Güçlü Zihin

Kart Oyunlarıyla Zihninizi Zorlayın

Screen Shot 2015-11-16 at 02.42.05

Araştırmacılar, briç gibi zihni zorlayan oyunların, rutin olarak entellektüel ve sosyal bir uyarıcı olarak işlev gördüğünü bu nedenle ileri yaşlar için oldukça faydalı olduğunu buldu. Briç oyununun incelikleri özellikle zihinsel keskinliği korumak isteyenler için önemli. California Üniversitesi’nde 2000 senesinde yapılan bir araştırmaya göre beynin briç oynarken kullanılan bölümü bağışıklık sistemini aktive ediyor. Araştırmacılar bunun nedeninin briç oyuncularının hafıza, görüntüleme ve sıralama yetilerini kullanmak zorunda olmalarına bağlıyor.

67 yaşındaki Burt Saxon gençlik yıllarından başlayarak briç oynamış emekli bir öğretmen… “Briç oynamaya ilk başladığımda oynanan kartları hatırlayamıyordum. 50 yaşlarıma geldiğimde neredeyse her kartı hatırlar oldum. Şimdi ise hatırlamak için çaba göstermem gerekiyor. Briç oynamanın kısa- dönem hafızamın tamamiyle kaybolmasını engellediğine inanıyorum.

Rochester Mayo Klinik’ten nöroloji uzmanı Keith A. Josephs, “Muhtemelen bu oyunu oynamak ve daha aktif bir sosyal hayata sahip olmak daha iyi bir performans anlamına geliyor” sözleriyle briç oynayan kişilerin depresyona girmelerinin daha düşük bir ihtimal olduğundan uykularının daha sağlıklı olduğunu ve daha fazla egzersiz yapmaya meyilli olduklarının altını çizerek; genel olarak daha iyi bir hayatları olduğunu söyledi. “Bu insanlar zihinsel olarak da daha zinde oluyorlar” dedi.

Kart oyunları ileri yaşta zihinsel keskinliği korumada yardımcı oluyor

 

Dr. Josephs bu oyunlardan herhangi birini oynamanın dejeneratif (bozulma) süreci ya da Alzheimer’ın başlamasını önleyeciğine dair yetersiz medikal kanıt olduğunu vurguladı. Daha ziyade semptomların görülmeye başlamasını geciktirme etkisinden söz edilebiliyor, bu bile kişinin daha üst düzeyde işlevsel kalabilmesini sağlıyor.

bric

Briç eğitimi için tıklayın.

Geçtiğimiz sene, Alzheimer derneği Finlandiya’da gerçekleştirilen geniş kapsamlı klinik deneyin sonuçlarını paylaştı. Sonuçlar zihinsel egzersiz ve sosyal aktivitenin – briç oyununun başlıca 2 faydası- diğer hayat tarzı unsurlarıyla birlikte faydalı olduğunu gösterdi: Hayat tarzında çoklu değişiklikler bilişsel bozulma riski altında olan kişilerde hafızayı ve zihni geliştirebiliyor.

2014 senesinde Wisconsin-Madison Üniversitesinde yapılan bir çalışma ise kart ve masa üstü oyunlarının ileri yaşta zihinsel keskinliği korumada yardımcı olduğunu ortaya koydu. Bu oyunları oynama sıklığının beynin Alzheimer hastalığından etkilenen birçok farklı bölgesinde daha büyük kapasitede beyin hacmi sağladığını gösterdi. Daha sık oynayan kişiler bilişsel testlerden daha yüksek puan aldı.


Kaynak:
http://www.aarp.org/health/brain-health/info-2015/bridge-for-brain-health.html

Yorum Yazın

1 Yorum