Yaşanmışlıklar

Hayallerinden Vazgeçme!

pexels-photo-60091
Güler Güner

Üstesinden asla gelemeyeceğimizi düşündüğümüz deneyimler mevcut. Kriz anlarında hepimizin birer süper kahramana dönüşebilmesi ise gerçekten ilham verici.

Yaklaşık 4 sene önce hayatımın en büyük şokunu yaşadım. Rutin kontrol için gittiğim doktorum meme kanseri olduğumu söylediğinde hayat o an durmuştu benim için. Ne yapacağımı, başıma ne geleceğini bilmiyordum, koskoca bir soru işareti ile kalakalmıştım.

O güne kadar yakın çevremde kimse bu hastalığa yakalanmamıştı. Kanser nedir? Tedavi süreci nasıldır? Kemoterapi nasıl etki yapar? Nasıl beslenmem gerekiyor?

Sorularımın cevabını öğrenmeye korktuğum için hiç araştırma yapmadan ameliyata girdim. Ameliyat sonrası belirsizlikler daha da arttı, fiziksel ve ruhsal iyileşme için ne yapmam gerektiğine dair hiçbir fikrim yoktu. İnternetten okuduğum şeyler beni daha da korkutmaya başlamıştı.

Aynı süreci yaşamış olan bir kadına rastlayana kadar tam bir çaresizlik içindeydim. Eskiler damdan düşenin halinden damdan düşen anlar derler ya gerçekten de öyle oldu. Gideceğim perukçudan yapmam gereken egzersizlere, tedavi sürecinde karşılaşacağım durumlara ve alabileceğim basit önlemlere kadar her konuda tecrübelerini anlattı bana. Çok rahatlamıştım, bilinmezlikler aydınlığa kavuşmaya başlamıştı benim için.

O zaman ben bir hayal kurdum; ben de tedavim sırasında yaşadıklarımı, yaptıklarımı ve bildiklerimi başkalarına aktarmak istiyordum. Teşhis ve ameliyat sonrası ne yapacaklarını bilemeyen ve korkan insanlara ışık olmak, yön göstermek istiyordum. Bu süreçte epey yol almıştım, küllerimden yeniden doğduğumu hissediyordum. Bu tecrübelerimi paylaşmak benim için paha biçilmez bir mutluluk kaynağı olacaktı.

Korkmadan, vazgeçmeden hayata tutunmak mümkün!

Çevremdeki insanlar bana yardıma ihtiyacı olanları yönlendirmeye başladılar. Onlara bildiğim, yaşadığım ne varsa anlatmaya başladım. Bu konuda pek çok sosyal sorumluluk projesinde yer aldım. Maratonlara ve kürek yarışlarına katıldım. Amacım; meme kanseri tedavisinden sonra da yaşamın devam ettiğini, hatta eskisinden çok daha iyi olabileceğini insanlara anlatmaktı. Halen ihtiyacı olanlara sevgi ile dokunmaya ve elimden geldiğince bize verilen bu ikinci şansı anlatmaya çalışıyorum.

Şunu anladım ki korkmadan, vazgeçmeden hayata tutunmak mümkün. Hayat gerçekten çok güzel ve yaşamaya değer, neler yaşadığımızı ne acılar çektiğimizi bir kenara bırakıp yüzümüzü yaşama dönmeli, kazandığımız farkındalık ile yolumuza devam etmeli ve hayata dört elle sarılmalıyız.

Yeni yılın hepimize sağlık, mutluluk, huzur, bol şans getirmesi ve sağlıkla aldığımız her nefesin tadını çıkarmak dileğiyle…

Yorum Yazın