Beden Sağlığı Olmazsa Olmazlar

Kilo Almadan Sigarayı Bırakmanız İçin 7 İpucu

Dünya üzerindeki milyonlarca insan gibi, sizin de sigara ve diğer tütün ürünleri ile yakın bir ilişkiniz olabilir. Sigarayı bırakmak istiyor, ancak nasıl yapacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Nikotin içerikli ürünler sizi fiziksel ve psikolojik olarak aşağı çeker.

Nikotin bağımlılığından kurtulmak isteyen pek çok kişi korkutucu bir durumla karşı karşıya kalacağını düşünüyor. Bu durum özellikle de sigarayı bıraktıkları zaman kilo alacaklarını düşünmelerinden kaynaklanıyor.

Merak etmeyin, bu durumla karşı karşıya kalan ilk kişi değilsiniz. Kilo almadan ve diğer yan etkilerle mücadele etmek zorunda kalmadan sigarayı bırakmak mümkün. Burada önemli olan, bunu uygularken bir plana sahip olmanız.

Sigarayı Neden Bırakmalısınız?

Sigarayı bırakmak kişisel bir tercihtir. Bunu kimse zorla yaptıramaz. Sigaranın erken ölümlere neden olması, bırakmanız için en büyük motivasyon kaynağıdır. Çünkü sigara, kalp hastalıkları ve kanser de dahil olmak üzere pek çok ciddi rahatsızlığa yakalanmanıza neden olur. Burada bazı kişiler size dedesinin hayat boyu sigara içtiğini ama kanser olmadığını söyleyebilir. Ancak sigara ile kalp hastalıkları ve felç arasında gerçek bir bağlantı olduğu yapılan pek çok araştırma ile kanıtlanmıştır.

Sigarayı bıraktığınız an etkilerini görmeye başlarsınız. 20 dakika içinde nabzınız yavaşlar. 1 yıl sonra, kalp hastalıklarına yakalanma riskiniz yarı yarıya azalır. 10 yıl sonra ise akciğer kanserine yakalanma riskiniz yarı yarıya azalır. Sigarayı bırakmanız gırtlak, mide, böbrek ve pankreas kanserine yakalanma riskinizi de ciddi oranda düşürür.

Sigarayı Bırakınca Kilo Alınır mı?

Sigarayı bırakan kişilerin büyük bir çoğunluğu kilo almıştır. Ancak alınan kilonun miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sigara alınca alınan kilo ortalama olarak 2-3 kilo aralığındadır. Ancak aslında bu bile gerekli değildir, çünkü kilo vermeyi ertelemek ya da engellemek için yapılabilecek pek çok şey var. Gerçek şu ki, sigarayı bırakmak size fazladan 10 yıllık bir hayat hediye edebilir. Bunu elde etmek için kilo almak ya da aşırı sinirli olmak zorunda değilsiniz.

Sigarayı bırakırken metabolizma değişebilir. Bununla birlikte kilo alımına neden olan en önemli etkenler stresin artması ve tat ile koku duyularının geri dönüşüdür. Açlığa son vermek için yardımcı ilaçlar alabilir ya da nikotin sakızı çiğneyebilirsiniz.

Sigarayı bırakma sürecinde aşırı yemenin en önemli sebebi duygusal tetiklemelerdir. Bu durum sinir bozucu olabilir ve hatta arkadaşlarınız size, sizi sigara içtiğiniz dönemde daha çok sevdiklerini söyleyebilirler. Ancak bu sizin karakterinizin bir eksikliği ya da sizin güçsüzlüğünüz değildir. Fiziksel etkilerin azalışı ile birlikte psikolojik durumunuz da iyileşecektir. Sigarayı bırakmak size gerçekten hüzün verebilir ve bu hüzün de aşırı yemenize sebep olabilir. Bu durum tam anlamıyla duygusal yemedir. Eğer gerçekten sigarayı bırakmak istiyorsanız, bu durumdan utanmanıza hiç gerek yok.

Sigarayı Bırakırken Kilo Kontrolü Nasıl Yapılır?

Binlerce kişi üzerinde yapılan bir araştırma, sigarayı destek alarak bırakmanın daha kolay olduğunu gösteriyor. Destek alacağınız kişi size rehberlik edebilir ve kilo alımını önleyecek öneriler verebilir. Bir an önce başlamak için ise sizin için hazırladığımız ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

  1. Kişisel bir plan geliştirin. Eğer kilo alımı sizin için sigara bırakmayı engelleyen bir bariyer ise, doktorunuza ya da koçunuza bu durumu planınıza eklemelerini söyleyin.
  2. Nikotin sakızı kilo almanıza engel olabilir. Tütün ürünlerini bırakmadan önce hazırda bulundurun.
  3. Hareket edin. Sabah rutininizi bozun ve uyandığınızda yürüyüşe çıkın. Hareket ettikçe kendinizi daha iyi hissedersiniz. Bunun için mutlaka spor salonuna gitmenize gerek yok, aktif kalmanız ve rutininizin dışına çıkmanız yeterli.
  4. Eğer kahvenizin yanında sürekli sigara içiyorsanız; bir süreliğine kahveden uzak durmak iyi olabilir. Stresli durumlardan kaçının. Alkolden uzak durmak da faydalı olacaktır.
  5. Duygusal yeme anlarının farkına varın. Egzersiz, ciddi anlamda mutluluk hormonu üretir. Aşırı yeme arzunuz tetiklendiğinde egzersiz yaparak duygusal yemenin önüne geçebilirsiniz.
  6. Yaratıcı olun. Bazen bir kürdan bile ağzınızı uzun süre oyalayabilir. Ağzınızı uzun süre meşgul ederek ağız alışkanlığından doğan sigara içme isteğinin önüne geçebilirsiniz.
  7. Reçeteli ilaçları göz önünde bulundurun. Yapılan araştırmalar, bazı kişilerin ilaç yardımı ile nikotini kilo almadan bırakabildiğini göstermektedir. Ancak tabii ki her ilaç her insana iyi gelmez. Doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayın.

Şunu aklınızda bulundurun. Rutininizi değiştirerek, alternatifleri geliştirerek ve sigara içmenizi tetikleyen alışkanlıklarınızdan uzak durarak sigarayı çok daha rahat bırakabilirsiniz. Bu değişiklikleri hayat boyu uygulamak zorunda değilsiniz. Ancak, bırakma sürecinde amacınıza ulaşmanızda size yardımcı olacaklardır.

Sigarayı Bırakabilirsiniz!

Sigarayı bıraktıktan sonra bedeninizde çok fazla olumlu değişiklik meydana gelir. Bu nedenle öncelikle kilo alma korkusunu bir kenara bırakmalısınız. Sigarayı bırakırken kilo almak duygusal bir zayıflık değildir. Sadece vücudunuzun nikotin yokluğuyla başa çıkma yöntemi olabilir. Unutmayın, kişisel bir yaklaşım ile sigarayı rahatlıkla kilo almadan bırakabilirsiniz.

 

Yorum Yazın