Hareket

İleri Yaş Sporcuların Kondisyon Yaşı Çarpıcı Bir Şekilde Daha Genç

Old-People-Playing-Basketball-Photography_2

İleri yaş olimpiyatlarına katılan sporcular arasında yapılan araştırmanın sonuçları bu yaş grubu sporcuların, fiziksel olarak, gerçek hayatta olduklarından daha genç olabileceğini gösterdi. Araştırma sporcuların kondisyon yaşının takvim yaşından 20 yıl ya da daha genç olduğunu ortaya koydu. Bu sonuç hepimizin dışarı çıkıp, hareket etmesi gerektiğini göstermesi bakımından oldukça önemli…

Trondheim’da bulunan Norveç Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Bölümü araştırmacıları bu süreçte “kondisyon yaşı” adı verilen bir kavram geliştirdi. Bilim adamları araştırmanın sonunda ortalamanın üstünde kondisyon seviyesinde olan insanların, düşük kondisyon seviyesinde olanlara kıyasla daha uzun yaşadıklarını ortaya koydu. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, fit insanların formda olmayanlara göre daha genç olduğu bir gerçek.

Old-People-Doing-Sport-Photography_19-640x481

Ancak araştırmacılar bu öngörünün insanlar kondisyon yaşlarını hesaplayamadığı sürece kullanışlı olmadığına karar verdi. Bu nedenle mobil egzersiz laboratuvarı oluşturarak, 5000 Norveçli yetişkinin kondisyon ve genel sağlık durumunu test ettiler. Elde ettikleri sonuçlar ile bir insanın, cinsiyetine, dinlenme kalp atışı, bel çevresi ölçüsü, egzersiz rutinine göre belirlenen aerobik kapasitesini ve buna bağlı kondisyon yaşını hesaplayabilen sofistike bir algoritma oluşturdular. Bu algoritma insanların kondisyon yaşlarını belirleyebilecekleri basit bir online hesaplayıcı olarak çalışıyor.

Takvim yaşı 61, kondisyon yaşı 36

Geçen yıl, bu hesaplayıcıdan bahsetmem Dr. Pamela Peeke’in ilgisini çekti. Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinde yardımcı doçent olan ve Ulusal İleri Yaş Oyunlarını – gayri resmi olarak İleri Yaş Olimpiyatları olarak bilinen- düzenleyen derneğin yönetim kurulunda olan Pamela Peeke aynı zamanda iddialı bir triathlon sporcusu. Ve biyolojik olarak, görünen o ki, tam bir çıtır tavuk. Kişisel bilgilerini online kondisyon hesaplayıcısına girdiğinde, kondisyon yaşının 36 olduğu ortaya çıktı. Takvim yaşı ise 61. Bu durumdan büyük mutluluk duyan Dr. Peeke, diğer ileri yaştaki sporcuların da kendisi gibi genç olup olmadığını öğrenmek istedi. Bunu öğrenmek için bir plan yaptı. Kondisyon yaşı hesaplayıcısını geliştiren bilim adamı Ulrik Wisloff ile irtibata geçen Dr. Peeke, bu senenin İleri Yaş Olimpiyat Oyunları katılımcıları üzerinde bir çalışma yapmalarını önerdi.

30_physed-tmagArticle

İleri Yaş Olimpiyatları, 2 yılda bir düzenlenen ve 50 yaş üzeri sporcuların katılımıyla, atletizmden yüzmeye farklı spor dallarından oluşan bir yarışma… Bu yarışmada yer alabilmek için sporcuların öncelikle bölgesel yarışmalarda finale kalmaları gerekiyor. Cuma günü Minneapolis-St Paul, Minnesota’da başlayan bu yılın olimpiyatlarına 50 ile 100 yaş aralığında yaklaşık 10.000 erkek ve kadın  katılmaya hak kazandı.

Dr. Peeke, ileri yaş olimpiyatlarına katılanların profesyonel sporcu olmadığını ama sıkça idman yaptıklarını biliyordu. Fiziksel aktiviteleri aynı takvim yaşında olan diğer insanlardan daha fazlaydı.

Hayat tarzlarının nasıl biyolojik yaşlarını etkilediğini görmek için; Dr. Peeke ve Dr. Wisloff bu yılın İleri Yaş  Olimpik katılımcılarından online hesaplayıcıyı kullanmalarını istedi. Katılımcılara özel, bu iş için özel ayrılmış böylelikle kişisel bilgilerin korunabileceği bir site oluşturuldu. (Kondisyon hesaplayıcısı değiştirilmedi.)

Katılımcıların çoğu hesaplayıcıyı kullandı ve böylelikle 4,200 adet yanıt alındı.Sonuçlar oldukça etkileyiciydi. Sporcuların ortalama takvim yaşı yaklaşık 68 iken; ortalama kondisyon yaşları 43 idi, hatırı sayılır 25 senelik bir fark ortaya çıktı.

Old-People-Playing-Basketball-Photography_6

“Hiç bir zaman geç değil”

Dr. Wisloff “Bu çok büyük bir fark” dedi ve ekledi “Bu insanların yıllardır idman yaptıkları göz önüne alındığında büyük bir fark ortaya çıkmasını bekliyordum. Ancak bu kadar büyük bir fark olmasına yine de şaşırdım.” Dr. Wisloff kadın ve erkek sporcuların tümü için aynı durumun söz konusu olduğuna dikkat çekti. Her sporcu kendi takvim yaşından daha az kondisyon yaşına sahipti.

Dr. Peeke ve Dr. Wilson henüz İleri Yaş Olimpiyatları sporcularının arasında maraton koşucuları ve yüzme sporları gibi dayanıklılık isteyen sporları yapanların daha az hareket gerektiren sporları yapanlara göre daha genç kondisyon yaşında olup olmadıklarını belirlemedi. Ancak ilerleyen aylarda elde edilen verileri daha detaylı inceleyerek bu sorunun cevabını bulmayı hedefliyorlar ve İleri Yaş Olimpiyat sporcuları arasında başka kalıpların olup olmadığına bakacaklar. Elde ettikleri sonuçları yakın zamanda yayınlamayı hedefliyorlar.

İleri Yaş Olimpiyatlarında triathlon yarışacak olan Dr. Peeke, bu sonuçların öncesinde, hali hazırda elde edilen verilerden ortaya çıkan sonucun ilham verici olduğunu söyledi. “Ben dahil İleri Yaş Olimpiyatlarına katılan çoğu sporcu ciddiyetle idman yapmaya hayatlarının ileri yaşlarında başladı. Lise ve üniversite yıllarında sporcu olsak da daha sonra en azından bir süreliğine iş, aile ve diğer sorumluluklar önümüzde engel oldu” diyerek çok az sayıda ileri yaş olimpiyat sporcusunun orta yaş ya da daha üstü yaşlardan önce spora başladığının altını çizerek “Bu demek oluyor ki istediğiniz zaman spor yapmaya başlayabilirsiniz. Hiç bir zaman geç değil” dedi.

Kaynak

NY Times: http://well.blogs.nytimes.com/2015/07/01/older-athletes-have-a-strikingly-young-fitness-age/?_r=0,

Görseller: http://www.fubiz.net/2014/11/27/old-people-playing-basketball-photography/