Beden Sağlığı

Kadınlar Erkeklerden Neden Daha Uzun Yaşıyor?

kadinlar-daha-uzun-yasiyor

Kadınların erkeklerden daha uzun yaşadığı kabul edilmiş bir gerçek olsa da her zaman durum böyle değildi: Yeni bir çalışma kadın ve erkeklerin hayat beklentisi arasındaki farkın 1800lü yılların sonunda ortaya çıkmaya başladığını buldu. Bu çalışma için 1800 ve 1935 yılları arasında 13 gelişmiş ülkede doğmuş insanlardan elde edilen veri analiz edildi.

Araştırmacılar, inceledikleri bu dönemde hem kadın hem de erkek cinsi için ölüm oranlarının düştüğünü ortaya koydu. Ancak 1880’den başlayarak ölüm oranının kadınlarda daha hızlı düştüğü gözlemlendi, bu durum cinsiyetler arası ölüm yüzdeleri arasında farklılıklara yol açtı.

Araştırmacılar; “Kadınlar için daha uzun hayat beklentisi günümüzde olağan görünse de, aslında bu durum, 19. yüzyıl sonlarında doğmuş insanlar arasında görülen yeni bir demografik fenomen” sonucuna vardı.

Örneğin 1840 yılından önce doğmuş insanlar arasında ölüm oranları belirli bir yaşta kadın ve erkekler için neredeyse aynıydı. Ancak 1880 ve 1899 yılları arasında doğanlar arasında 50-70 yaş aralığında erkekler için ölüm oranı, aynı yaştaki kadınlara kıyasla 1.5 kat daha fazlaydı. Araştırmaya göre, 1900 yılından sonra doğan insanlar arasında ise, 50-70 yaş aralığında erkeklerin ölüm oranı aynı yaşlardaki kadınların iki katıydı.

Ölüm oranının yüksek olmasının sebebi: kalp ve damar hastalıkları

Araştırmacılar erkekler arasında görülen yüksek ölüm oranının asıl nedeninin, kalp ve damar hastalıkları olduğunu söyledi. 1880 ve 1919 yılları arasında kalp hastalığı ve inme, erkek ölüm oranlarının kadın ölüm oranlarından yüzde 40 daha fazla olmasının nedeni olarak açıklandı. Biyolojik olarak kalp ve damar hastalıkları erkeklerde daha sık görülmekte. Erkeklerde böyle bir meyil olduğu enfeksiyonlar gibi diğer ölüm nedenlerinin azalmaya başlamasından sonra farkedildi.

Ulusal Bilim Akademisi Bildirgesi’nde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre vücut, yağı (adipozite olarak da adlandırılan) erkek bedeninde kadın bedenine kıyasla farklı dağılım gösteriyor. Bu farklılık erkeklerin beslenme ve aktivite değişiklikleri sonucunda ortaya çıkan fazla kilo sorunuyla daha sık karşılaşmasına neden oluyor.

Gelecek çalışmaların cinsiyetler arasındaki, erkeklerde kalp hastalıklarına bağlı ölüm riskinin artmasına neden olan genetik farklılıkları da araştırması gerekiyor.


Kaynak:
huffingtonpost.com

Yorum Yazın