İlham Kütüphanesi Olmazsa Olmazlar

İçinizdeki yaş ayrımcısını durdurmanın 5 yolu

Sarah-Paulson-happy-about-costar-Jessica-Lange-Emmy-win

Yaşa dayalı ayrımcılık (ageism) çoğu insanın farkında bile olmadan ortaya koyduğu bir davranış biçimi. Kendimizden yaşça küçük bireyleri herhangi bir konuda yetkin bulmamak yahut kendimizden ileri yaşlarda bireylerin potansiyelini küçümsemek gibi şekillerde ortaya çıkabiliyor. İş hayatında ve sosyal hayatta bireylere kronolojik yaşlarına göre değer atfetmek birçok problemin önünü açıyor. Yaş ayrımcılığıyla mücadeleye kendi davranış biçimlerimizi düzenleyerek katkıda bulunabiliriz. Bu yazımızda sıklıkla düşülen 5 hatayı ve yerine koyabileceğimiz 5 alternatifi sizlerle paylaşmak istedik.

  1. Konuşma dilimize sızmış ayrımcılık barındıran ifadelerden kaçının.

‘Kaç yaşındasın şu söylediğin şeye bak! Sen artık abla/abi oldun, böyle tepki göstermemelisin! Yaşından başından utan! ’

İnsanlarla aranızda doğan her anlaşmazlıkta kişileri yaşlarına göre belli davranış kalıplarına hapsetmeye çalışmadan çözüm geliştirin. Zaten stresli olan hayatlarımızda sorunun çözümüne odaklanmak yerine karşı tarafı yaşı üzerinden kötü hissettirmek pek sağlıklı bir yaklaşım değil.

Processed with VSCOcam with hb2 preset

  1. Kişilerin duygularını ifade ediş biçimleri, kıyafet seçimleri yahut yaşam biçimlerini yargılamak sizin üstünüze vazife olmamalı.

Hepimiz farklılıklarımızla anlamlı bir bütüne hizmet ediyoruz. Tektipleşmenin mutsuzluk getirdiği de muhakkak. Bu sebeple sizin çok ‘genç işi’ bulduğunuz o kıyafeti giydi ya da insanların beklentilerine uygun davranışlar göstermedi diye bireyleri yaşları üzerinden kötü hissettirmeyi bırakmalısınız!

eb93b32f-5184-4bfe-b6e5-406caf661138

  1. Yaş ayrımcılığı yaparak harika bir fırsatı elinizden kaçırmayın.

2 sene önce üniversiteden mezun olmuş 3 aylık çalışanınızı size tavsiye veremeyecek kadar toy bularak güzel bir fikrin çöpe atılmasına sebebiyet vermiş olabilirsiniz. Belki de iş ilanınıza ‘40 yaşını geçmemiş olmak’ gibi bir ifade ekleyerek 50 yaşında işinde harikalar yaratabilecek bir personelden kendinizi mahrum bıraktınız.

Kişilerin size katabileceği değeri göz ardı etmeyin. Fikirlere, farklılıklara, toplum normlarından daha fazla değer verin. Belki de beklentilerinizin üzerinde deneyimleri kendi ayağınızla tepiyorsunuz.

follower

  1. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın.

‘Yaşına göre çok güzelsin. Yuh hiç o kadar göstermiyorsun!’

Yaşın fiziksel olarak gözlemlenebilir olması gerektiğine dair yazılı bir kural yok. 25 yaşında gibi görünmek, 35 yaşında gibi görünmek, en az 5 yaş genç göstermek gibi ifadeler iyi niyet barındırsa bile maalesef yaş ayrımcılığını besliyor. Siz bir sonraki sefer, kişilere ne kadar hoş göründüklerini söyleyin yahut enerjilerinin güzelliğini vurgulayın. İltifatın tek bir yolu yok.

theres-sexism-in-ageism-and-its-a-problem-for-the-economy

  1. Empati yapmanın insan ilişkilerinde en önemli anahtar olduğunu unutmayın.

Yaşadığımız sürece yaş alma deneyimimiz doğal olarak sürecek. Yaş almakta olan bir birey olarak diğer bireylerin yerine kendinizi koymayı ihmal etmeyin. Yapmak istediğiniz bir şeyi yaşınızdan dolayı yapamayacağınız yahut yapmanızın uygun olmayacağı yalanı sürekli olarak empoze edilseydi nasıl hissederdiniz? Kendinize bu soruyu sormaktan vazgeçmeyin!

 

Yorum Yazın