Hareket

Hayatına Virgül Koy; Doğa Yürüyüşleri

26well_physed-superJumbo
Merve Keleş

Doğanın bir parçası olan bizler, onunla ne kadar iç içe olursak ancak o kadar huzur hissedebiliriz.

Bireysel kontrolün her zaman önemli olduğunu biliyoruz fakat gün geçtikçe zorlaşan hayat şartlarıyla yükümüz artıyor. Böylece kendi kontrolümüzden çok hayatın gerektirdiği yaşama uymak zorunda kalıyoruz. Kendimize açtığımız alanlar yok oluyor. Tam da bu anlarda her hücremiz doğayı istiyor. Güneşe, toprağa dokunmak, ağaç koklamak istiyor; istiyor ki üstü başı yeşil olsun.

Bunun için ne mi yapmak gerekli? Rutin dışı egzersizler!

Yapılan egzersiz bireyi bir sonraki güne hazırlamalı, bedenini zihnini tazelemelidir. Doğa yürüyüşleri kendinize açtığınız bir alan olabilir, çünkü mutluluk duygusu uyandırmak ve canlanmak için fazla oksijen şart. Üstelik sonunda bitirmeniz gereken bir süre, ulaşmanız gereken bir tempoda yok. Hedefiniz daha fazla nefes, daha fazla mutluluk ve sağlık. Üstelik bu zorunlu olmaktan çıkıp kendinize ayırdığınız ve isteyerek yaptığınız bir aktivite oluyor.

Yapacağınız ortalama 1 saatlik yürüyüş size yaklaşık 500 kalori kaybettirir; yağ yakımı ve taşınma enzimlerini harekete geçirir, kan akışınız hızlandırır ve en uç kılcal damarlarınıza kadar ulaşır. Ayrıca yapılan araştırmalarda mevsimsel depresyonun hafif vakalarına, hafif koşu ve yürüyüş egzersizleri, güneş ışığında bulunmak gibi tavsiyelerde verilmektedir. Açık havada bulunmak, stres ve anksiyeteyi azaltarak bireyin kendini iyi hissetmesinde önemli bir faktördür.

İnsanın kendisine önem vermesi, özgüvenini ve kendini keşfetmesi, yaşam rutinine ufak bir virgül koyması için, yaptığı egzersiz çok önemlidir. Bunu açık hava ve doğa ile birleştirdiğinde ona iyi gelen şeyleri daha iyi keşfedebilecektir. Doğa yürüyüşü yapmak için özel bir güce, imkana veya yeteneğe sahip olmanız gerekmiyor. Yaz kış demeden sadece size ait olan saat veya günde, kendinizi doğaya bırakın, yeşili koklayın, güneşe dokunun.

Yorum Yazın