Olmazsa Olmazlar

İleri Yaştaki Bireyler için Yararlı Hobiler

two_elderly_men_playing_a_video_game_LV0048014h

İlgi alanları ve hobiler oluşturup, zamanımızı belli bir alanda yetkinleşmek için harcamamız çok önemli. Özgüvenimizi arttıran, sosyalleşmemizi kolaylaştıran, stres atmamıza yardımcı olan hobiler aynı zamanda zihnimizi demans riskinden korumaya da yardımcı oluyor.

Resim yapmak, dikiş dikmek, çömlekçilik ile uğraşmak veya marangozluk gibi yaratıcı hobiler yaşınız ilerledikçe zihninizin dinç kalmasına yardımcı olabilir. Mayo Kliniği’nden araştırmacıların yaptıkları yeni araştırma, orta ve ileri yaştaki insanların yapabilecekleri yaratıcı hobilerin demans riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve hafızayı koruyabildiğini açıklıyor.

Nöroloji dergisinde de yayımlanan araştırmada sanat ve zanaate ek olarak, aynı zamanda kitap okuma grupları, filmler, konserler, arkadaşlar ile zaman geçirmek ve seyahat gibi sosyal aktivitelerin uzun vadedeki yararları da mercek altına alındı. Hatta araştırma, beyin sağlığı için bilgisayar başında internette sörf yapmak, video oyunları oynamak ve internet üzerinden alışveriş yapmak gibi aktiviteleri de dikkate aldı. Hepsinin demans riskini azaltmaya yardımcı olduğu ortaya çıktı ­fakat sanatsal eğilimler,bunların arasında en etkili olanlar oldu.

modern-art

Cleveland’da Lou Ruvo Beyin Sağlığı Merkezinde nörolojist olan Dr. James Leverenz’in bu konudaki basın açıklaması şu şekilde: “Sosyal, zihinsel ve fiziksel olarak aktif olmanın ileriki zamanlarda demansa yakalanıp yakalanmayacağınız konusunda etkisi olduğu yönünde bulgularımız var. Demans riskini zihinsel ve fiziksel olarak aktif kalarak azaltmanız mümkün.” Araştırmacılar yaş ortalaması 87 olan 256 kişinin boş zamanlarında neler yaptıklarını gözlemledi. Araştırmanın başında kimsede hafıza veya düşünce problemi yoktu. Dört yıl sonra araştırmanın devamında ise 121 kişide hafif kognitif bozukluk gelişimi gözlemlendi.

96075-004-794F6786

Araştırmacılar çizim ve heykeltıraş gibi sanatsal hobiler ile ilgilenen orta ve ileri yaştaki insanların hafif kognitif bozukluk geliştirmelerinin, sanatsal hobiler ile ilgilenmeyen insanlara göre %73 daha az olduğunu buldu. El yapımı şeyler üreten insanların çömlekçilik, marangozluk, dikiş nakış gibi şeyler yapanların­ hafif kognitif bozukluk geliştirmelerinin ise %45 daha az olduğunu belirttiler.

1old-people-playing-cards

Aynı zamanda sosyal aktiviteler de bu konuda bir fark yaratıyor. Sosyalleşen ve grup aktivitelerine katılan orta ve ileri yaştaki bireylerin hafif kognitif bozukluk geliştirmeleri, sosyal aktivite ve grup aktivitelerine katılmayan bireylere göre %55 daha az oluyor.

Son olarak, araştırmada düzenli olarak bilgisayar kullanmanın hafif kognitif bozukluk gelişimi riskini %53 azalttığı bulundu. Dr. James Leverenz’in CBS News’a email üzerinden yaptığı açıklamasında: “Çoğu araştırmacı beyni zihinsel ve fiziksel aktiviteler yaparak uyarmanın beyin hücrelerinin daha iyi çalışmasını sağlayacak ve hücrelerin ölmelerini engelleyecek gelişim faktörünü arttırdığını teorize ediyor.” dedi.

senior-embroidering

Araştırmanın yazarları, bu tarz hobilerin kognitif bozukluğa karşı bir koruma sağlayabilmesi için kişinin bu hobiye orta yaşlarda başlaması gerektiğini belirtiyor. Önceden yapılmış olan araştırmalar ise düzenli egzersiz yapmanın ve kare bulmaca veya yeni yetenekler öğrenmek gibi zihnimize meydan okuyabileceğimiz aktivitelerin de hafıza kaybını uzaklaştırdığını bulmuştu. Ancak, beynimizi uyaracak aktivitelere rağmen, orta yaşlarda yüksek tansiyon ve depresyon gibi kronik rahatsızlıklara sahip bireylerin hala yüksek oranda hafif kognitif bozukluk riskleri bulunuyor.

Ulusal Yaş Alma Enstitüsü (The National Institute on Aging), Mayo Tıp Vakfı (Mayo Foundation for Medical) ve de Rochester Epidemiyoloji 53 Projesi (The Rochester Epidemiology 53 Project) bu araştırmayı destekleyen kuruluşlardır.


Kaynak:
cbsnews.com/news/which-hobbies-help-an-aging-brain/

Yorum Yazın