Olmazsa Olmazlar

Güzel bir uyku çekmenizi sağlayacak 7 yöntem

Good Night Have a nice sleep

Uyku yoksunluğu psikolojik ve fiziksel sağlık sorunlarını tetikliyor. Günlük hayatlarımızdaki stres, kötü beslenme ve dağınık düşüncelerimiz uyku kalitemizi etkileyen önemli faktörlerden. Küçük değişikliklerle uyku kalitenizi yükselterek sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.

Bazen hayatta neyin önemli olduğunu zor tecrübelerden öğreniriz. Ben ise bu durumu bir gün gelen kan testi ile fark ettim. Testin sonucunda kolesterol seviyelerimin her biri oldukça yüksek çıkmıştı. Bu gidişat ise olası bir kalp hastalığını gösteriyordu.

İlk başlarda akşamları güzel uyuyamıyordum. Kolesterolümü nasıl düşüreceğim konusunda oldukça zorlanıyordum. Hem işimi hem ailemi dengede tutmaya çalışırken ne yemem gerektiğine dikkat etmek oldukça zordu. Halihazırda zor olan yapılacaklar listeme her gün yeni şeyler eklemem gerekiyordu ve bu durumdan etkilenen ilk şey ise eskiden tadını çıkarabildiğim sekiz saatlik uykum ve besinlerim oldu.

Böylece yaşantımın bu hızlı gidişatını yavaşlatmam gerektiğini ve çok daha iyi bir uyku uyumam gerektiğini fark ettim. Bu yüzden herhangi bir nedenden ötürü kendinizi uykunuzu alamıyor olarak bulduğunuzda, size uykunuzu almanız konusunda yardımcı olacak yedi şeyi aşağıda sizin için derledik.

Good-Night-Sleep-Article-Image
1. Alieniz ve arkadaşlarınız ile daha çok vakit geçirin

Kendinize ayıracağınız zamanlarda sosyalleşmeniz, gün içerisinde gerçekleşen bilgi karmaşalarından uzaklaşmanıza ve kendinize çok daha dengeli bir gün yaratmanızı sağlayacaktır.

2. Meditasyon yapın

Meditasyon kesinlikle denemeniz gereken bir yöntem. Meditasyon yapmak, zihninizi rahatlattığı gibi sizi olumsuz düşüncelerden uzaklaştıracaktır. Ancak önemli olan, yorgun zihninizi yargılamamanız. Özellikle de yorucu bir iş gününün sonunda.

3. Lavanta yağı gibi doğal yağları tercih edin

Çarşaflarınıza damlatabilirsiniz veya duşlarınızı daha sakin ve rahatlatıcı geçirmek için kullanabilirsiniz. Ruh halini gerçekten güzelleştiren bir yöntem.

4. Yatağınızı değiştirin

Peki ya vücudunuz aslında rahatsız bir yataktan dolayı güçlük çekiyorsa? Çoğu modern yataklar inanılmaz derecede rahatlar ve biraz daha ucuzlar. İhtiyacınız olan desteği yeni bir yatak ile de bulabilirsiniz.

5. Geç saatlerde yemek yemekten kaçının

Geç saatlerde yenen yemekler hazımsızlığa veya mide problemlerine yol açabilir. Akşam yemeğinizi, uyumayı düşündüğünüz saatten 3-4 saat erken yemeye çalışın.

6. Ailenize onları ne kadar çok sevdiğinizi söyleyin

Güne harika bir başlama yolu olması bir yana, aynı zamanda hayatta en değer verdiğiniz kişiler ile aranızdaki duygusal bağı güçlendirmek için muhteşem bir şans.

7. Günlüğünüzde minnettarlığınızı belirtin

Günlüğünüzde minnettarlığınızı göstermenin, hayatınızda olup bitenlere konsantre kalmanıza yardım etmek gibi bir çok farklı yararıbulunuyor. Bu şekilde zihninizi çok daha olumlu düşünmek için “kandırabilirsiniz”.

İhtiyacınız olan uykuyu alabilmenize yardım edebilecek yedi seçeneği de birlikte görmüş olduk. Yürüyüşe çıkmak ve dinlendirici bir müzik eşliğinde sıcak bir banyo yapmak gibi tercihler ise tabii ki bu seçeneklere dahil. Unutmayın, vücudunuzu ne kadar rahat tutarsanız, o kadar iyi olursunuz.


Kaynak:
huffingtonpost.com/dorit-sasson/7-ways-to-get-a-good-nights-sleep_b_9121312.html?utm_hp_ref=healthy-living

Yorum Yazın