek içen kişilere kıyasla, daha düşük oranda hafif bilişsel bozukluk görüldüğünü ortaya koydu.

Bu faydalı ilişki, günde 2 bardaktan fazla kahve içme alışkanlığına sahip insanlar arasında görülmedi. Araştırmacıların “ilginç” bulduğu nokta ise, günlük kahve tüketimini bir ya da daha fazla fincan kahveyle arttıranlarda hafif bilişsel bozukluk oranının arttığının gözlemlenmesi oldu. Bu katılımcıların hafif bilişsel bozukluk oranı, günlük kahve alımları artmayan, uzun-dönemde, ölçülü kahve içerlere göre bir buçuk kat daha fazlaydı.

Sonuç olarak, çalışmanın yazarlarına göre: “Hiç kahve içmemiş ya da çok az kahve içmiş ileri yaştaki bireylerde ve kahve tüketim alışkanlığını arttıran kişilerde, ölçülü kahve içerlere kıyasla, daha yüksek oranda Hafif Bilişsel Bozukluk gelişim riski var.”

8C35014CE3
Kahve beyin sağlığını nasıl koruyor?


Yazarlara göre, fareler üzerinde yapılan deneyler kafeinin “sinir koruma” etkisi; Alzheimer hastalığı ile uzun zamandır ilişkilendirilen amiloid protein plaklarının gelişiminden kaynaklanan hasarı minimuma indiriyor. Ancak ölçülü kahve tüketimi hafızayı güçlendirirken; yüksek dozlar hafıza önünde bir engel oluşturuyor. Ölçülü düzeyde kahve alımı insülin hassasiyetini iyileştirerek, hafızayla ilgili sıkıntılarla ilişkilendirilen tip 2 diyabet oluşum ihtimalini azaltıyor.

Ancak hala, dünyanın en sevilen içeceğinin demansı kesin olarak önlediğini söyleyebilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmakta. İtalyan araştırma ekibi sonuç olarak; “Daha uzun takip sürelerini içeren daha kapsamlı çalışmalar desteklenmelidir” sözleriyle bu araştırmalarla demans ve Alzheimer hastalığına doğru beslenme alışkanlıklarıyla önlem alınabilmesinin yolunun açılabileceğini vurguladı.

 

 

Kaynak : https://consumer.healthday.com/cognitive-health-information-26/alzheimer-s-news-20/regular-moderate-coffee-drinking-tied-to-better-brain-health-in-seniors-701858.html

Yorum Yazın