Beden Sağlığı

Karanlıkta ışıldayan cevher : Melatonin

musical-snail-twilight-turtle-night-light-image-4
Güler Güner

İyi bir uykunun sadece ertesi gün sizi daha zinde kıldığını sanıyorsanız yanıldığınızı söyleyebiliriz. Kaliteli bir uyku vücudunuzun aynı zamanda hastalıklarla savaşıp kendini iyileştirmesini sağlıyor. Melatonin ise sadece kaliteli uyku yardımıyla salgılanmasına yardımcı olabileceğiniz bir hormon. Aslında kansere karşı en büyük silahlarımızdan biri melatonin.

Görme engelli kadınların meme kanserine yakalanmadığını biliyor muydunuz? Nedeni ise gece uykusunda ve özellikle karanlıkta uyurken salgılanan melatonin hormonunun kendilerinde çok yüksek düzeyde bulunması. Melatonin vücutta saat 23.00’den sonra salgılanmaya başlıyor ve mutlaka kesintisiz bir uyku ve ışık olmayan bir ortam istiyor. Bu şartlar sağlanamadığında maalesef bu değerli hormon salgılanamıyor. Eksikliği ise meme sağlığını çok ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Peki ne yapabiliriz ?

indir (1)

  • Öncelikle uyku saatimizi erkene çekmek ile başlayabiliriz , 23.00 -23.30 arasında başlayan 7-8 saatlik bir uyku en ideali.

sleeping-eye-mask-sleep-better

  • Uyuduğumuz ortamda ışık olmamasını sağlamalıyız. Ben odamda karartma perde kullanıyorum, seyahatlerim de ise yanımda mutlaka göz bandı taşıyorum.

o-SLEEP-MISTAKES-facebook

  • Gece uykumuzun bölünmesi engelleyecek tedbirler alabiliriz , tabii mümkün olduğu sürece :)

images (7)

Gece az uyuyanlar, uyurken başucunda veya odada ışık açanlar, uykusu çok bölünenler için dışarıdan melatonin takviyesi almak bir çözüm sağlayabilir. Okyanus ötesi uçuşlarda yaşanan “jetlag” problemlerinde de bir numaralı tedavi yine bu melatonin takviyesi ile oluyor.

Yaşadığım meme kanseri tedavisi sonrasında onkoloğumun tavsiyesi üzerine melatonin hapları kullanmaya başladım. Bu sayede artık hem daha kaliteli uyku uyuyabiliyorum hem de meme sağlığımı koruyabiliyorum.

Ben koruyucu önlemler almanın çok önemli olduğuna inanıyorum,  hayatımızda yapacağımız ufak değişiklikler ile sağlığımız açısından büyük adımlar atabiliriz. Uyku, beden ve ruh sağlığımız için çok önemli ayrıca cevher niteliğinde bir hormon da hediye ediyor bize. Uyku düzeninize dikkat ettiğinizde kendinizi çok daha zinde ve mutlu hissedeceksiniz.

Herkese bol melatoninli geceler,

Sevgi ile kalın.

Yorum Yazın