İlham Kütüphanesi

Hayat boyu öğrenmeyi yaşam tarzı haline getirmenin üç yolu

Learning skills

Eğitim hayatımız sona eriyor ve kariyerimizde dilediğimiz ilerlemeyi kaydetmenin etkisiyle yeni şeyler öğrenmenin keyfini unutabiliyoruz. Oysaki yeryüzünde öğrenebileceğimiz bilginin bir sınırı yok. Rutinlerinizi çok fazla değiştirmek zorunda kalmadan yaşam boyu öğrenci kalmak zannedildiğinden çok daha kolay.

Öğrenme aslında çocukluk yıllarına ait tam zamanlı bir iş olsa da sırt çantanız artık size küçük geldiğinde bitmesine gerek olmayan bir süreç. Bu süreç ömür boyu sürüyor ve aktif olarak eğitim fırsatları kollamanız büyük fayda sağlayabiliyor; bu eğitim fırsatı salsa dansı kursları olabildiği gibi, harika fotoğraflar çekmeyi ya da Fransızca öğrenmeyi de içerebiliyor. Hayat boyu öğrenme sadece eğlenceli değil, yaş aldıkça zihnimizin keskinliğini de korumamıza yararlı oluyor! Esin kaynağı mı arıyorsunuz? Şu üç yol hayatınızın hangi döneminde olursanız olun öğrenmeyi hayat tarzınıza nasıl dahil edebileceğinizi gösteriyor.

Kampüse geri dönün

Eğer ileri yaşlarında öğrenmeye devam etmek isteyen biriyseniz, yalnız değilsiniz! — USA Today yayınına göre 2005 senesinden bu yana ikinci öğretim veren üniversitelerde 50 yaş üzeri öğrencilerin sayısı giderek artıyor. “Baby Boomers” adı verilen 1946-1964 kuşağının birkaç derse bakmayı tercih ettiğini ama tam zamanlı bir programa kayıt olmayı istemediğini göz önünde tutan lokal üniversitelerin düşük maliyetli, esnek eğitim seçenekleri sunuyor olması şaşırtıcı değil. Bu üniversiteler ileri yaş yetişkinlerine özel programlar da sunuyor. Mutlaka bu programlar arasında ilginizi çeken birkaç konu olacaktır. Arkadaşlarınızdan biriyle derslere başlayın! Öğrenmek bir arkadaş ile birlikte çok daha eğlenceli hale gelir. 

Halk merkezleri gibi yerel kaynaklardan yararlanın

Öğrenmenin akademik bir platformda olması gerekmiyor. Yerel halk merkezleri birçok farklı konuda ders olanağı sunuyor. Eviniz için bir sanat objesi mi yaratmak istiyorsunuz; bu merkezlerde muhakkak bununla ilgili bir ders vardır. Bazı merkezlerde verilen eğitimler ücretsizken, diğerleri için kayıt yaptırmadan önce merkeze üye olmanız gerekmektedir. Bu seçeneklerin hepsi müthiş birer bilgi kaynağı olmanın yanı sıra çevrenizi genişletmenizi; sizinle aynı ilgi alanına sahip insanlarla tanışmanızı sağlayacaktır!

Online olun!

İnternetin en harika yanı — öğrenme fırsatlarıyla dolu bir hazine olmasıdır. Birçok büyük üniversitelerin online programları bulunmaktadır. Çok yoğun akademik içerik ilginizi çekmiyor mu? Yeni bir dil öğrenmekten tutun online aşçılık derslerine kadar birçok seçeneğiniz var. Youtube’da örgü örmekten sapan yapmaya kadar birçok konuda öğretici video da bulunduğunu unutmayın.

Okul bahçesinde geçirdiğimiz yılları tamamladıktan sonra öğrenme hızlı koşudan ziyade bir maraton haline geliyor. İlginizi çeken bir konu seçin, rahat hissettiğiniz bir çevre bulun ve kendi hızınızda ve kendi takviminize uygun bir şekilde eğitim alın. Öğrenmeyi, birlikte yaptığınız bir etkinlik haline getirdiğiniz takdirde ise başkalarıyla bağ kurmanızı sağlayan bir deneyim haline getirebilirsiniz. Nasıl yapmak isterseniz isteyin, yeni beceriler öğrenmek hayatınızı her yaşta zenginleştirecektir.

yedi70 Hizmetler

yedi70’in fotoğrafçılık eğitiminden briç eğitimine bütün hizmetleri için tıkla!


Kaynak:
http://www.huffingtonpost.com/bonnie-moore/lifelong-learning_b_8248232.html?utm_hp_ref=health-post50

Yorum Yazın