Beden Sağlığı Hareket

Hareket Edin ve Gevşeyin

1

Güzel, sağlıklı ve sıkı bir vücuda sahip olmayı hepimiz isteriz. Aşağıda verilen hareketleri her gün düzenli olarak yaptığınızda vücudunuzun şekle girdiğini ve kısa sürede esnekliğinizin artması ile günlük aktivitelerinizin kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Eğer ortopedik bir rahatsızlığınız var ise sağlığınızı korumak ve bu egzersizlerden daha fazla yarar sağlamak için önce doktorunuza danışın.

1

1. Kanguru duruşu

Ayaklarınızı omuz hizasından biraz fazla açın. Ellerinizi birbirine kilitleyin. Sırtınızı düz tutup dizlerinizi de bükmeden öne doğru eğilin. Derin bir nefes alın ve nefesinizi yavaş yavaş verirken ellerinizi birbirine bastırın, 7 kez tekrarladıktan sonra düzleşin.

2

2. Kedi duruşu

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde durun. Derin nefes alırken başınızı kaldırıp yukarıya doğru bakın ve omurganızı aşağıya doğru esneterek belinizi çukur yapın. Nefes verirken başınızı öne doğru eğin ve karnınıza bakın, sırtınızı da yukarı doğru kavisli şekilde çıkartın. Derin nefesler ile peş peşe 15 kez tekrarlayın.

3

3. Çifte atma

Dizlerinizin ve ellerinizin üzerinde durun. Nefes alırken sağ dizinizi göğsünüze doğru çekin, nefes verirken veriye doğru uzatın. Bacağınızı düz tutarak 10 saniye bekleyin, sonra tekrar göğsünüze doğru çekin. 10 kez tekrarladıktan sonra aynısını sol bacağınızla yapın.

4

4. Bebek Yürüyüşü

Yere oturun ve bacaklarınızı uzatın. Kollarınızı göğsünüzde birleştirin. Dizlerinizi bükmeden sağ bacağınızı ve kalçanızı kaldırıp ileriye bırakın, bunu yaparken gövdeniz sol tarafa dönük olacak. Bir sağ bir sol olacak şekilde ufak ufak 8 adım atın, sonra aynı şekilde geriye doğru yürüyün. Toplamda 8 kez gidip gelebilirsiniz.

5

5. Yarım köprü duruşu

Sırtüstü uzanın, dizlerinizi bükün ve ayaklarınızı omuz hizasında açın. Eğer yakalayabiliyorsanız ayak bileklerinizden tutun. Nefes alırken kalçanızı yukarıya doğru kaldırabildiğiniz kadar kaldırın. 5 saniye beklerken kalça kaslarınızı kasın. Nefes verirken başlangıç pozisyonuna dönün. 15 kez tekrarlayın.

 

Yorum Yazın