İlham Kütüphanesi

Yaratıcı Bir Hayat Yaşamak için “diğer” Tavsiyeler

elizabeth-gilbert

 

Yaratıcılık kavramının hak ettiği değeri yavaş yavaş görmeye başlaması hepimizi mutlu ediyor. Büyük şirketler yaratıcılığa yatırım yapıyor. Yaratıcılığı öldürdüğüne kanaat getirilen düzenlemelerden kaçınıyor. Yaratıcılık sanat ve düşünce üreten kişilere atfedilmiş bir lütuf değil. Hepimiz yaratıcılığın kendimize özgü formunu ifade etmek için buradayız. Yaratıcılığımıza ket vuran yaklaşımlarımızı bırakmak ve yaratıcı olmaktan korkmamamız gerekiyor.

Elizabeth Gilbert yaratıcılık hakkında ustalıkla düşünmenin 11 yolunu paylaşıyor.

Yaratıcılık aldatıcı olabilecek bir kelime. Danışmanların kapı kapı sattığı, markaların vaat ettiği, hepimizin ona ulaşmak için gayret gösterdiği bir şey… Ancak çoğumuz, çevresinde bunca efsane dönen, “yaratıcılığın” aslında ne anlama geldiğini bilmiyoruz.

Yazar Elizabeth Gilbert, kendi özgün yaklaşımıyla bu basmakalıp düşüncelere bir son veriyor. Ona göre biz zaten yaratıcı ruhlarız; sadece içimizde bulunan ilhamı kullanmayı ve yaratıcı ruhu serbest bırakmayı öğrenmeliyiz. Gilbert, anlamlı yaratıcı bir hayat için tavsiyelerini bizlerle paylaşıyor.

Yorum Yazın