Beden Sağlığı Güçlü Zihin

Kronik stresin yaş alma sürecine 5 farklı etkisi

Stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçası. Belli bir miktar strese, işimizi ve gündelik hayatımızı sürdürmemiz için  ihtiyaç duyuyoruz. Bu miktarın fazlası ise maalesef vücudumuza bazı zararlar veriyor. Stres hormonu yaş alma sürecimizde vücudumuzda hangi değişikliklere yol açıyor öğrenmek ister misiniz?

Screen Shot 2016-01-26 at 22.37.12

Kronik stresin sağlığa olumsuz etkileri uykusuzluktan kilo almaya, kalp hastalıklarından bağışıklık ve sindirim sistemi bozulmasına kadar uzanabiliyor.

Konu yaş almaya geldiğinde, endişenin yüz kırışıklıklarına yol açtığını hepimiz duymuşuzdur. Peki bilim, stresin yaş alma sürecini hızlandırdığını destekliyor mu?

Huffington Post’a konuşan Dr. Vivian Diller, “Stres, “aralıksız olarak kavga et” ya da “kaç” tepkisi yaratır ve bunun sonucunda stres kimyasalları vücuda yayılır. Günümüzde bildiğimiz kadarıyla bu stres kimyasallarının salınımı biyolojik değişikliklere neden olmaktadır.” sözleriyle konuyu açıklıyor. “Eğer hayatınız sürekli olarak stres doluysa vücudunuz azar azar çöküyor demektir.”

Diller, bu biyolojik değişikliklerin neler olduğunu belirleyebilmek için hücresel seviyeye inmemiz gerektiğini ifade ederek araştırmaların bu sürece ışık tutmaya başladığını söylüyor.

İşte stresin yaş alma sürecine 5 farklı etkisi >>

Yorum Yazın